Dobrovodským má pomôcť dar od Hlinu. Hygienický kontajner

Rómske deti z rodiny neprispôsobivej rodiny na Družstevnej ulici v Malackách budú mať možnosť naučiť sa hygienickým návykom a socializovať sa. Pred ich domom umiestnili dva veľkorozmerné kontajnery.

13.07.2011 16:21
Malacky, kontajner Foto:
Vodca rodiny Galbavých (v bielom tielku) hrozil, že kontajnery rozseká.
debata (5)

Jeden slúži ako sanitárny, nachádza sa v ňom WC, pisoár, umývadlá a sprchovací kút. Druhý bude slúžiť ako denná miestnosť – tzv. mobilná škôlka, v ktorej sa deti môžu hrať. Dvaja pracovníci by sa mali venovať deťom približne 5 – 6 hodín denne. Kontajnery tam umiestnili z iniciatívy občianskeho aktivistu Alojza Hlinu, ktorý so svojím projektom oslovil zastupiteľstvo v Malackách.

Občiansky aktivista tak pomáha aj rodine Dobrovodských, ktorých príbeh uverejnila Pravda.sk v júni. Podľa 40-ročného Oskara hygienický kontajner pomôže celej ulici. „Uvidíme, ako to dopadne, či to budú používať. Bolo by to dobré, lebo ten zápach výkalov z ich dvora je často neznesiteľný,“ povedal pre Pravda.sk.

Hlinovi je vraj detí ľúto

O Hlinovej iniciatíve sa Dobrovodskí dozvedeli v nedeľu. „Najprv som nechápal, čo chce dosiahnuť. Viem, že mu je ľúto tých detí, cez plot videl, ako robia potrebu na dvore,“ dodal Oskar. Hlina len nedávno nainštaloval v záhrade rodiny Dobrovodských rušičku potkanov.

Podľa internetovej stránky Ľudia pre Malacky (lpm.sk) Rómovia spočiatku kontajnery odmietli. Sociálne zariadenie a klubovňu považovali za zásah do ich dôstojnosti. Podľa ich slov je o hygienu ich detí postarané, nepotrebujú od nikoho, aby ich deti učil sociálnym návykom.

Oba kontajnery sa začali inštalovať pred rodinný dom rodiny Galbovcov a bezprostredných susedov rodiny Salčíkovej. Inštalácii kontajnerov sa snažil zabrániť aj najstarší z rodiny Rudolf Galba slovami, že do kontajnerov rozseká sekerou tri diery.

Hlina zdôraznil, že celé zariadenie je určené iba pre deti, aby mali možnosť vykonať toaletu v hygienickom prostredí a aby sa v dennej miestnosti mohli socializovať. „Mesto iniciatívu prijalo, aby zistilo, či sa spôsob mobilnej škôlky uplatní alebo nie,“ povedal prednosta mestského zastupiteľstva Dušan Vavrinec.

Kontajnery majú zelenú na 30 dní

Súhlasilo s umiestnením kontajnerov na 30 dní, pričom nevylučuje, že podobným spôsobom budú pokračovať aj inde. „Ak zistíme, že deti tento spôsob prijali, potom je už na poslancoch mestského zastupiteľstva, aby zvážili, či má zmysel pokračovať v takýchto projektoch,“ uviedol poslanec Mestského zastupiteľstva Juraj Říha.

Hlinovou motiváciou k tomuto činu má byť podľa jeho slov vytvorenie precedensu. „Družstevná ulica v Malackách sa stala fenoménom a to ako sa vyrieši, sa stane precedensom,“ povedal Hlina na margo toho, že toto nie je jediný prípad na Slovensku, kde je potrebné hľadať riešenie podobných nepríjemných situácií.

Pre Hlinu je vraj tento prípad zaujímavý, pretože je zvedavý, ako sa dá sofistikovane vyriešiť takáto zdanlivo neriešiteľná situácia. "Ak sa projekt osvedčí pre konkrétny prípad tejto rodiny, v zásade môžu kontajnery ostať aj dlhšie, ale či to budeme donorovať priamo my, to nemôžem povedať. Hlina na otázku novinárov, aké boli jeho náklady, odpovedal vyhýbavo.

„Celkové náklady nie sú vysoké a sú udržateľné aj pre mňa ako fyzickú osobu,“ povedal a dodal, že „štát to nestálo ani cent.“ Podľa Hlinu sa v tomto prípade musí zjednotiť štát, samospráva, občiansky aj súkromný sektor. Ako dodal, v dohľadnom čase plánuje podniknúť aj ďalšie kroky. Hlina v snahe vyriešiť situáciu tejto rodiny dnes prezentoval umiestnenie kontajnerov ako krok dva, pričom krok jedna bolo osadenie prístroja na odplašenie potkanov.

Vyhrážali sa susedom aj smrťou

Obyvatelia Malaciek sa na neprispôsobivých obyvateľov sťažujú už dlhší čas. Susedov problémovej rodiny trápi hluk, vyhrážky, oplzlé nadávky neprispôsobivých obyvateľov Družstevnej ulice, ich nehygienické správanie aj drobné krádeže. Jednému mužovi sa údajne vyhrážali smrťou. Okrem toho si problémová rodina na cudzom pozemku postavila tri čierne stavby.

Jednu už od poslednej návštevy ministra Daniela Lipšica stavebný úrad nechal zbúrať. Na ďalšiu stavbu bolo podľa jedného z majiteľov pozemkov, na ktorých čierne stavby stoja, vydané stavebné povolanie na búranie. Problémoví občania sa však odvolali. Druhú čiernu stavbu rieši spolumajiteľ pozemkov v občiansko-právnom konaní, chce, aby bola tiež zbúraná.

Ohlas na situáciu na Družstevnej ulici dávno presiahol hranicu mesta Malacky. Na sociálnej sieti Facebook vznikla skupina „Kampan na podporu rodiny Dobrovodskych v Malackach“. V stredu mala už takmer 16-tisíc členov.

Neporiadok na dvore je rajom pre potkanov.
Neporiadok na dvore je rajom pre potkanov.
+9Zdochliny sa povaľujú kade-tade.
5 debata chyba