„Nemôže predsa zamestnávanie Rómov riešiť nejaký černoch Ogu,či štátna tajomníčka, ktorá problému nerozumie,“ povedal.
Podľa neho musí konečne prevziať zodpovednosť za riešenie rómska inteligencia. „Keď sme už doktori, či inžinieri, mali by sme k tomu niečo povedať. Rómovia, to nie je ten národ, ktorý tu za mnou vidíte, majú inú kvalitu a je načase, aby si to už niekto aj všimol,“ dodal Fízik na ulici pred domom na Družstevnej ulici.
Fízik sa vo štvrtok doobeda stretol s primátorom Malaciek Jozefom Ondrejkom. „Hneď som mu navrhol, aby sem doviezli kontajner a odpratali ten bordel,“ uviedol. Obytné kontajnery, v ktorých vidí riešenie občiansky aktivista Alojz Hlina, sú podľa neho iba dočasné odsúvanie problému. „Vznikne tam ďalší problém. Príde zima, unimobunky nie sú zateplené, budú potrebovať drevo a dnes za jedno polienko sedia Rómovia osem mesiacov,“ skonštatoval.
Musí vraj pomôcť štát
Fízik je presvedčený, že rodine Galbovcov a Danihelcov musí pomôcť štát. „Ja sa pýtam, či za tie peniaze, za ktoré tu denno-denne stoja dvaja strážiaci policajti, by sa týmto ľuďom nemohol postaviť dom. Na Slovensku každému Rómovia smrdia, ale rómske peniaze nie. Z tých, ktoré boli určené na Rómov, si dnes pekne žijú nerómske občianske združenia, majú krásne kancelárie, autá, platy, ale týchto ľudí si ešte nevšimli,“ povedal.
Na margo sporov neprispôsobivých s rodinou Dobrovodských poznamenal, že zo susedského konfliktu urobila etnický konflikt práve medializácia prípadu. Kritizoval tiež údajný nerovnaký meter štátnej správy voči Rómom a nerómom. " Cigáňovi v pohode dom zrútia, ale k nejakému Taľapkovi si to nedovolia," ukončil.
Vo štvrtok by sa mala problematikou presťahovania rómskej rodiny zaoberať pracovná skupina na Mestskom úrade v Malackách, ktorá návrh na riešenie nastolí na najbližšom rokovaní mestského zastupiteľstva.
V poradí druhú čiernu stavbu na Družstevnej ulici v Malackách by mali zbúrať najskôr v septembri. V súčasnosti plynie 60-dňová lehota, počas ktorej je Roman Galba povinný čiernu stavbu odstrániť. Prvú nelegálne postavenú chatrč z rozhodnutia Stavebného úradu v Malackách zlikvidovali už v marci.
Spor v Malackách trvá už dva roky
Príchod Rómov na Družstevnú ulicu pred dvoma rokmi, ktorí si tu načierno postavili chatrče bez hygienických zariadení, vážnym spôsobom narušil medziľudské vzťahy medzi občanmi. Na malom priestore niekoľkých desiatok štvorcových metrov tu žije okolo 40 ľudí, vrátane malých detí.
Prípad na jar osobne riešil aj minister vnútra Daniel Lipšic. Po jeho návšteve pribudli na inkriminovanom mieste policajné kamery, ktoré monitorujú situáciu. Po ich inštalovaní čiastočne ubudli prejavy výtržností, ako aj drobné krádeže, avšak napäté susedské vzťahy naďalej pretrvávajú. Zo strany Rómov nie sú výnimočné dokonca ani vyhrážky zabitím členov rodiny Dobrovodských.