Uhliarik odmieta, aby lekári brali za rukojemníka pacienta

27.09.2011 19:05
Ivan Uhliarik
Napriek viacerým výhradám rezort zdravotníctva pod vedením Ivana Uhliarika transformáciu nemocníc na akciovky obhajuje. Autor:

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik dnes opätovne odmietol, aby si lekárske odbory, ktoré hrozia hromadnými výpoveďami lekárov, brali za rukojemníkov pacientov.

Znova preto vyzval Lekárske odborové združenie (LOZ), aby prišlo k rokovaciemu stolu a diskutovalo. Ako poznamenal, požiadavky lekárov sa dajú zhrnúť do jednej, a to je viac peňazí do zdravotníctva.

Ako ďalej poznamenal šéf rezortu, s požiadavkou prílevu peňazí do sektora možno na jednej strane súhlasiť, zároveň však treba urobiť v slovenských nemocniciach poriadok. Zdôraznil, že situáciu nepodceňuje, pričom pripomenul, že reforma sa v nemocniciach nerobí z rozmaru. Minister Uhliarik verí, že sa mu s lekármi podarí dohodnúť.

Šéf lekárskych odborov Marian Kollár si na rozdiel od ministra nemyslí, že by lekári brali pacienta za rukojemníka. „Pacienta neberieme za rukojemníka my, ale už dlhodobo ministerstvo,“ reagoval.

Ako poznamenal, otázka skôr znie, či sú lekári ochotní zobrať na seba kolaps zdravotnej starostlivosti na Slovensku, liečbu pacientov v nefunkčnom systéme a stále sa znižujúcu životnú úroveň zdravotníckych pracovníkov.

„Nielen ako lekári, ale aj ako pacienti sa cítime povinní urobiť všetko preto, aby sa kríza a chaos v zdravotníctve ukončili,“ konštatoval. Treba preto podľa jeho slov prijať urýchlené opatrenia na zabezpečenie nápravy, ktoré sú v kompetencii ministra a vlády.

K akcii hromadných výpovedí sa doteraz pripojilo viac ako 2000 z asi 6500 slovenských lekárov pracujúcich v nemocniciach. Lekári plánujú výpovede podať ku koncu tohto mesiaca. Zdravotníci nepodanie výpovedí podmieňujú štyrmi požiadavkami – dodržiavaním Zákonníka práce, dofinancovaním systému, lepšími mzdami a zastavením transformácie nemocníc. Do akcie sa výpoveďou zapojil aj šéf Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku