Bojové videohry môžu viesť k násiliu

Odporcovia počítačových hier majú ďalší argument proti tomuto druhu zábavy. Anders Breivik, ktorý v Nórsku zavraždil 76 ľudí, bol totiž vášnivým hráčom vojnových videohier, ktoré podľa vlastných slov pokladal za dobrý tréning na to, čo zamýšľal urobiť.

28.07.2011 20:00 , aktualizované: 29.07.2011 12:00
počítačová hra, chlapec, joystick, gamepad,... Foto:
Ilustračné foto
debata (21)

Podobné hry, kde potokmi tečie krv, sú ľahko dostupné aj na Slovensku, prístup k nim majú neraz i deti. Psychológovia varujú, že brutálne videohry môžu v labilnom človeku vystupňovať agresivitu, ktorá môže prerásť do násilia. „Počas videohier zabíjajú hlava-nehlava, takmer každého, kto sa objaví na obrazovke. Hráči sú vlastne ako fiktívni vrahovia. A hry sú také autentické, až majú pocit, že je to naživo,“ hovorí psychológ a súdny znalec Robert Máthé.

Na to, že počítačové hry stierajú rozdiely medzi fikciou a realitou, upozorňujú mnohí odborníci.

Predtým ako 32-ročný Breivik postrieľal svoje obete, si podobné zabíjanie vyskúšal na počítači. „Práve som si kúpil hru Modern Warfare 2. Je to asi najlepší vojenský simulátor a jedna z najúžasnejších hier tohto roku. Pre mňa je viac ako čokoľvek iné časťou môjho tréningu… Môžete viac-menej úplne simulovať skutočné operácie,“ nadšene si poznamenal do svojho 1 500-stranového manifestu. Breivik hral intenzívne aj inú bojovú videohru, tiež ako prípravu na útok. Ako priznal, poslúžila mu aj ako dobrá výhovorka, prečo sa izoloval od ostatných. Tvrdil im, že je ponorený do hry, a preto nereaguje na ich telefonáty.

Šialenec z Osla nie je jediný, kto pred zabíjaním holdoval krvavým videohrám. Zoznam takých vrahov je dlhý. Posadnutí brutálnymi videohrami boli aj dvaja mladí Američania, ktorí v roku 1999 postrieľali 12 študentov a učiteľa strednej školy v Columbine. Rovnakú hru ako Breivik hral aj 24-ročný Tristan van der Vlis z Holandska, ktorý v apríli tohto roku zastrelil šesť a zranil 17 návštevníkov nákupného centra, kým spáchal samovraždu. Priamu súvislosť medzi brutálnymi videohrami a vraždením dokazuje tiež rasistické besnenie medzi gangmi Haiťanov a Kubáncov v USA z roku 1986. Oba tábory k násiliu inšpirovala videohra, z ktorej dokonca prevzali aj vražedné pokriky.

V názore, či sú bojové videohry škodlivé, si vedecké štúdie dosiaľ odporovali. Jedny tvrdili, že sú nebezpečné, druhé nevideli súvis medzi ich hraním a prejavmi násilia. Podľa posledných výskumov sa však podarilo preukázať, že virtuálne hry plné zabíjania môžu mať negatívny vplyv. Nie na každého, kto ich hrá, ale u duševne labilnejších ľudí, najmä u tých, ktorí majú sklony k agresivite, môže hranie videohier tieto nálady vystupňovať. Ohrozené sú predovšetkým deti.

Podľa forenzného psychológa a súdneho znalca Antona Heretika môžu vojnové počítačové hry u niektorých ľudí viesť k tomu, že otupejú – stratia empatiu a súcit, pretože počas „zabíjania“ v hre nič také necítia. Heretik však zároveň varuje pred zjednodušovaním problému, lebo agresivita sa vytvára v priebehu celého života. „Má hlbšie korene vnútri osobnosti. Je podmienená vrodeným temperamentom, dedičnosťou, vplyvmi v rodine. Základy agresivity sa objavujú oveľa skôr, než sa ľudia dostanú k videohrám,“ vysvetľuje psychológ. Bojové virtuálne hry podľa neho vplývajú skôr na tých, ktorí už majú dispozíciu k agresivite, takže im môžu slúžiť ako návod alebo tréning.

Aj Máthé pripomína, že väčšine ľudí na vybitie agresivity stačia už samotné hry bez toho, aby sa dopustili trestnej činnosti. Zakazovať hranie bojových videohier by podľa neho nebolo správne, lebo by to ľudí ešte viac lákalo. „Prevencia by mala fungovať skôr prostredníctvom výchovy rodičov, ktorí vidia, čomu sa deti venujú. Mali by ich viesť k iným hrám, bez agresivity,“ zdôraznil Máthé.

Kto hrá bojové videohry

* podľa amerického prieskumu z roku 2009 až 20 % hráčov videohier tvoria chlapci mladší ako 17 rokov

* 26 % hráčov malo nad 50 rokov, priemerný vek hráča je 34 rokov

* takmer 40 % hráčov videohier boli ženy

* prieskum nemeckej univerzity v Postupime z roku 2006 potvrdil, že počítačové hry s násilným obsahom zvyšujú agresivitu tak u detí a mládeže, ako aj u dospelých

© Autorské práva vyhradené

21 debata chyba