Krajcer: Smer vodu káže, víno pije, dohoda s Radičovou neexistuje

Opozičný Smer je jedinou stranou v Európe, ktorá odmieta hlasovať v súlade so svojím názorom. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to uviedol minister kultúry za SaS Daniel Krajcer, ktorý tak kritizoval avizovaný postup lídra Smeru Roberta Fica hlasovať za euroval len v prípade, že koalícia zagarantuje aspoň 76 hlasov.

02.10.2011 14:07
Daniel Krajcer Foto:
Minister kultúry Daniel Krajcer
debata

„Je to hanebný postup. Smer je európsky unikát, nechce hlasovať, aj keď je za. Toto politikárčenie je absurdné. Smer vodu káže a víno pije,“ upozornil Krajcer. Zároveň zopakoval, že SaS nepodporí euroval v súčasnej podobe. „Možno je to zvláštne, ale my ako strana chceme hlasovať v súlade s naším názorom. Sme pripravení diskutovať a hľadať riešenie, aby zo Slovenska neodišlo ani euro. Nemáme ale ambíciu za každú cenu blokovať ostatných 16 krajín eurozóny,“ uistil.

Čo je obsahom kompromisného návrhu, ktorý SaS ponúkla premiérka Iveta Radičová (SDKÚ), nepovedal. Nechcel ani naznačiť, či sa rokovania k dohode aspoň približujú. „Zatiaľ žiadna dohoda neexistuje a ak nie je dohoda, tak je zbytočné to komentovať,“ povedal Krajcer. Upozornil, že SaS nie je jediná v Európe, kto euroval nepodporuje. „Aj v Nemecku boli vo vládnych stranách poslanci, ktorí to nepodporili,“ argumentoval.

Proti eurovalu je aj opozičná SNS. Jej podpredseda Rafael Rafaj zdôraznil, že národniari nemienia podporovať nezodpovedné štáty. Podľa jeho slov nie je potrebné kráčať po ceste len preto, že tam kráča nejaký dav. „A ten tam kráča len preto, lebo nemecké a francúzske banky sú v problémoch,“ vysvetlil podľa neho skutočné dôvody navyšovania eurovalu.

Podľa Rafaja je každému jasné, že tu ide o vyhodenie slovenských peňazí. „To len politici sľubujú, že teraz ide len o záruky, ale príde aj na plnenie,“ varoval. SNS vidí riešenie súčasného krízového stavu v zmene celkového systému. „Politici si to musia zmeniť v hlave. EÚ šetrí a 2. augusta v Kongrese USA navýšili dlhový strop. Takto sa problémy neriešia, sme v jednej špirále. Nech Grécko vystúpi z eurozóny,“ apeloval Rafaj a ocenil postoj SaS, ktorá si drží svoje odmietavé pozície.

Podobne ako liberáli aj SNS je presvedčená, že euroval je len drahé kupovaniu času a neúmerná záťaž pre Slovensko. SaS však odkázal, že už pol roka plní vo vláde úlohu, akú mala SNS v druhej polovici vlády Roberta Fica. „Stali ste sa fackovacím panákom, neprešli vám viaceré zákony. Nie je to teda len o eurovale,“ upozornil.

Krajcer tiež zopakoval postoj SaS, že spájanie hlasovaní o eurovale a dôvere vláde nemá nijaký zmysel. Zároveň deklaroval, že liberáli sú stabilnou súčasťou vlády, výrazne proreformnou stranou a chcú byť naďalej členmi tejto koalície. „Je normálne, že máme v koalícii občas témy, na ktorých sa nezhodneme, napr. štátne občianstvo. Most-Híd má iný názor, my chápeme, že je to pre nich zásadná otázka. Rešpektujeme to, netlačíme ich do niečoho, čo nie je v súlade s ich názorom,“ argumentoval.

Krajcer vidí nádej, že vládna štvorka bude pokračovať aj po hlasovaní o eurovale. „Ak bude rešpektované naše stanovisko a ak budú pokračovať rokovania, šanca tu je,“ uistil. V diskusii bude SaS a premiérka pokračovať dnes večer. Čo presne liberáli očakávajú, Krajcer nepovedal.

Hrušovský nevidí priestor na ďalšie kompromisy

Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský nevidí priestor pre ďalšie kompromisy so stranou SaS, ktorá odmieta zahlasovať za navýšenie eurovalu. Povedal to v diskusnej relácii STV O päť minút 12.

„Už sme politicky hľadali možnosti, pri ktorých som si myslel, že nájdeme spôsob, ako presvedčiť jedného z koaličných partnerov. Nevidím príliš veľký priestor na ďalšie kompromisy,“ uviedol v relácii Hrušovský. Dodal, že nepozná kompromis, ktorý chce premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) navrhnúť liberálom. Argumenty SaS ho však doteraz nepresvedčili a naznačil, že ich považuje za populistické. „Aj Sulíkova hviezda zhasne, keď skončí téma eurovalu. To je niečo, čo sa dá uchopiť aj populisticky, čo sa dá robiť aj zodpovedne. Keď to robíte zodpovedne, tak vám ľudia prestávajú rozumieť, ako keď vnášate do toho demagógiu a hľadáte za tým stranícku prezentáciu.“

Prípadný neúspech eurovalu bude podľa Hrušovského prehra koalície. „Ak neprejde euroval, bude to vážna politická prehra tejto vládnej koalície a my s tým niečo budeme musieť robiť. Obávam sa, že sa takto nebude dať ďalej vládnuť.“ Predseda poslaneckého klubu kresťanských demokratov priznal, že členovia koalície si prestali medzi sebou dôverovať a situácia je už teraz „dramatická, až neúnosná pre vládnutie“.

V relácii vyzval predsedu najsilnejšej opozičnej strany Smer Roberta Fica, aby jeho strana, ktorá je za euroval, nepolitikárčila, ale aby zaň zahlasovala. „Ak chcú zabsolvovať test, či sú schopní vládnuť, alebo nie sú, my musíme umožniť vládnej koalícii, aby tento test absolvovala,“ povedal počas diskusie Fico s tým, že po prvom hlasovaní sú ochotní s koalíciou rokovať. „My zahlasujeme za euroval, ale keď sa neschváli euroval prvýkrát, takto sa vládnuť ďalej nedá. Budeme očakávať, aké ďalšie politické konzekvencie prídu. Euroval prejde a Slovensko nezažije hanbu,“ vyhlásil predseda Smeru.

Hrušovský Fica obvinil, že euroval zneužíva na rozbitie vlády. „On ako opozičný politik nie je spokojný s touto vládou. Preto robí všetko preto, aby táto vláda mala vyslovenú nedôveru a odstúpila. A na toto zneužívaš euroval,“ adresoval Ficovi. „Smer zahlasuje za euroval, ale chce na Slovensku vládu, ktorá bude schopná prijímať ďalšie rozhodnutia vo vzťahu k Európe. Čo je na tom čudné, aké politikárčenie?“ bránil sa predseda Smeru.

debata chyba