Madam transparentná vedela o korupcii, tvrdí o Radičovej Fico

Predsedníčka vlády je neschopná, je klamárka a je podozrivá z korupcie. Na tlačovej konferencii to na margo korupčnej aféry spojenej s dotáciou pre biatlonový štadión v Osrblí vyhlásil predseda Smeru Robert Fico s tým, že očakáva vyvodenie politickej zodpovednosti.

17.08.2011 16:11, aktualizované: 18:19
debata (156)

„Korupcia sa vyskytla priamo v kancelárii premiérky. To sa nestalo Ficovi, ale madam transparentnej, tej žene, ktorá o sebe hovorí, že je najčistejšia a najkrajšia. Stalo sa to pani Radičovej, ktorá stále hovorí o boji proti korupcii,“ povedal Fico. Tvrdí, že ak by sa to stalo jemu za bývalej vlády, diali by sa iné veci.

Upozornil, že pridelenie dotácie z rezervy predsedu vlády je osobné rozhodnutie premiéra a ten musí vedieť, komu a na čo peniaze idú. „Nikdy v histórii Slovenska nebola korupcia tak blízko pri premiérovi, ako sa to stalo v prípade Radičovej. Neverím, že nevedela o tejto korupcii a o vyberaní percent. Všetky okolnosti nasvedčujú tomu, že vedela, čo sa dialo, a zbytočné hovorí o tom, že je svätá,“ upozornil líder opozície.

Fico si sám položil otázku, prečo Radičová a minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) predstúpili pred verejnosť až desať dní po tom, ako bol jeden človek vzatý do väzby a ďalších obvinili. „Je to preto, aby Martina Novotného (dnes už bývalý externý poradca premiérky) odpratali do USA a aby nevyšlo na povrch, že kauza je priamo v kancelárii premiérky? Kde je teraz politická zodpovednosť?“ pýtal sa.

Zároveň upozornil na skutočnosť, že tri osoby boli obvinené, z toho jedna aj vzatá do väzby. „Prečo bol jeden človek nechaný vo väzbe a iný, ktorý bol tiež pri preberaní peňazí, do väzby vzatý nebol? Pýtam sa to doktora Juraja Klimenta (sudca Najvyššieho súdu, bývalý kandidát SaS na šéfa NBÚ, pozn. TASR). Ten rozhodol o sťažnosti proti rozhodnutiu o vzatí do väzby. Na základe sľubu, že bude dobrý, ho (podnikateľa Petra Prečucha) nechal na slobode za sľub, že nebude komunikovať s Novotným, ktorý je v USA,“ konštatoval Fico.

Podľa jeho slov však Kliment vôbec nezobral do úvahy, že okamžite po tom, ako bol tento človek prepustený, telefonoval s ďalšou osobou, ktorá je tiež v kauze obvinená. „Nech mi nikto nehovorí, že to bola náhoda,“ vyhlásil.

Na novinársku otázku, či sa o takomto prípade z minulosti nevie len preto, že sa to podarilo utajiť, odvetil, že si vyprosuje takéto nepriame obvinenia. „Za mojej vlády sa nikdy nestalo to, čo teraz. Nikto nevypaľoval dotácie predsedu vlády,“ uistil.

Na otázku, či časť peňazí mala skončiť priamo u premiérky alebo v straníckej kase SDKÚ, Fico priamo neodpovedal. „Ja som povedal, že nie je možné, aby o tom nevedela,“ poznamenal. Skutočnosť, že o prípade informovala verejnosť samotná predsedníčka vlády, si zase vysvetľuje tak, že s tým vyšla von len preto, lebo vedela, že je zle a kauza by sa odhalila.

V súvislosti s prípadom sú obvinené tri osoby pre nepriamu korupciu. Polícia ich zadržala koncom júla pri preberaní úplatku vo výške 30 000 eur, čo bolo 10 percent z poskytnutej dotácie na výstavbu štadióna. Jeden z obvinených Igor L. sedí vo väzbe. Ten má byť sprostredkovateľom a hlavným aktérom celej kauzy. Súd ho vzal do väzby 31. júla. Podľa denníka Sme ide o bývalého veľvyslanca Slovenska v Keni.

Ficove vyjadrenia o korupcii považuje za hystériu

Vyjadrenia Fica o tom, že premiérka je podozrivá z korupcie a vyskytla sa priamo v jej kancelárii, považuje Radičová za prejav hystérie jedného muža. „Dobrý herecký výkon a musím podotknúť, že rozumieme aj prečo,“ konštatovala.

Zároveň poznamenala, že historicky najbližšie bola korupcia premiérovi vtedy, keď médiá zverejnili nahrávku s hlasom podobným Robertovi Ficovi.

Ako poukázala premiérka, korupcia na Slovensku je dlhodobo veľký a vážny problém, preto boj s ňou nie je ľahký a preto je to jedna z najdôležitejších priorít súčasnej vlády. Pripustila však, že korupciu sa ani tomuto kabinetu nepodarí zraziť na nulu.

„Takí iluzionisti nie sme,“ povedala s tým, že sú však dve možnosti, ako na prípad korupcie zareaguje predseda vlády. Prvá je, že informuje verejnosť a vyvodí zodpovednosť. Druhá možnosť podľa jej slov je tá, že premiér vynadá novinárom, pol roka zatĺka a niektoré „kšefty“ aj obhajuje, ako to robil Fico.

Šéfka kabinetu ozrejmila, že verejnosť o kauze Osrblie informovala okamžite, ako to dovolil vyšetrovateľ. „Pre nezmarenie vyšetrovania som dovolila informovať v deň D, kedy sme informovali. Pre túto vládu platí "padni komu padni“ bez ohľadu na to, v akej je pozícii a kde pôsobí. Táto vláda nezametá kauzy pod koberec, ale o nich otvorene informuje," zdôraznila.

Ako v tejto súvislosti poukázal minister vnútra Daniel Lipšic, prvá premiérkina reakcia na tento prípad znela: „obviňujte a zatýkajte, kohokoľvek“.

156 debata chyba