Slota: Nikoho nezaujíma, prečo chátrajúce Maďarsko zbrojí

Maďarsko chátra po všetkých stránkach, je to krajina na úpadku, ale armádu má vybudovanú najmodernejšie, ako sa dá. Slovensko na to nereaguje opatrnosťou, ale naopak, likvidáciou slovenskej armády. Uviedol to predseda SNS Ján Slota.

23.09.2011 12:38
Ján Slota Foto:
Predseda SNS Ján Slota
debata (13)

„Nikoho nezaujíma, prečo vlastne toľko investujú do armády, keď ich krajina ledva prežíva?“ opýtal sa Slota. „Vážne sa pýtam, či má zadlžené Maďarsko na to, aby si vydržiavalo vševojskovú armádu, kde je v plnej miere zastúpené aj moderné stíhacobombar­dovacie letectvo,“ dodal predseda SNS, podľa ktorého Maďarská republika investuje do novej techniky, zbraní a lietadiel. Maďarská armáda podľa neho „výdatne precvičuje násilné prechody Dunaja – len nevieme, či chce násilne prejsť najskôr do Rakúska alebo na Slovensko“.

„Je zarážajúce a scestné, že tento ekonomicky zdevastovaný štátik dostáva ďalšiu injekciu zbraní od USA. Ide o dodávku 30 vrtuľníkov Bell pre maďarskú armádu od USA,“ dodal Slota. „Preto neustále kritizujem a aj kritizovať budem prístup slovenského ministra obrany Ľubomíra Galka, ako aj celej vlády SR, pretože podceňujú snahy nášho južného suseda, ktorý sa netají spochybňovaním Trianonskej mierovej zmluvy, čiže územného usporiadania strednej Európy,“ uzavrel predseda SNS.

Maďarské ministerstvo obrany 19. septembra informovalo, že armáda čoskoro dostane od Spojených štátov takmer 30 vrtuľníkov typu Bell UH-1N.

Ozbrojené sily USA vyraďujú 89 vrtuľníkov, ktoré bezplatne alebo veľmi výhodne ponúkli partnerským krajinám. Podľa maďarského rezortu obrany Maďarsko patrí k najspoľahlivejším partnerom Spojených štátov, preto stroje, ktorých hodnota dosahuje päť miliónov dolárov (3,63 milióna eur) za kus, dostane zdarma.

13 debata chyba