Vládny posol viní Dobrovodských, Hlina chce, aby ho Radičová stiahla

Štefan Šarkőzy z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity pre denník Nový Čas povedal, že problémy na Družstevnej ulici v Malackách robí predovšetkým sused neprispôsobivej rómskej domácnosti Oskar Dobrovodský. "Tí Rómovia sú na tom horšie, ako on," povedal. Podľa Šarkőzyho rodina Dobrovodských "griluje s hajlujúcimi ľuďmi a podobne".

18.07.2011 14:46
Malacky, Lipšic Foto:
Družstevná ulica v Malackách. Počulo o nej už celé Slovensko, spor má vyriešiť Úrad splnomocnenca pre rómsku komunitu.
debata (60)

„Poznáme sa asi dva týždne. Prišiel sa mi predstaviť s tým, že ho posiela premiérka Iveta Radičová a tá si vraj neželá ďalšiu medializáciu prípadu,“ povedal na margo stretnutia s delegátom úradu splnomocnenca 40-ročný Oskar Dobrovodský.

„Myslím si, že mu hlavne prekáža, keď si správanie mojich susedov nahrávam. Vraj ich tak provokujem. Ale čo mám robiť, kto by mi to inak uveril? Keby som bez záznamu prišiel na políciu, bolo by to iba moje tvrdenie proti dvadsiatim,“ poznamenal pre Pravda.sk. Odmietol aj výčitky, že sa stretáva s ra­dikálmi, povedal, že griloval s ľuďmi, ktorí s nim prišli urobiť rozhovor.

Obvinenie, že napätie spôsobuje on, označil za absurdné, „Nikdy som na nich nehodil ani kamienok, oni triafajú tehlami,“ dodal.

Hlina ostro kritizuje Šarkőzyho prácu

Voči Šarkőzyho práci má námietky bratislavský aktivista Alojz Hlina. Ten dokonca požiadal Radičovú, aby odvolala zástupcu úradu splnomocnenca z prípadu. „Jeho konanie je poznačené absolútnym nedostatkom empatie, nielen pre pána Dobrovodského, ale aj pre občanov mesta Malacky. Jeho vyjadrenia sú zavádzajúce a silne subjektivizujú skutočnosti. Pán Šarközy nie je schopný empatie ani k neprispôsobivým občanom, sám pripustil, že by žiť vedľa nich nechcel,“ napísal Hlina Radičovej.

Do riešenia problému na Družstevnej sa Hlina zapojil začiatkom júla. Po tom, čo v záhrade rodiny Dobrovodských nechal nainštalovať rušičku potkanov, o dva týždne priviezol do Malaciek dva kontajnery. Prvý má slúžiť ako toaleta a kúpeľňa pre rómske deti, druhý slúži ako škôlka.

Situácia v Malackách sa skomplikovala v piatok, keď na následky zlyhania srdca zomrel Rudolf Galba, najstarší zo 40-člennej skupiny neprispôsobivých susedov. „Opili sa a vykrikovali, že som im zabil otca a čoskoro sa pomstia,“ posťažoval sa Dobrovodský, ktorý radšej na tri dni z Malaciek odišiel. Bojí sa totiž o svoj život a to aj napriek tomu, že jeho dom 24 hodín denne stráži polícia.

O príbeh rodiny Dobrovodských je na internete veľký záujem. Článok: V Malackách nepomohol ani Lipšic, susedský spor sa môže skončiť zle si prečítalo takmer 80-tisíc ľudí. Na internete vznikla skupina na ich podporu, k dnešnému dňu (18.7.) má  18 300 členov. Jej zakladatelia zriaďujú aj účet, z ktorého bude Oskar Dobrovodský hradiť náklady za právne služby v súvislosti so sporom s neprispôsobivými susedmi.

Rómov z Družstevnej ulice by mohli presťahovať

Rómske rodiny z Družstevnej ulice v Malackách a sú jednou zo strán pretrvávajúceho susedského konfliktu, by mohli bývať v iných lokalitách mesta a jeho okolia. Vyplýva to z návrhov pracovnej skupiny Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a zástupcov mesta Malacky.

„Jedným z návrhov pracovnej skupiny je vytvoriť podmienky na to, aby sa s rómskymi rodinami začalo intenzívne pracovať prostredníctvom terénnej sociálnej práce a aj na základe požiadavky jednotlivých rómskych rodín bývajúcich na Družstevnej ulici č. 5440/25 postupne ich umiestniť a sprostredkovať im ubytovanie v niekoľkých etapách do rôznych lokalít mesta a jeho okolia,“ informovala Iveta Duchoňová z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

Zástupcovia úradu so zástupcami mesta rokovali o tom, aké náhradné ubytovanie by mesto poskytlo v prípade, ak by príslušný súd rozhodol o zbúraní stavby, v ktorej rómske rodiny žijú. Duchoňová uviedla, že úrad nepovažuje spor za etnický problém, ale za susedský a medziľudský spor. Správanie rodiny rómskeho pôvodu hodnotí ako nežiaduce a prispieva k zhoršovaniu občianskeho spolunažívania. K zvyšovaniu napätia podľa úradu prispievajú svojím konaním v poslednom období obe susedské strany, nielen príslušníci rómskej rodiny.

Neporiadok na dvore je rajom pre potkanov.
Neporiadok na dvore je rajom pre potkanov.
+11Zdochliny sa povaľujú kade-tade.
60 debata chyba