Vláda chce dostať penzistov na kolená, pripraví ich o desiatky eur

Sľubovaná solidarita a pomoc penzistom s nízkymi príjmami, ktorú chystá Radičovej vláda, mnohým dôchodcom v skutočnosti uberie.

24.08.2011 20:00 , aktualizované: 25.08.2011 12:00
dôchodok, dôchodca, dôchodky, penzia, penzisti,... Foto:
Ilustračné foto
debata (79)

O časť peňazí niektorí prídu zmenou spôsobu valorizácie dôchodkov, ďalší zasa stratia, keď štát začne po novom vyplácať sociálne dávky. Ministerstvo práce hovorí, že priemerne sa ľuďom príjmy znížia o 15 eur mesačne, podľa prepočtov Pravdy však môže dôchodcovský pár za určitých podmienok mesačne prísť až o vyše sto eur.

Vláda sociálnymi zmenami plánuje ušetriť 17,5 milióna eur, podľa odhadov to však bude aj na úkor takmer 31-tisíc dôchodcov, ktorí sociálnu pomoc nebudú dostávať vôbec alebo v podstatne nižšej sume ako dnes.

„Zo systému pomoci v hmotnej núdzi odíde istá časť poberateľov dávok v hmotnej núdzi, konkrétne tých, ktorí sú zároveň poberateľmi dôchodkových dávok,“ pripúšťa aj ministerstvo práce v dôvodovej správe k pripravenému zákonu o pomoci v hmotnej núdzi.

Stane sa tak preto, lebo štát im bude pri posudzovaní nároku na dávku brať do úvahy celý príjem. Dnes sa započítavajú len tri štvrtiny. To znamená, že stačí, ak 75 percent ich príjmu nedosahuje výšku životného minima, a štát penzistom pomôže ešte sociálnou dávkou. Pri aktuálnom životnom minime na úrovni 189,83 eura má dnes napríklad nárok na pomoc dôchodca s príjmom 240 eur, keďže jeho posudzované tri štvrtiny sú iba 180 eur. Po novom však už tento nárok stratí.

Proti tomu sa ohradili zástupcovia dôchodcov, ktorí s ministerstvom práce rokujú o zmenách pravidiel. Podľa predsedu Jednoty dôchodcov Slovenska Kamila Vajnorského požadujú, aby sa penzistom naďalej brali do úvahy len tri štvrtiny príjmu.

Rezort práce však chystá aj ďalšie škrty. O peniaze by mali prísť aj tí, ktorých príjem aj v plnej sume zostáva pod hranicou životného minima. Pripravený zákon totiž predpokladá zníženie základnej dávky v hmotnej núdzi z dnešných 60,50 na 37,97 eura.

Menej dostanú dôchodcovia aj na príspevku na bývanie. V doterajšej plnej sume 55 eur pre jednotlivca by ho po novom mali dostávať len tí, ktorí nemajú vôbec žiadny príjem. Ostatným sa bude podľa istého vzorca krátiť. Ďalšie dve eurá stratí každý zo sociálne odkázaných penzistov po plánovanom zrušení príspevku na zdravotnú starostlivosť.

Koaličné strany pripúšťajú, že navrhované predpisy sú veľmi tvrdé a pri ďalších rokovaniach sľubujú nápravu.

„Už dnes je isté, že zákon o pomoci v hmotnej núdzi v navrhovanej podobe neprejde. Viacerí partneri v koalícii majú k nemu výhrady,“ povedal poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý. Podľa neho však aj po predpokladanej úprave parametrov zákona sa zrejme penzistom s najmenšími príjmami ujde menej peňazí, ako by dostali pri zachovaní terajšieho systému.

Podľa Beblavého navrhnutá valorizácia o pevnú sumu asi 40 percentám penzistov s vyššími príjmami poškodí, keďže dostanú menej ako pri súčasnom percentuálnom „švajčiarskom“ spôsobe. Ďalšej skupine dôchodcov s priemernou penziou takýto valorizačný mechanizmus nepomôže ani neuškodí. Pozitívny dosah bude mať akurát na tých, ktorých dôchodok je nízky, no nie extrémne nízky. Tí, ktorí popri extrémne nízkom dôchodku poberali aj dávky v hmotnej núdzi, po novom ešte stratia. „Efekt plánovaných zmien pre nízkopríjmových dôchodcov je teda veľmi obmedzený,“ tvrdí koaličný poslanec.

„Valorizácia slabým dôchodcom nepomôže a zmeny v systéme dávok im uškodia,“ hodnotí sociologička Zuzana Kusá. Podľa nej sú uvedené paradoxy len ďalším príkladom toho, že na ministerstve práce „ľavá ruka nevie, čo robí pravá“.

„Zákony sa tam pripravujú v izolácii, nekoncepčne a nekomplexne bez toho, aby sa vyhodnotilo, ako sa navzájom ovplyvnia,“ dodáva. Podľa nej to navonok pôsobí, akoby sa valorizáciou zaoberala výhradne skupina okolo ministra Mihála a dávkami sociálnej pomoci tím štátnej tajomníčky Nicholsonovej.

Ministerstvo práce odhaduje, že škrty zasiahnu približne 30 800 rodín penzistov, ktorí okrem dôchodku dnes dostávajú aj dávku v hmotnej núdzi. „Z toho približne 25 000 jednotliv­cov, 4 700 dvojíc a 1 100 poberateľov s dieťaťom. Po započítaní vplyvu navrhovaného príspevku na bývanie v priemere sa týmto rodinám podľa odhadu mierne znížia príjmy približne o 15 eur mesačne,“ konštatuje v dôvodovej správe.

Na otázky, prečo chce štát brať nielen vysokopríjmovým, ale aj tým najchudobnejším dôchodcom, zatiaľ ministerstvo práce ako predkladateľ zmien nechce odpovedať. „Je to predčasné, keďže po skončení pripomienkového konania k návrhu zákona môže dôjsť k zmenám,“ informovala Andrea Hajdúchová z tlačového oddelenia.

Koľko dostanú penzisti

Man//želia, starodôchodcovia, ktorých spoločný príjem je 230 eur
//DNES

  • -po odpočítaní 25 percent penzie majú spolu príjem pod hranicou životného minima, majú teda nárok na dávku v hmotnej núdzi 145,66 eur
  • v tom je započítaná dávka v hmotnej núdzi pre dvojicu – 105,20 eura, príspevok na zdravotnú starostlivosť 2 × 2 eurá, ochranný príspevok 2 × 63,07 eura a príspevok na bývanie pre dvojicu 89,20 eura)
  • v januári by ich penzie boli valorizované o 8,51 eura (približne o 3,7 %) na sumu spolu 238,51 eur
  • ich celkový príjem s dôchodkom by teda bol 384,17 eura mesačne

PO NOVOM

1. – ak by sa im mal započítavať celý dôchodok, po spomínanej valorizácii o 8,51 eura by ich penzia presiahla sumu, na základe ktorej by mali nárok na dávky
- ich príjem by teda bol 238,51 eura mesačne, čo je oproti dnešnému systému menej o 145,66 eura

2. – ak by sa penzie valorizovali už o pevnú sumu, vyrátanú na základe dôchodcovskej inflácie, ich penzia by dosiahla 244,06 eura
- ani v tomto prípade by na dávky nemali nárok na dávku
- ich príjem by teda bol 244,06 eura mesačne, čo je oproti dnešnému systému menej o 126,07 eur

Príklad je čisto informatívny

© Autorské práva vyhradené

79 debata chyba