Sulík: V SDKÚ tlačia premiérku do niečoho, čo sama nechce

Časť najsilnejšej vládnej strany SDKÚ chce premiérku Ivetu Radičovú dotlačiť do spojenia hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde, aj keď sama to nechce. Môže za tým byť aj intriga s cieľom pádu súčasnej vlády, myslí si šéf SaS Richard Sulík.

25.09.2011 14:25
Richard Sulík Foto:
Šéf SaS Richard Sulík
debata (16)

„Toto je môj dojem z celej tejto rošády. Povedal som, že určite už nejde o euroval, lebo keby došlo k spojeniu s hlasovaním o dôvere vláde, Smer už nemôže zahlasovať za euroval, ani keby hneď chcel. Takže ľuďom, ktorí na to tlačia, nejde len alebo primárne o euroval,“ vyhlásil Sulík v dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.

Za spojenie hlasovaní sa pritom opakovane vyjadril napríklad minister financií a podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš. Šéf SaS, ktorého strana je dlhodobo odporcom zmien v eurovale, však nechcel priamo pomenovať ľudí, ktorí môžu byť za intrigou voči predsedníčke vlády.

Predseda ďalšej koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár takúto špekuláciu odmietol. Sám však opakovane pripustil, že pokiaľ vo vládnej koalícii nedôjde k dohode na podpore eurovalu, spojenie s hlasovaním o dôvere vláde je jednou z možností.

„Neviem si predstaviť, že na grémiu SDKÚ by prehlasovali premiérku, ktorá nechce spojiť toto hlasovanie. Takisto si neviem predstaviť, že budeme všetci vo vláde hlasovať za spojenie hlasovania o eurovale s dôverou vláde, keď Iveta Radičová ako premiérka to nechce,“ upozornil. Návrh na takéto hlasovanie predkladá do parlamentu vláda ako kolektívny orgán a hlasovať o tom môže na návrh ktoréhokoľvek z jej členov.

Bugár by však zároveň nechcel pokračovať v súčasnej vládnej zostave, pokiaľ by napríklad tri koaličné strany presadili zmeny v eurovale s pomocou opozičného Smeru-SD a SaS by ich za to následne kritizovala. „Neviem si predstaviť, že budeme tak vládnuť, že jeden koaličný partner bude útočiť na ďalších koaličných partnerov, že chcú rozhádzať peniaze našich ľudí,“ zdôraznil. Obaja diskutujúci sa zhodli, že treba počkať na stanovisko premiérky po tom, ako sa vráti zo zahraničnej cesty v Spojených štátoch.

Schváľte si euroval so Smerom, odkázal koalícii Kollár

Téme eurovalu sa v diskusnej relácii venovala aj verejnoprávna Slovenská televízia. Predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár si myslí, že ak je euroval pre opozičný Smer a tri koaličné strany natoľko životne dôležitou vecou, ako deklarujú, tak by ho mali v parlamente spolu schváliť. Spolu totiž majú pohodlnú viac ako ústavnú väčšinu 115 hlasov. „Tak spojte prosím vás tie hlasy dokopy – SaS to nikdy nebude považovať za porušenie koaličnej zmluvy,“ vyhlásil Kolár. Uviedol, že spojením hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vlády by sa zobrala opozičnému Smeru posledná šanca, aby za euroval hlasoval.

Poslanec SDKÚ Ivan Štefanec však hovorí, že v koalícii treba do poslednej chvíle hľadať dohodu. Pripomenul, že euroval už schválila vláda. „Vieme, že sme podpísali koaličnú zmluvu, kde je záväzok podporovať túto vládu, ktorá to schválila. Aj z tohto aspektu budú ďalšie jednania prebiehať,“ uviedol Štefanec. Aj Ivan Švejna z Most-Híd si myslí, že spoločné riešenie musí byť v rámci koalície. „Nerád by som špekuloval o nejakých iných možnostiach, proste treba do posledného dňa, do poslednej hodiny a minúty rokovať tak, aby koalícia bola jednotná v tejto otázke,“ povedal Švejna.

16 debata chyba