Berényi chce nechať prešetriť, či Slota nemá chorvátske občianstvo

, 05.08.2011 13:17, aktualizované: 14:09
Ján Slota
Predseda SNS Ján Slota. Autor:

Predseda neparlamentnej Strany maďarskej koalície (SMK) József Berényi podal na Ministerstvo vnútra žiadosť o preskúmanie občianstva predsedu SNS Jána Slotu, pretože je možné, že Slota požiadal o chorvátske občianstvo.

Berényi v podaní, ktoré poskytol agentúre SITA, uvádza, že Slota využíva honosnú vilu na chorvátskom ostrove Rab, ktorú mu požičiava chorvátska firma LAGANJ. Tú má vo vlastníctve beninský Slotov kamarát a spolupracovník. V médiách je podľa Berényiho zdokumentované, že Slota vilu využíva už 14 rokov a podieľal sa aj na stavebnom dozore pri jej výstavbe a potom aj pri jej zariaďovaní.

Berényi predpokladá, že Slota si vytvoril k miestu a Chorvátsku silnú emotívnu väzbu. Berényi pritom cituje vyjadrenie Anny Belousovovej, bývalej prvej podpredsedníčky SNS, že „Ján Slota je slovenským zbohatlíkom a národným buditeľom chorvátskeho pobrežia“. Berényi sa domnieva, že Slota chcel prejaviť svoje emotívne väzby k miestu a požiadal o chorvátske občianstvo. Berényi žiada ministerstvo vnútra, aby zistilo status Slotu ako predsedu SNS a odstránilo prípadný protiprávny stav.

„Chce odvrátiť pozornosť od toho, že už pravdepodobne získal maďarské občianstvo. Tým pádom by už nemal mať slovenské a nemal by byť ani predsedom SMK,“ reagoval Slota.

„Ja môžem jednoznačne vyhlásiť, že som nikdy ani neuvažoval o tom, že by som požiadal o chorvátske, alebo akékoľvek iné občianstvo,“ dodal predseda SNS s tým, že Berényiho žiadosť považuje v danom kontexte za prejav neúcty k slovenskej štátnosti. „To už hraničí s trestnoprávnou zodpovednosťou,“ zdôraznil.

Na Berényiho argumenty ohľadom ciest do vily v Chorvátsku Slota reagoval, že majú len odvrátiť pozornosť od podstaty veci, ktorou je podľa neho to, že predseda SMK už možno nie je slovenským občanom. „Tieto klamstvá sa opakujú každý rok dookola,“ vyhlásil predseda SNS.

Predseda SMK svojím konaním podľa hovorkyne SNS Jany Benkovej systematicky uráža ministerstvo vnútra. „Nielen touto svojou najnovšou žiadosťou, ale aj prístupom, keď odmieta odpoveď na žiadosť MV SR, či je už občanom Maďarskej republiky,“ hovorí Benková s tým, že Slota je na rozdiel od Berényiho občanom Slovenskej republiky, žiadneho iného štátu.

SNS pred časom adresovala rezortu vnútra upozornenie, že je u predsedu SMK Józsefa Berényiho dôvodné podozrenie, že prijal maďarské občianstvo, čím stráca podľa zákona slovenské občianstvo. V takom prípade nemôže byť Berényi štatutárom politickej strany. Doteraz ním je. Ministerstvo vnútra sa dvakrát pýtalo poštou Berényiho na občianstvo, ale ten neodpovedal. Berényi odmieta povedať, či získal maďarské občianstvo, ale už 1. januára informoval, že žiadosť oň si podá.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku