Pravica sa bude v hoteli Bôrik dohadovať o eurovale

22.08.2011 10:22

Lídri koaličných strán sa v pondelok budú na spoločnom stretnutí vo vládnom hoteli Bôrik presviedčať a argumentovať. Dôvodom je striktne odmietavý postoj SaS k eurovalu, ktorým blokuje jeho priechodnosť v parlamente.

Bez liberálov nemá zvyšok koalície na schválenie zmien v stabilizačnom mechanizme dostatok hlasov a za takejto situácie sa odmieta pridať aj opozičný Smer.

Šéf SaS Richard Sulík chce s lídrami SDKÚ, KDH a Mosta-Híd hovoriť o ich volebných programoch a o schválenom Programovom vyhlásení vlády. „Pretože na toto sme dostali od občanov mandát a navýšenie eurovalu je v rozpore s týmto mandátom,“ uviedla Sulíkova tajomníčka Tatiana Tóthová.

Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda minulý týždeň po zasadnutí straníckeho Prezídia vyhlásil, že nie pri každej téme je možné v koalícii nájsť zhodu hneď a nikto podľa neho nežiada od koaličného partnera, aby menil svoje názory.

„Ale máme právo a zodpovednosť uchádzať sa o lojalitu a súdržnosť. Vytvorili sme spolu vládnu koalíciu na štyri roky. Nemôžem byť 51 týždňov v roku vo vládnej koalícii a na týždeň si odbehnúť do opozície, to nejde,“ zdôraznil na margo postoja liberálov. Alternatívou k spoločnému postupu je podľa Dzurindu len neriadený chaos.

Na otázku, koľko času si chce nechať na vyjednávanie, Dzurinda odvetil, že podľa potreby. „Ak sa máme vytrápiť, tak sa vytrápime, nie pri každej téme je možné nájsť zhodu hneď,“ povedal. Tiež pripustil, že sa hlasovanie v parlamente uskutoční až po dohode koalície. „Keď bude šanca na zhodu, priblíži sa deň, keď sa bude hlasovať,“ avizoval.

Dzurinda si myslí, že aj napriek doterajším striktným vyhláseniam Sulík napokon euroval podporiť môže. „Prečo by to nemohol urobiť? Ani prezident Václav Klaus nechcel ratifikovať Lisabonskú zmluvu a podpísal to, nikdy pritom nezmenil názor, že to nie je dobrý dokument. Ja nechcem nikomu vnucovať názor, ale mám povinnosť uchádzať sa o porozumenie. Vlády prichádzajú a odchádzajú, ale národ ostáva. Sú momenty, keď naozaj treba vstúpiť do seba, hrebienky dole a trošku pokory,“ uzavrel.

Iniciatívy sa v tejto súvislosti chopil aj líder opozičného Smeru Robert Fico, ktorý pozval šéfov koaličných strán na rokovania. Tie sa zatiaľ nekonajú. SaS odmietla hneď, Dzurinda poprosil o odklad, kým sa v koalícii nenájde zhoda.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku