Smer sa rozhodol, pokúsi sa Radičovú odvolať

05.09.2011 16:19, aktualizované: 06.09.2011 12:17
Fico, Maďarič, Kaliňák
Šéf Smeru Robert Fico (vľavo) so straníckymi kolegami Marekom Maďaričom (v strede) a Robertom Kaliňákom Autor:

Opozičný Smer sa prvýkrát od volieb pokúsi odvolať predsedníčku vlády Ivetu Radičovú. Pôvodne o tom uvažoval už v máji, napokon si však počkal až do jesene.

Dôvodom rozhodnutia rozšíreného predsedníctva strany, na ktorom boli aj poslanci a predstavitelia tieňovej vlády Smeru, sú viaceré kauzy vládnej koalície spojené s korupciou a klientelizmom.

Jednou z nich je aj prenájom budovy pre košické daňové úrady od firmy okresného funkcionára SDKÚ Ondreja Ščurku. Premiérka sa k tomu stále nevyjadrila, vraj chcela počkať na návrat ministra financií Ivana Mikloša zo zahraničia. „Svojím mlčaním zakrýva túto kauzu napriek siláckym vyjadreniam, ktoré mala v minulosti,“ vyhlásil šéf Smeru Robert Fico.

Podľa neho v parlamente nepôjde len o diskusiu, ktorá sa týka Daňového riaditeľstva, ale „tento návrh bude podaný za celkovú neschopnosť premiérky riadiť vládu a za dôsledky, ktoré svojou neschopnosťou Slovensku spôsobila“. Fico spomenul aj prípad dotácie na dostavbu biatlonového areálu v Osrblí, do ktorej je zapletený aj dnes už bývalý externý poradca Radičovej.

Premiérkin hovorca Rado Baťo sa včera nechcel k návrhu na odvolanie vyjadrovať.

Podľa politológa Michala Horského má inštitút odvolávania člena vlády, prípadne premiéra, ktorého dôsledkom je pád vlády, dvojaké opodstatnenie. Buď vláda ako celok, prípadne niektorý z ministrov urobil škandalózny politický prechmat, alebo chce opozícia v parlamente upozorniť verejnosť na nové neznáme skutočnosti. „Dôvody, o ktorých hovorí predsedníctvo Smeru, nespĺňa ani jeden predpoklad. Ide o starú vec, keďže je známe, že Iveta Radičová je politicky najslabším premiérom od novembra 1989,“ poznamenal politológ.

Vládne strany iniciatívu Smeru na odvolanie premiérky vnímajú ako právo opozície. Dôvod na odchod Radičovej však nevidia.

Člen Prezídia SDKÚ a poslanec Tomáš Galbavý je presvedčený, že návrh sa nestretne s úspechom. Poslanec SaS Martin Poliačik hovorí, že opozícia má na takýto krok právo a je tiež plným právom koalície sa k tomu postaviť tak, že sa pozrie na vážnosť situácie a porovná to s tým, čo by odstúpenie premiérky znamenalo pre Slovensko. „Situácia nie je šťastná, ale rozpad vlády určite nie je niečo, čo by teraz Slovensku prospelo,“ mieni Poliačik

Podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku Smer nemá väčšinu potrebnú na odvolanie premiérky, čo by znamenalo aj koniec vládnej koalície a ani si to neželá. „Im je teraz v opozícii celkom dobre,“ dodal Brocka.

Smer má so SNS v parlamente 71 hlasov. Za jeho návrh by muselo hlasovať aspoň 76 poslancov. Odvolanie premiérky je preto viac ako nepravdepodobné. Smer doteraz nepodal ani jeden návrh na odvolanie člena vlády. Väčšinou sa usiloval o zvolanie mimoriadnych schôdzí ku konkrétnym témam, spravidla však neuspel, keďže vládne strany odmietli schváliť navrhovaný program.

Rokovania rozšíreného Predsedníctva Smeru, na...
Rokovania rozšíreného Predsedníctva Smeru, na ktorom padlo rozhodnutie o pokuse odvolať premiérku Ivetu Radičovú z funkcie, sa zúčastnili aj odborári KOZ, ktorí krátko predtým opustili rokovanie tripartity. Autor: Ivan Majerský

V súvislosti so schvaľovaním eurovalu Fico vyhlásil, že ak vládna koalícia nepotvrdí minimálne 76 hlasov, Smer nevidí dôvod zúčastniť sa na hlasovaní v parlamente. Zdôraznil, že súčasné koaličné strany poslali Smer do opozície a koalícia má dostatok hlasov, aby eurovaly v parlamente presadila. V opačnom prípade odporúča premiérke, aby v takej vážnej veci spojila hlasovanie s dôverou vláde.

Smer sa však určite zúčastní na politických rokovaniach o eurovale, ktoré mieni zorganizovať prezident Ivan Gašparovič. Na schôdze chce otvoriť aj otázky spoločnej európskej vlády či harmonizácie daní, tak ako ich v rámci spoločnej iniciatívy nastolili Nemecko a Francúzsko.

Smer v pondelok na predsedníctve diskutoval aj o sociálnej a ekonomickej situácii na Slovensku. Podľa Fica je vláda pre svoju neschopnosť nútená útočiť na slabých, priemerne zarábajúcich, na strednú vrstvu a na samosprávu, aby vykryla diery v rozpočte, ktoré sama svojou nezodpovednou politikou spôsobila. Daňovo-odvodovú reformu označil za experiment a jeden z najväčších podvodov na ľuďoch. Varoval tiež pred legislatívnymi rizikami, pretože touto reformou sa bude meniť 116 právnych predpisov.

Alternatívou je podľa Smeru zavedenie osobitnej bankovej dane, ktorú predloží na októbrovú schôdzu parlamentu. Ďalším riešením má byť milionárska daň.

Článok z agentúry je nahradený článkom z denníka Pravda

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku