Radičová: Slovensko pristúpi k ratifikácii eurovalu ako posledné

Slovenská republika pristúpi k ratifikácii dokumentov súvisiacich so zmenami v dočasnom a vytvorení trvalého eurovalu ako posledná krajina eurozóny. Po rokovaní lídrov koaličných strán to oznámila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ).

22.08.2011 15:44 , aktualizované: 18:19
Iveta Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová
debata (78)

Získaný čas chce koalícia venovať rokovaniam, keďže vládna SaS je proti. Bez jej poslancov nemá zvyšok vládneho štvorlístka dosť hlasov na schválenie zmien v eurovale. „Povedať konkrétny dátum by bolo v tomto momente nezodpovedné,“ uviedla Radičová na margo termínu, kedy by sa mohlo o eurovale v parlamente hlasovať.

Z pohľadu Slovenska nie sú podľa nej ešte uzatvorené základné požadované podmienky novej pôžičky Grécku či zmien v eurovale, ako napríklad otázka kolaterálu. „Podmienky, ktoré znamenajú garancie, že peniaze, ktoré by mali byť zárukou v prípade nutnosti, budú použité správnym a účelným spôsobom. Ako napríklad v Írsku,“ priblížila.

Šéfka exekutívy pripomenula, že na rozdielny názor v otázke eurovalu medzi stranami slovenskej vládnej koalície upozornila aj na júlovom summite Európskej únie (EÚ). „Preto je úplne namieste, že potrebujeme čas na rokovania v snahe dosiahnuť takú zhodu, ktorá bude relatívne najlepším riešením pre SR. V danej situácii optimálne, dobré riešenie k dispozícii nie je,“ pripustila.

Šéf SaS Richard Sulík považuje rozhodnutie straníckych lídrov za dobré. „Nevidím, žiaden dôvod, aby Slovensko bolo prvé a hnalo sa silou mocou do stavu, ktorý nie je podľa môjho presvedčenia pre nás výhodný. Nech sa pekne zvyšok EÚ dohodne alebo nedohodne, a potom môžeme diskutovať,“ avizoval.

On sám si želá, aby prvou krajinou, ktorá povie eurovalu nie, bol iný štát ako Slovensko. V prípade, že všetci členovia eurozóny povedia záchrannému mechanizmu áno, SaS podľa jeho slov neplánuje svoj odmietavý postoj zmeniť. „Je ale zbytočné o tom teraz diskutovať,“ poznamenal Sulík.

Aký čas si odklad vyžiada, povedať nevedel. „Celú tému necháme spať. Možno to bude trvať týždne alebo mesiace a potom budeme pokračovať. Jednoducho si počkáme, ako sa to vyvinie. Je rozumné a normálne dobre to zvážiť a nerobiť unáhlené rozhodnutia,“ zdôraznil. Sulík si praje, aby sa o veci nerozhodlo do konca roka. „Treba to naťahovať. Keď už je SR malá na to, aby to dokázala ovplyvniť, tak nech sa to aspoň natiahne,“ dodal.

78 debata chyba