Naši koaliční partneri otvárajú Ficovi dvere k moci, tvrdí Sulík

20.09.2011 11:54, aktualizované: 12:36
Richard Sulík
Šéf SaS Richard Sulík Autor:

Ak chcú koaliční partneri SaS presadiť schválenie zmien v dočasnom eurovale, mali by rokovať s opozičným Smerom, keďže spolu majú v parlamente pohodlnú väčšinu. Liberáli totiž tento podľa nich vysoko nezodpovedný krok v žiadnom prípade nepodporia, a to ani keby to bolo spojené s hlasovaním o dôvere vláde.

Na tlačovej konferencii za účasti všetkých poslancov SaS s výnimkou troch z hnutia Obyčajní ľudia to vyhlásil šéf strany Richard Sulík.

Zároveň kritizoval myšlienku niektorých predstaviteľov koaličných strán spájať tieto hlasovania, pretože by to takmer určite viedlo k návratu vlády lídra Smeru-SD Roberta Fica. „Keď naši partneri nechcú vládnuť s SaS, v poriadku, ale pýtame sa, akú alternatívu ponúkajú občanom. Pred rokom všetci tvrdili, že sú pripravení prevziať zodpovednosť za túto krajinu a nepripustiť návrat Roberta Fica. Dnes Ficovi otvárajú dvere,“ domnieva sa Sulík.

Takéto úvahy považujú predovšetkým za útok proti premiérke Ivete Radičovej (SDKÚ). „Smer nikdy nebude hlasovať za vyslovenie dôvery vláde. Je jasné, že spojenie týchto hlasovaní vytvorí takmer istý návrat Roberta Fica a zoberie mu poslednú možnosť hlasovať za euroval. Nik z nás neverí, že sa premiérka pod niečo takéto podpíše,“ zdôraznil šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár.

Na otázku, odkiaľ berie istotu, že Radičová hlasovania nespojí, Sulík odvetil, že premiérka je človek, ktorého slušnosť je životným princípom. „Neviem si predstaviť, že by prispela k tomu, aby sa vrátil Fico. Toto presahuje našu predstavivosť,“ upozornil. Kollár doplnil, že koaliční partneri SaS neposkytli jediný argument, prečo je potrebné spájať tieto hlasovania. „V parlamente je dosť hlasov na podporu eurovalu aj bez nás. Ak je to pre nich taká principiálna vec, nemali byť mať problém hlasovať za,“ odkázal.

Vzhľadom na krátkosť času nie je podľa Sulíka vhodné obracať sa s rozhodnutím o navýšení dočasného eurovalu na občanov v referende a jeho strana v tomto smere ani nevyvíja žiadnu aktivitu. V parlamente by sa totiž o tom malo hlasovať v najbližších týždňoch a pokiaľ Smer dodrží slovo a pri nejednotnosti koalície nebude za zmeny v eurovale hlasovať, schválené nebudú. „Referendum pre nás v tomto momente nie je alternatívou,“ doplnil Sulík.

Zároveň poukázal na skutočnosť, že SaS vydala brožúrku s argumentmi proti eurovalu, kým koaliční partneri nič také v opačnom duchu neurobili. „Diskusia neprebieha vo vecnej rovine. Uvedomujeme si následky rozhodnutia a vieme, že by to nebolo bezbolestné. Európa doteraz nič neriešila, len si draho kupovala čas a za to budeme musieť jedného dňa platiť,“ upozornil.

Sulík načrtol aj riešenie stavu, ak by SR euroval neschválila a zablokovala tak celý projekt v jeho súčasnej podobe. Podľa jeho slov by mala EÚ zmeniť zmluvu tak, že na jeho navýšenie nebude potrebné získať kladné stanovisko všetkých krajín, ale len 90 percent. „Slovensko by sa toho nemuselo zúčastniť a neblokovalo by nič,“ vysvetlil.

Líder SaS zopakoval, že postoj jeho strany nie je žiadnou hrou ani zbieraním politických bodov. „Je to pre nás vec presvedčenia a svedomia. Podporovať nezodpovednú politiku niektorých štátov a očakávať od našich občanov, že musia šetriť a platiť vyššie dane, je nezodpovedné a nemysliteľné,“ zdôraznil.

Naďalej si ale myslí, že súčasná koalícia má aj napriek takto rozdielnym názorom zmysel. „Koalícia bude výborne fungovať, ak sa všetci budú držať koaličnej zmluvy a vládneho programu. Myslím si, že SaS sa toho drží najviac,“ povedal. Strane európskych liberálov, do ktorej SaS patrí, zase odkázal, že ak bude na jeho stranu zvyšovať tlak, aby euroval podporila, zrejme z tohto spolku vystúpia.

Bugár: SaS vyhrocuje napätie v koalícii

Ak sa koalícia nedohodne na spoločnom riešení otázky eurovalu, bude to zodpovednosť strany SaS. Tá svojimi súčasnými krokmi len vyhrocuje napätie v koalícii. Namiesto toho by radšej mala hľadať riešenie, ktoré by bolo prijateľné aj pre ňu. Uviedol to predseda Mostu-Híd Béla Bugár.

„SaS si naďalej robí kampaň, napriek tomu, že sme sa dohodli, že to nikto nebude zneužívať pre svoj politický účel. Bolo by oveľa zodpovednejšie zo strany SaS, aj predsedu Sulíka, keby hľadali možnosť, ako vyrokovať také podmienky pre Slovensko, aby aj oni za to mohli hlasovať,“ vyhlásil Bugár.

Líder Mostu-Híd nepovažuje za správne, že liberáli „tvrdošijne hovoria nie“ eurovalu, ale pritom nehľadajú prijateľné riešenia a odmietajú tie, ktoré navrhnú koaliční partneri. „My sme už aj na koaličnej rade v Častej-Papierničke navrhli konkrétne riešenie, čo oni odmietli. Ale povedali sme si, že budeme hľadať ďalšie. Namiesto toho, aby to robili, kampaňujú proti,“ priblížil Bugár.

V súvislosti s otázkou spojenia hlasovaní o eurovale a o dôvere vláde, ktoré SaS kritizuje, Bugár uviedol, že je to ešte otázne.

Abrhan: Ak chce SaS pád vlády, postupuje správne

KDH je prekvapené, že ich koaliční partneri zo SaS „predčasne, jednostranne a demonštratívne“ ukončili debatu o možnosti schválenia eurovalu vládnou koalíciou.

„Takéto vyhlásenia považujeme za nezodpovedné, oslabujúce premiérku a vládu SR. Určite to tiež neprispieva ku konštruktívnej pozícii Slovenska v rámci eurozóny,“ konštatoval prvý podpredseda vlády a šéf KDH Ján Figeľ. Zároveň dodal, že referendum v tejto otázke by bolo „drahým marketingom“, ktorý by platili občania

Ak chce strana SaS pád vlády, postupuje správne. Uviedol to podpredseda KDH Pavol Abrhan, ktorý reagoval na vyjadrenia liberálov, že euroval v žiadnom prípade nepodporia, a to ani keby to bolo spojené s hlasovaním o dôvere vláde.

„V záujme dosiahnutia dohody nie je šťastné, že takýmto spôsobom oznamujú svoje stanovisko koaličným partnerom prostredníctvom médií, očakával by som skôr politické rokovania, kde by sa hľadalo spoločné riešenie, ako sa vysporiadať s eurovalom. Pán predseda Sulík si zvolil ten najhorší spôsob. Ale ak mu ide o pád vlády, tak potom postupuje presne tak, aby tento svoj cieľ dosiahol,“ povedal Abrhan.

Zdôraznil, že KDH má ambíciu, aby koalícia prekonala problém s eurovalom a spoločne dovládla. „Ale to dokážeme len ak budeme vzájomne rokovať a nie odkazovať si cez médiá,“ upozornil s dôvetkom, že takýmto spôsobom sa zužuje aj priestor na dohodu, o ktorú sa koalícia snaží. Zo správania liberálov a ich jednostranného stanoviska bez politických rokovaní je Abrhan sklamaný.

V súvislosti s otázkou spojenia hlasovaní o eurovale a dôvere vláde, ktoré SaS kritizuje, poznamenal, že je to len jedno z možných riešení problému.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku