Ďurčanského zahalili do toaletného papiera

29.08.2011 18:47
Busta Ferdinanda Ďurčanského
Bustu Ferdinanda Ďurčanského na Námestí Slovenského národného povstania v Rajci zahalili do toaletného papiera aktivisti Občianskej Charty 2010 . Autor:

Bustu Ferdinanda Ďurčanského na Námestí Slovenského národného povstania (SNP) v Rajci zahalili do toaletného papiera aktivisti Občianskej Charty 2010 po tom, ako položili kvety k Pamätníku SNP na námestí. Inštalácia sochy napĺňa podľa Eduarda Chmelára z Občianskej Charty 2010 skutkovú podstatu zákazu propagácie hnutí vedúcich k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd. Tým skôr, že toto mesto odmieta uznať základné fakty o živote Ferdinanda Ďurčanského.

Ďurčanský nebol len človek, ktorý si želá štátnu samostatnosť. Bol iniciátorom najtvrdších antisemitských zákonov. Iniciátor arizácie. Toto bol človek, ktorý 1. septembra 1944 predniesol z vlastnej iniciatívy v Slovenskom rozhlase nenávistný prejav proti povstalcom, kde vyslovil podporu nacistickej okupácii. Tento človek bol právoplatne odsúdený na trest smrti ako vojnový zločinec a tento rozsudok nikto nikdy nezrušil, povedal Chmelár.

Pýtame sa, či je v poriadku, ak Slovensko si dnes pripomína najvýznamnejší štátny sviatok SNP a na Slovensku dosiaľ nestojí žiadna socha vodcov povstania generálov Goliana a Viesta. Ale množia sa tu sochy a busty fašistických pohlavárov. Či už socha Jozefa Tisa v Čakajovciach, či táto busta, či pamätné tabule v Bánovciach nad Bebravou, v Bytči a inde. Myslíme si, že toto nie je v poriadku. Ak je štát a legislatíva na to krátky, tak to najmenej, čo môžeme urobiť, je vyjadrenie občianskeho protestu v medziach zákona, na čo máme právo, skonštatoval Chmelár.

Občiansky aktivista z Rajca Miroslav Bellan uviedol, že busta Ďurčanského by nemala byť zabalená, ale zložená z podstavca. V podstate táto aktivita nie je mojou aktivitou, takže mi neprináleží ju komentovať. Ale v každom prípade, Ďurčanský na námestie nepatrí, dodal Bellan.

Bustu F. Ďurčanského osadili na Námestí SNP v Rajci 10. júna 2011. Uznesenie Mestského zastupiteľstva (MZ) o inštalovaní busty z roku 2009 potvrdili mestskí poslanci na zasadnutí vo štvrtok 9. júna 2011.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku