Šarkőzy odstúpil, na Hlinu liali Rómovia z Družstevnej vedrá vody

Štefan Šarkőzy z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity (ÚSVRK) v Malackách bol na vlastnú žiadosť uvoľnený zo svojej funkcie. Šéf úradu Miroslav Pollák jeho žiadosť prijal aj napriek tomu, že sa s jeho stanoviskom nestotožnil.

20.07.2011 16:49 , aktualizované: 18:06
Hlina, Malacky, rómovia Foto:
Podnikateľ a aktivista Alojz Hlina (vľavo) diskutuje s členmi rómskej rodiny. V Malackách na Družstevnej ulici otvoril mobilnú škôlku pre rómske deti.
debata (36)

„Je pre mňa dôležité, aby sa situácia v Malackách riešila bez emócií… Situáciu je treba riešiť racionálne, a nie rozdúchavať problém zverejňovaním skreslených informácií v médiách. Od začiatku mi ide o to, aby sa v Malackách našlo riešenie, ktoré nielenže pomôže všetkým zainteresovaným, ale bude aj akceptovateľné pre všetky strany,“ zdôvodnil svoj odchod Šarkőzy.

Poukázal na to, že z doterajších stretnutí so zástupcami mesta mal dobrý pocit a preto verí, že sa bude pokračovať v prerokovaných líniách.

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity sa so zástupcami mesta Malacky predbežne dohodol, že jeho úloha koordinátora je ukončená a túto činnosť v plnej miere preberá na seba mesto. „ÚSVRK však aj naďalej bude aktívne sledovať situáciu, zúčastňovať sa rokovaní ako člen komisie a v rámci svojich možností a kompetencií napomáhať mestu pri riešení vzniknutého problému,“ dodala Iveta Duchoňová z ÚSVRK.

Rómovia záujem o unimobunky neprejavili

Na Družstevnej ulici otvorili pred obydlím rómskych rodín dve unimobunky. Ide o iniciatívu občianskeho aktivistu Alojza Hlinu a nezávislého poslanca mestského zastupiteľstva Juraja Říhu.

So súhlasom mesta umiestnili unimobunky, ktoré by mali slúžiť ako dočasné sociálne zariadenie a škôlka pre rómske deti z dvoch neprispôsobivých rodín. Mesto povolilo umiestnenie týchto buniek na skúšobné obdobie 30 dní.

„Ide o modelové zariadenie, v ktorom budú asistovať dobrovoľníci päť-šesť hodín denne,“ uviedol Hlina, ktorý projekt spolufinancuje. „Je to občianska iniciatíva. Keď sa osvedčí, môže byť inšpiráciou pre samosprávu. Čo bude náplňou práce dobrovoľníkov, ukáže prax,“ tvrdí Hlina. V prípade záujmu sa nebráni komunikácii so samosprávou.

Kontajner so sociálnymi zariadeniami obsahuje tri umývadlá, dve sprchy a tri toalety, ktoré deti môžu využívať bez obmedzenia. V druhom bude škôlka. „Otázkou je, ako iniciatívu prijmú tí, ktorým je určená, ale to ukáže čas. Mesto nemá komunitných pracovníkov a preto vítame každú pomoc v medziach zákona, ktorá by pomohla situáciu zlepšiť. Nielen rómskym rodinám, žijúcim na pozemku v hygienicky nevyhovujúcich chatrčiach, ale aj ich susedom, ktorým Rómovia výrazne znižujú kvalitu bývania i života,“ povedal primátor mesta Jozef Ondrejka.

Rómovia o túto aktivitu dosiaľ veľký záujem neprejavili, skôr naopak, pomoc odmietajú. Pri otvorení škôlky vylievali na Alojza Hlinu vedrá vody a hlasito prejavovali svoju nespokojnosť. Úrad práce rómskym deťom ponúkol aj pobytový tábor pre deti zo sociálne slabých rodín, no rodičia ponuku neprijali.

Príchod Rómov na Družstevnú ulicu pred dvoma rokmi, ktorí si tu načierno postavili chatrče bez hygienických zariadení, vážnym spôsobom narušil medziľudské vzťahy medzi občanmi. Prípad pred časom osobne riešil aj minister vnútra Daniel Lipšic. Po jeho návšteve pribudli na inkriminovanom mieste policajné kamery, ktoré monitorujú situáciu.

Častejšie sem chodia policajné hliadky. Po prijatých opatreniach spočiatku ubudli prejavy narušených medziľudských vzťahov, výtržnosti, ako aj drobné krádeže. Konflikt sa opätovne vyostril po náhlom úmrtí najstaršieho člena rómskej rodiny. Agresívni Rómovia vinia zo smrti jedného zo susedov a dokonca sa mu vyhrážajú zabitím.

36 debata chyba