SDKÚ nepovedalo Ficovi nie, ale najprv bude hľadať zhodu v koalícii

, 18.08.2011 15:28
Mikuláš Dzurinda
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Autor:

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda zatiaľ nebude rokovať so šéfom opozičného Smeru-SD Robertom Ficom o eurovale. Najprv sa chce totiž pokúsiť nájsť dohodu s koaličnými partnermi. Na stretnutie pozvala najsilnejšia opozičná strana lídrov všetkých parlamentných strán.

„Predsedovi Smeru som sa za pozvanie poďakoval a požiadal som ho o odklad tohto rokovania do doby, kým nenájdeme zhodu vo vládnej koalícii,“ uviedol dnes Dzurinda po rokovaní Prezídia SDKÚ.

Koaličná SaS pritom už dlhodobo odmieta podporiť dočasný aj trvalý euroval a bez jej hlasov by sa zvyšok vládnej koalície musel pri schvaľovaní potrebných zmien v Národnej rade (NR) SR spoľahnúť práve na Smer.

Dzurinda pripustil, že nie pri každej téme je možné v koalícii nájsť zhodu hneď a nikto podľa neho nežiada od koaličného partnera, aby menil svoje názory. „Ale máme právo a zodpovednosť uchádzať sa o lojalitu a súdržnosť. Vytvorili sme spolu vládnu koalíciu na štyri roky. Nemôžem byť 51 týždňov v roku vo vládnej koalícii a na týždeň si odbehnúť do opozície, to nejde,“ zdôraznil na margo postoja liberálov líder SDKÚ. Alternatívou k spoločnému postupu je podľa Dzurindu len neriadený chaos.

Predseda SDKÚ podľa vlastných slov nemá zatiaľ oficiálne pozvanie na spoločné rokovanie lídrov politických strán u prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Na takúto možnosť preto bude reagovať až potom, ako bude reálne na stole. „Pozvania pána prezidenta sa neodmietajú,“ pripustil Dzurinda.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku