Percento navyše zdravotníctvu nepomôže

14.08.2011 15:00
nemocnica
Situácia v rezorte zdravotníctva je kritická, dlhy nemocníc každým mesiacom rastú. Autor:

Do zdravotníctva by malo ísť na budúci rok podľa návrhu štátneho rozpočtu o 38 miliónov eur viac ako tento rok, zadlženému systému to však nepomôže. Aj keď totiž príjmy v rezorte stúpnu o približne jedno percento, približne rovnako porastú aj jeho výdavky.

Ministerstvo financií navyše plánuje opäť znížiť platby za poistencov štátu zo súčasných 32,16 eura na 31,68 eura. Nízke platby štátu pritom už dlhodobo kritizujú analytici aj predstavitelia zdravotníckych organizácií. Radičovej vláda ich znížila už v tomto roku, s čím nebol spokojný ani minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Teraz má ísť ešte o ďalší pokles. Ministerstvo financií to odôvodňuje tým, že sa zvýšil počet poistencov štátu.

Podľa odborníkov však nižšie platby môžu zdravotníctvu uškodiť. „Znížením platieb štátu za ekonomicky neaktívnych občanov na jednej strane znížia deficit štátneho rozpočtu, ale na druhej zhoršia situáciu v zdravotníctve. Tú potom budú chcieť riešiť spoluúčasťou pacienta,“ upozorňuje analytik Slovenskej akadémie vied Peter Stanek. Ako dodal, zadlženému zdravotníctvu nepomôže ani navrhované mierne navýšenie zdrojov.

Kým totiž tento rok oproti roku 2009 vzrástli príjmy rezortu o viac ako dve percentá, v budúcom sa preň počíta iba s jednopercentným navýšením. Navyše v roku 2012 by podľa odhadov malo dôjsť k nárastu cien o 3 až 4 percentá. „Jedno percento v žiadnom prípade teda nebude stačiť. Navyše, ak prejde návrh plynárov na 30-percentné zvýšenie cien, dotkne sa to aj nemocníc. To všetko vyústi do ďalších problémov v zdravotníctve,“ dodal Stanek.

Situácia v rezorte je pritom už teraz kritická. Dlhy nemocníc každým mesiacom rastú a podľa odborníkov nie je vylúčené, že v tomto trende budú pokračovať aj po oddlžení a následnej zmene na akciové spoločnosti. Argumentujú, že pri v súčasnosti nereálnych cenách výkonov sa inak ani stať nemôže.

Podľa bývalého ministra zdravotníctva Richarda Rašiho je preto navrhované zvýšenie zdrojov do zdravotníctva „smiešne“. „Jedno percento je výsmech pre všetkých zdravotníkov aj pacientov. Ministerstvo financií absolútne ignoruje požiadavky zdravotníkov a potreby zdravotníctva,“ povedal.

Aj keď ministerstvo tvrdí, že navýšené prostriedky na budúci rok „budú využité na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti o pacientov, skrátenie čakacích lehôt na operácie a vyšetrenia, ale aj na zvýšenie platov sestier“, odborníci si to nemyslia.

„Zlepšenie poskytovanej zdravotnej starostlivosti a skrátenie čakacích lehôt bude adekvátne k danému percentu, o ktoré sa v systéme navýšia zdroje. Ak boli doteraz pacienti nespokojní, ich spokojnosť vzrastie iba o jedno percento a možno ani to nie, vzhľadom na očakávaný rast cien,“ myslí si Raši.

Podľa ministerstva zdravotníctva však jedno percento pre rezort navyše zatiaľ nie je konečné, s ministerstvom financií o návrhu štátneho rozpočtu stále rokujú. "Ministerstvo zdravotníctva požaduje výrazné navýšenie finančných prostriedkov oproti predchádzajúcemu roku,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová.

Bez ohľadu na to, koľko nakoniec pôjde o rok do zdravotníctva, ľudia sa spoluúčasti na jeho dofinancovaní nevyhnú. Ministerstvo totiž naďalej plánuje zaviesť pripoistenie. Podľa hovorkyne postupuje v súlade s vládnym programom.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku