Máme strach. Lekárom budú mzdy klesať, tvrdí Dragula

24.09.2011 17:55
Milan Dragula
Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula Autor:

Platy lekárov v nemocniciach, ktoré sa transformujú na akciové spoločnosti, nebudú rásť, ale naopak klesať. Tvrdí to prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula. Podľa neho totiž zdravotnícke zariadenia po transformácii budú nútené udržiavať vyrovnané hospodárenie a najjednoduchšie sa im budú znižovať náklady cez pokles miezd.

Ministerstvo zdravotníctva dlhodobo zastáva názor, že transformácia nemocníc na akciové spoločnosti zabezpečí zdravotníkom lepšie finančné ohodnotenie.

„Transformácia je tichá forma skrytej privatizácie,“ vyhlásil ďalej Dragula na sobotňajšom sneme komory v Bratislave. Lekári sa podľa neho obávajú, že zdravotné poisťovne budú poskytovateľom škrtať platby, tí sa dostanú do finančných problémov, následne do konkurzov a potom do súkromných rúk. „Máme strach,“ skonštatoval Dragula. Podobné obavy majú aj odborári. Tí chcú proti transformácii podávať hromadné výpovede. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik úvahy o možnej privatizácii nemocníc opakovane odmietol.

Lekári na svojom sneme hovorili aj o financovaní zdravotníctva. Dragula opätovne kritizoval súčasný systém financovanie cez zdravotné poisťovne a načrtol vznik verejnej zdravotnej pokladne, ktorá by ako jediná sústreďovala zdravotné odvody občanov. Cez ňu by sa následne dostávali k lekárom a nemocniciam. Súčasné poisťovne by mohli podnikať iba v oblasti pripoistenia. Lekárom sa zároveň nepáči výška zdrojov, ktoré do zdravotníctva tečú zo štátneho rozpočtu ale ani ich prerozdelenie medzi jednotlivé segmenty zdravotnej starostlivosti.

Transformáciu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti predpokladá novela zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá platí od apríla. Zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti rezortu zdravotníctva majú na transformáciu čas do konca tohto roka, v odôvodnených prípadoch sa termín môže posunúť o pol roka. Nemocnice v pôsobnosti iných rezortov to musia stihnúť do polovice roka 2012. Zakladateľom a stopercentným akcionárom budúcich obchodných spoločností bude štát, v ktorého mene budú konať príslušné rezorty. Celkovo by sa malo transformovať 31 zariadení. Parlament už na ich oddlženie odklepol 350 miliónov eur.

Výpoveď podal aj šéf Slovenskej lekárskej komory

Presný počet lekárov, ktorí sa rozhodli podať výpoveď, bude známy koncom budúceho týždňa. V sobotu to potvrdil šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár. Výpovede sa pritom sústreďujú v Bratislave, viac informácií chcú odborári povedať na tlačovej besede v stredu. Posledné číslo hovorilo o 1 500 výpove­diach, šéf odborárov nechcel prezradiť, či sa tento počet zvýšil výrazne. „Akcia prebieha tak, ako sme predpokladali,“ vyhlásil. Podanie výpovede potvrdil napríklad aj prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula. Kollár zároveň uviedol, že výpovede chcú podať do konca septembra, aby výpovedná lehota bežala od začiatku októbra. Ak by sa lekári skutočne rozhodli odísť, slovenské nemocnice by to pocítili k 1. decembru.

Šéf odborárov zároveň konštatoval, že sú ochotní s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom rokovať. „Ja si myslím, že iná šanca ani nie je,“ povedal. Minister pritom odborárov na spoločné rokovanie vyzval naposledy vo štvrtok. Lekárske odborové združenie žiada presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Podľa Kollára všetky požiadavky smerujú k skvalitneniu zdravotnej starostlivosti pre občanov ako aj pre lekárov. „Sme ochotní diskutovať prakticky o všetkom, len nie o ústupe od verejného zdravotníctva,“ vyhlásil Kollár. Odborári totiž tvrdia, že transformácia nemocníc bude znamenať ich privatizáciu a prechod do súkromných rúk. Ministerstvo zdravotníctva pritom na transformácii trvá.

Lekárske odborové združenie pristúpilo k reálnemu zbieraniu výpovedí 25. augusta. Vtedy bolo pod deklaráciu o pripravenosti ukončiť pracovný pomer podpísaných 3 827 lekárov z 51 nemocníc. Združenie má takmer dvetisíc členov. Podľa odhadov odborárov pôsobí v súčasnosti v slovenských nemociach okolo 6 tisíc lekárov. Rezort zdravotníctva uvádza číslo 10-tisíc. Podávanie hromadných výpovedí podporila Slovenská lekárska komora, ale aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku