Trojica zadržaných osôb, medzi ktorými bol aj exporadca, sa skontaktovali so žiadateľmi o nenávratný finančný príspevok a navrhovali im, že za takmer tretinu z čiastky 1 098 000 eur im vybavia schválenie ich žiadosti. Výzvy na tieto projekty mali ísť cez Sociálnu implementačnú agentúru (SIA), ktorá je rozpočtovou organizáciou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Medzi pôvodne šiestimi zadržanými osobami boli aj pracovníci SIA, v súčasnosti sa však už nachádzajú v pozícii svedkov.
„Tie podozrenia, o ktorých hovoríme, sa týkajú predovšetkým troch výziev zo SIA v celkovom objeme 30 miliónov eur. Išlo o výzvy, ktoré boli zamerané na podporu vytvárania nových pracovných miest v troch regiónoch – Banská Bystrica, Prešov a Košice,“ priblížila Nicholsonová.
Poradca pre štrukturálne fondy T.R. pôsobil vo svojej funkcii od 21. júla až do septembra. „On sa mal toho údajného trestného činu dopustiť 14. apríla 2011, to znamená nebolo to v čase, keď pôsobil na ministerstve ako môj poradca,“ dodala štátna tajomníčka.
Nezákonné úplatky mali sprostredkovatelia získavať prostredníctvom konzultačných zmlúv. „Je paradoxné, že vôbec dochádzalo k takémuto vymáhaniu minimálne pri dvoch výzvach, pretože ak to mám povedať úplne zjednodušene, tak v rámci Košíc a Prešova prakticky akýkoľvek zmysluplný projekt, ktorý by spĺňal tie základne kritériá, by bol z toho balíka peňazí podporený,“ poukázala štátna tajomníčka.
Rezort práce dá celých 30 miliónov do národného projektu
Rezort práce sa v súvislosti s touto kauzou rozhodol, že celý objem všetkých troch výziev, teda 30 miliónov eur, dá do národného projektu. „Myslím si, že sa od nás očakávalo, že sa takýmto spôsobom postavíme k veciam, pri ktorých je vážne podozrenie, že celý ten proces bol zmanipulovaný. Tam ešte neboli ani podpísané zmluvy o nenávratnom finančnom prostriedku, to znamená, že máme plné právo, aby sme tie výzvy zrušili,“ dodala Nicholsonová. Rezort vyvodil zodpovednosti aj v rámci SIA, kde zo svojho postu musel odísť generálny riaditeľ SIA Vojtech Kišš.
Napriek tomu, že súčasný počet obvinených osôb je tri, Lipšic nevylúčil, že sa to môže zmeniť. „Sme v prvotnom štádiu vyšetrovania a nevylučujem, že sa bude počet obvinených rozširovať,“ povedal.
Mihál sa od začiatku bál, že eurofondy budú lákať
Zároveň podčiarkol, že tento prípad, ako aj kauza Osrblie, je dôkazom toho, že rezort vnútra je pripravený bojovať s korupčnými trestnými činmi, ktoré sa stali aj za pôsobenia súčasnej vlády, nielen predchádzajúcej. „To, že ich odhaľujeme, aj na ministerstve vnútra, aj v rezorte práce, aj veci, ktoré sa týkajú potenciálne Úradu vlády, to je znakom a dôkazom toho, že heslo padni komu padni platí a musí platiť,“ zdôraznil.
Šéf rezortu práce Jozef Mihál priznal, že už pri nástupe do funkcie predpokladal, že v tejto oblasti môžu vzniknúť problémy. „Uvedomovali sme si, že eurofondy, ktoré sú v našom rezorte, sú výborný nastroj na to, aby sme rozvíjali regióny Slovenska, ale sú tiež zároveň žiaľ lákadlom pre mnohých ľudí, ktorí si už z minulosti zvykli na to, že je to také malé eldorádo, na ktorom sa dá ťažiť do vlastného vrecka,“ povedal.
Zatýkanie podozrivých osôb sa uskutočnilo v priebehu 6. a 7. septembra po prehliadkach domových a nebytových priestorov. Obvineným hrozí trest odňatia slobody od 6 mesiacov do troch rokov, v súčasnosti však ide iba o predbežnú právnu kvalifikáciu, ktorá sa ešte môže meniť.