Koalíciu zachráni Smer, myslí si Kusý

09.09.2011 11:24
Koalícia, pravica
Koalícia už zďaleka nie je tak jednotná, ako pred rokom. Niektorí hovoria o predčasných voľbách. Autor:

Situácia v koalícii je vážna, ale vláda sa kvôli eurovalu nerozpadne. Za európsky stabilizačný fond totiž zahlasuje aj opozičný Smer. Myslí si to politológ Miroslav Kusý, podľa ktorého expremiér Robert Fico nebude mať pri hlasovaní veľmi na výber.

„Smer sa v Európskom parlamente hlási k eurosocialistom a tí všetci zahlasujú za euroval. Fico si preto nemôže postaviť svoju hlavu a tváriť sa suverénne,“ povedal Kusý. Analytik tak reagoval na vyhlásenia opozície, že za euroval zahlasuje až vtedy, keď z radov koalície zahlasuje za euroval všetkých 79 poslancov.

Podľa Kusého si toho je vedomý aj predseda SaS Richard Sulík a odmietavá pozícia liberálov tak zostane pevná.

Voči postoju SaS sa najviac ohradzuje ich koaličný partner KDH. Politológ je presvedčený, že medzi stranami sú hlboké ideologické rozpory a keď odznie kauza euroval, strany sa „posekajú“ na inej téme.

Horský: Koalícia je v polčase rozpadu

Iný názor má politický expert Michal Horský. Podľa neho Smer odolal tlaku eurosocialistov v roku 2006 pri vstupe do vlády s HZDS a SNS a myslí si, že nepodľahne ani teraz. „Vyjadrenia strany sa totiž stále viac pritvrdzujú,“ uviedol.

Horský je presvedčený, že rovnako pevný postoj si zachová aj SaS. „Sulíkovci zašli pri zdôrazňovaní negatívnych dôsledkov eurovalu a jeho dopadov tak ďaleko, že už ťažko môžu ustúpiť a aj akýkoľvek konsenzus je stále menej pravdepodobný,“ poznamenal.

Politológ si preto myslí, že táto vládna koalícia sa dostala do polčasu rozpadu. „Tvrdil som to už na jar a môj predpoklad sa pomaly napĺňa,“ dodal. Horský si všíma narastajúcu nervozitu v politických radoch čo je podľa neho znamením blížiacich sa predčasných volieb.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku