Radičová: Slovensko pristúpi k ratifikácii eurovalu ako posledné

22.08.2011 15:44, aktualizované: 18:19
Iveta Radičová
Premiérka Iveta Radičová Autor:

Slovenská republika pristúpi k ratifikácii dokumentov súvisiacich so zmenami v dočasnom a vytvorení trvalého eurovalu ako posledná krajina eurozóny. Po rokovaní lídrov koaličných strán to oznámila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ).

Získaný čas chce koalícia venovať rokovaniam, keďže vládna SaS je proti. Bez jej poslancov nemá zvyšok vládneho štvorlístka dosť hlasov na schválenie zmien v eurovale. „Povedať konkrétny dátum by bolo v tomto momente nezodpovedné,“ uviedla Radičová na margo termínu, kedy by sa mohlo o eurovale v parlamente hlasovať.

Z pohľadu Slovenska nie sú podľa nej ešte uzatvorené základné požadované podmienky novej pôžičky Grécku či zmien v eurovale, ako napríklad otázka kolaterálu. „Podmienky, ktoré znamenajú garancie, že peniaze, ktoré by mali byť zárukou v prípade nutnosti, budú použité správnym a účelným spôsobom. Ako napríklad v Írsku,“ priblížila.

Šéfka exekutívy pripomenula, že na rozdielny názor v otázke eurovalu medzi stranami slovenskej vládnej koalície upozornila aj na júlovom summite Európskej únie (EÚ). „Preto je úplne namieste, že potrebujeme čas na rokovania v snahe dosiahnuť takú zhodu, ktorá bude relatívne najlepším riešením pre SR. V danej situácii optimálne, dobré riešenie k dispozícii nie je,“ pripustila.

Šéf SaS Richard Sulík považuje rozhodnutie straníckych lídrov za dobré. „Nevidím, žiaden dôvod, aby Slovensko bolo prvé a hnalo sa silou mocou do stavu, ktorý nie je podľa môjho presvedčenia pre nás výhodný. Nech sa pekne zvyšok EÚ dohodne alebo nedohodne, a potom môžeme diskutovať,“ avizoval.

On sám si želá, aby prvou krajinou, ktorá povie eurovalu nie, bol iný štát ako Slovensko. V prípade, že všetci členovia eurozóny povedia záchrannému mechanizmu áno, SaS podľa jeho slov neplánuje svoj odmietavý postoj zmeniť. „Je ale zbytočné o tom teraz diskutovať,“ poznamenal Sulík.

Aký čas si odklad vyžiada, povedať nevedel. „Celú tému necháme spať. Možno to bude trvať týždne alebo mesiace a potom budeme pokračovať. Jednoducho si počkáme, ako sa to vyvinie. Je rozumné a normálne dobre to zvážiť a nerobiť unáhlené rozhodnutia,“ zdôraznil. Sulík si praje, aby sa o veci nerozhodlo do konca roka. „Treba to naťahovať. Keď už je SR malá na to, aby to dokázala ovplyvniť, tak nech sa to aspoň natiahne,“ dodal.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku