Slováci chcú budovať národný štát bez Maďarov, sťažoval sa Berényi

Slovenské politické sily sa snažia budovať slovenský národný štát bez Maďarov, vyhlásil v rumunskom Baile Tušnad na 22. ročníku letnej univerzity Maďarov predseda SMK József Berényi. Dnes je záverečný deň podujatia, očakávajú na ňom aj maďarského premiéra Viktora Orbána.

23.07.2011 17:50
József Berényi, SMK Foto:
Predseda SMK József Berényi
debata (47)

Na rozdiel od možností, ktoré na presadzovanie svojich záujmov majú Maďari žijúci v srbskej Vojvodine, na Slovensku neexistuje možnosť na vybudovanie partnerstva, povedal podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI Berényi na panelovej diskusii o formách autonómie Maďarov žijúcich v Karpatskej kotline.

Predseda SMK poukázal na to, že výsledky sčítania ľudu, ktoré budú známe na jeseň, preukážu zníženie počtu Maďarov žijúcich na Slovensku. Ako poznamenal, tieto údaje určia aj možnosti spoločenstva maďarskej menšiny až do budúceho sčítania.

Podľa predsedu Zväzu vojvodinských Maďarov (VMSZ) Istvána Pásztora v otázke autonómie možno pokročiť iba v tom prípade, ak sa podarí nájsť partnera disponujúceho väčšinovou mocou v politickom rozhodovaní. „Iba tak môžeme pokročiť, ak dokážeme presvedčiť väčšinu, že to nedestabilizuje krajinu,“ dodal.

Németh: Otázka nestojí, či treba autonómiu, ale ako ju zrealizovať

Štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsolt Németh konštatoval, že v Karpatskej kotline už dnes nie je otázkou, či je potrebná autonómia a aké formy autonómie treba uskutočniť v daných regiónoch s prihliadnutím na špecifickú situáciu tamojších Maďarov. Otázkou je, akým spôsobom je možné tieto ciele zrealizovať, zdôraznil.

Autonómia nie je podľa neho iba právnou otázkou, tá zahŕňa v sebe všetky súvislosti života maďarskej menšiny. „Autonómia je základnou otázkou vzťahu k maďarstvu,“ zdôraznil Németh a dodal, že v susedných krajinách nie je záležitosť autonómie Maďarov „masovou požiadavkou“, napríklad na Slovensku sa autonómia stala „hysterizovanou­“ témou.

V programe panelovej diskusie dnešného záverečného dňa letnej univerzity bude otázka zjednotenia maďarského národa v Európe 21. storočia. V diskusii vystúpia premiér Orbán a rumunský europoslanec László Tökés. Podujatie bude moderovať maďarský štátny tajomník Zsolt Németh.

Na predchádzajúcich ročníkoch podujatia sa zúčastnil aj rumunský prezident Traian Basescu. Tento rok organizátori viackrát rokovali s jeho kanceláriou. Keď vysvitlo, že rumunský prezident má nabitý program, napokon ho nepozývali. Vlani Basescu povedal, že rumunsko-maďarské zmierenie je jedným z hlavných pilierov regiónu strednej Európy.

Predvlani si najvyšší rumunský predstaviteľ vyslúžil piskot účastníkov, keď zopakoval odmietavé stanovisko k autonómii regiónu Sikulov. Povedal, že Rumunsko je jednotným a nedeliteľným národným štátom.

47 debata chyba