Kauza Malacky: Tma na konci tunela. Mesto je úbohé, tvrdí Hlina

Napätie na Družstevnej ulici v Malackách sa dá doslova krájať. Rodina Oskara Dobrovodského, ktorá už takmer tri roky žije vedľa štyridsiatich neprispôsobivých susedov, tvrdí, že takto sa už ďalej žiť nedá.

20.09.2011 06:00
Malacky, Družstevná ulica, Rómovia Foto:
Neporiadok na dvore Galbovcov a Danihelovcov.
debata (21)

„Už nemám síl ďalej vydržať, desať mesiacov som bol na antidepresívach, mám brať opäť tabletky, alebo siahnuť k inému riešeniu?“ opýtal sa dnes už známy Malačan, ktorého príbeh pozná azda celé Slovensko.

Oskar Dobrovodský tvrdí, že situáciu mu teraz ešte viac skomplikoval aj občiansky aktivista Alojz Hlina. Ten nedávno doviezol pred jeho dom  mobilný kontajner, ktorý mal dočasne slúžiť ako škôlka pre rómske deti, zatiaľ ho však odmieta odstrániť. Aj keď mesto mu dalo povolenie na kontajner len do 13. septembra. (čítajte viac)

„Mne tým rozhodne nepomohol. Mám pocit, že tak chce mesto prinútiť k urýchlenému riešeniu konfliktu, ale ja teraz bývam nielen vedľa, ale aj oproti neprispôsobivým asociálom,“ povedal Dobrovodský.

Hlina pre Pravda.sk uviedol, že kontajner zapožičal Rómom, kým mesto situáciu Galbovcov nevyrieši. Prisľúbil však, že už v pondelok 26. septembra „škôlka“ na Družstevnej ulici nebude.

Hlina: Celé Malacky sú úbohé

Občiansky aktivista je presvedčený, že keď kontajner odsťahuje, Galbovci sa opäť nasťahujú do načierno postaveného domu. Myslí si to aj Dobrovodský. „Síce dali dole škridle a trámy, ale sami povedali, že ak nebudú mať kde bývať, dom postavia znovu,“ povedal.

Hlina viní samosprávu Malaciek. „Celé mesto je úbohé. Všetci onanujú na chudákovi Dobrovodskom, točia sa v kruhu a nechcú mu pomôcť. Ja som im dal ponuku, že ak zozbierajú 200 podpisov, môžu mobilný kontajner odviezť na moje náklady, kam len chcú,“ povedal nahnevane.

Podľa neho dnes všetci vinia za situáciu na Družstevnej práve jeho. „Problém nie je ten jeden kontajner. Samospráva ľuďom tri roky nevie pomôcť a dnes sa každý bije do pŕs, kto je väčší hrdina a pritom nedokážu v záujme vyriešenia veci zdvihnúť svoje zadky. Tí Rómovia sa predsa nemôžu vypariť,“ poznamenal.

Hlina nenechal suchú niť ani na obyvateľoch Malaciek. Podľa neho sú nesolidárni. „Na právnu pomoc pre Dobrovodských nevyzbierali ani jedno euro. Ja som z Oravy, toto by sa tam však nikdy nestalo,“ dodal.

O apatickosti Malačanov sa rozhovoril aj štyridsiatnik Dobrovodský. Tvrdí, že v meste okrem možno štyroch miestnych poslancov necíti žiadnu spolupatričnosť. „Ľudia nejavia žiadny záujem, podľa mňa sú zbabelí. Pri každom črtajúcom sa konflikte na ulici radšej sťahujú rolety,“ povedal.

Malacky pohrozia Hlinovi sankciami

Mesto Malacky vyzvalo Hlinu, aby kontajner odviezol preč. Na jeho žiadosť o predĺženie času na odvoz unimobunky zareagovalo vraj odmietavo. „My trváme na odstránení. Druhýkrát ho vyzveme už pod hrozbou sankcií. Nemôže si predsa postaviť kontajner tam, kde chce,“ skonštatoval prednosta Mestského úradu v Malackách Dušan Vavrinec.

Ten odmietol obvinenia Hlinu, že samospráva nič nerobí. „Pomáhame každému v medziach zákona,“ povedal. Prednosta zopakoval známu vec, že neprispôsobiví ľudia z Družstevnej ulice už bývanie od mesta dostali. „Mesto im nemôže kúpiť ďalšiu nehnuteľnosť, ktorú za dva roky opäť zničia. O konečnom riešení však rozhodne mestské zastupiteľstvo,“ do­dal.

Dobrovodský chápe Malačanov, že neprispôsobivým obyvateľom nedoprajú ďalšie bývanie. „Ľudia sa už hnevajú. Tieto dve rodiny dostali už tri domy zadarmo. Pýtajú sa, prečo by im mali zo svojich daní zaplatiť ďalší“. Pre prácu zástupcov mesta už žiadne pochopenie nemá. „Asi čakajú, že to vyriešim sám, že sa to celé skončí tragédiou,“ dodal.

Dobrovodský polícii neverí

Oskar Dobrovodský má ťažké srdce aj na policajtov, ktorí 24 hodín denne hliadkujú pred jeho domom. „Keď Rómovia pália káble, radšej zavrú okná na aute, akoby to riešili,“ vraví. Zapisujú si vraj občianske preukazy a ŠPZ-ky ľudí, ktorí ho navštevujú, naopak, tí, ktorí chodia k neprispôsobivým, ich nezaujímajú.

V júli mu jeden z nich údajne rozbil fotoaparát. „Všetko je na kamere, ktorú tu nechal nainštalovať Lipšic, ale bojím sa, že to chcú ututlať,“ povedal.

Minister vnútra 11. augusta v online rozhovore na internetovej stránke Topky.sk informoval, že polícia v dome Dobrovodských pochybila a že v krátkom čase bude o incidente informovať. Doteraz sa tak nestalo, na otázku Pravda.sk, kedy podá informácie, hovorca rezortu Gábor Grendel odpovedal, že prípad stále rieši inšpekcia. Tá má na uzatvorenie prípadu 60 až 90 dní.

21 debata chyba