Fico zrátal Radičovej hlasy

Vyjednávanie o eurovale prinieslo nečakaný zvrat. Keďže premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) nevie zaručiť potrebné hlasy koaličných poslancov, iniciatívu v tejto veci chce prevziať líder opozície Robert Fico (Smer). Po stretnutí s predsedníčkou vlády vyhlásil, že rokovať s ňou nemá význam, lebo nevie nič garantovať. Preto sa sám podujal pozvať na rokovanie všetky parlamentné strany, aby sa s nimi dohodol o ďalšom smerovaní Slovenska. V prípade, že nájdu zhodu, je ochotný za euroval hlasovať.

16.08.2011 16:50 , aktualizované: 17.08.2011 12:10
Robert Fico Foto:
Predseda Smeru Robert Fico
debata (368)

„Iveta Radičová nemá vôbec vplyv na vládnu koalíciu. Nemá nič v rukách, bolo to úplne smiešne stretnutie,“ povedal Fico o rokovaní s premiérkou, ktorá chcela získať jeho podporu pri schvaľovaní eurovalu. Podľa Fica mu však ani nevedela povedať, s koľkými hlasmi v Národnej rade môže v tejto otázke rátať. „Akoby povedala, že vládna koalícia neexistuje,“ zhodnotil jej vyjadrenia bývalý premiér.

Fico je presvedčený, že hlasovanie o eurovale je najvýznamnejším rozhodnutím, ktoré Slovensko prijme, od roku 1993. Ak sa ani v tejto otázke koalícia nevie dohodnúť, nemá podľa neho právo vládnuť. Šéf Smeru zopakoval, že je za schválenie eurovalu, ale nechce ho zachraňovať iba preto, že si to želá premiérka. Politické strany, ktoré sú proti eurovalu, idú podľa neho proti Slovensku, a preto by za svoj postoj mali niesť zodpovednosť.

Smer už v najbližších dňoch osloví predsedov všetkých politických strán, ktoré majú zastúpenie v parlamente, a pozve ich na oficiálne rokovania. Na základe ich výsledkov sa napokon rozhodne, či podporí euroval. Nechce však diskutovať len o počte poslaneckých hlasov, ale aj o ďalších témach, ktoré súvisia s naším ďalším pôsobením v EÚ, v eurozóne a v schengenskom priestore.

Ak oslovené politické strany podľa Fica neprejavia záujem rokovať o týchto veciach, platí pôvodné stanovisko Smeru, že schválenie eurovalu v parlamente podporí len vtedy, ak zaň zahlasuje aj koaličná väčšina poslancov. Keď však rokovania prebehnú a budú viesť k otázkam o budúcnosti Slovenska, Fico si vie predstaviť dohodu. Vtedy by podporil aj euroval. Politické strany by však museli pristúpiť aj na podmienku Smeru, aby za svoj postoj k eurovalu niesli zodpovednosť. „Takéto strany treba vytlačiť na pokraj politickej scény,“ zdôraznil Fico. Ako si tieto „politické konzekvencie“ predstavuje, už nespresnil.

Smer by chcel s politickými stranami rokovať čo najskôr, zrejme už na budúci týždeň. Či však jeho pozvanie prijmú, nie je zatiaľ jasné. Fico si totiž ani v utorok neodpustil tvrdú kritiku vládnej koalície, ktorá je podľa neho „zlepencom“ pod vedením „neschopnej premiérky“.

Radičová stretnutie s bývalým premiérom nekomentovala. Počas dňa rokovala s lídrami všetkých parlamentných strán o navýšení eurovalu a ďalších potrebných zmenách, ktoré sa ho týkajú. Jej hovorca Rado Baťo vyhlásil, že Fico na stretnutí s premiérkou iba zopakoval svoje stanovisko k eurovalu: „To znamená, že to podporí v prípade, ak bude mať koalícia väčšinu na presadenie týchto zmien.“ Podľa Baťa bude Radičová pokračovať v rokovaniach s politickými stranami aj v rámci Koaličnej rady. „Ešte stále je čas na to, kým všetky tie materiály prídu do parlamentu, aby sa nejakým spôsobom dosiahla dohoda,“ dodal hovorca.

Bývalý ekonóm Svetovej banky, poslanec KDH Anton Marcinčin tvrdí, že vyhlásenia Smeru, aby sa hľadala spoločná cesta politických strán, sú prejavom zodpovednosti za budúcnosť Slovenska. „Iniciatívu Smeru možno len uvítať. Rozhodnutia o eurovale 1 a 2 a o ďalšej budúcnosti eurozóny sú dôležitejšie ako súčasné koalično-opozičné vzťahy,“ upozornil Marcinčin. Podľa neho je dôležité, aby politické strany rokovali spoločne aj o ďalších krokoch, ktoré čakajú Európu. „Ak chce Európa obstáť, musí byť spolupráca ešte užšia. Už teraz prebieha koordinácia fiškálnych politík jednotlivých štátov,“ uviedol poslanec KDH.

Ficov postoj neprekvapil ani politológa Michala Horského. „Doterajšie konzultácie prezidenta Ivana Gašparoviča a premiérky nezaznamenali žiadne pozitívne riešenia či výsledky, ak nerátame ,nie´ od predsedov strán SaS Sulíka a SNS Slotu. Je preto prirodzené, že iniciatívy sa ujíma najsilnejšia strana na politickej scéne, Smer, a vyzýva k politickej zodpovednosti lídrov ďalších politických strán. Či táto Ficova iniciatíva povedie k prehĺbeniu vládnej krízy a prípadne k pádu súčasnej vlády, alebo preklenie krízové obdobie a nájde pozitívne riešenie, ukážu až najbližšie týždne,“ vysvetlil Horský.

Parlament by mal o navýšení a zmenách v eurovale rokovať už na najbližšej schôdzi, ktorá sa bude konať v septembri. Koalícii však chýbajú hlasy vlastných poslancov, aby mohla euroval a ďalšie veci súvisiace so zriadením Európskeho stabilizačného mechanizmu schváliť. Proti eurovalu sa už vyslovili poslanci strany SaS aj s Obyčajnými ľuďmi, ako aj štyria poslanci OKS. „Naše stanovisko je nemenné,“ potvrdil Pravde predseda OKS Peter Zajac. Ako dodal, s premiérkou zatiaľ nerokovali. Okrem 26 hlasov koalície sú proti eurovalu i siedmi poslanci opozičnej SNS. V takejto situácii by mohlo byť rozhodujúcich práve 62 poslaneckých hlasov Smeru.

368 debata chyba