Žitňanská: Fico po štyroch rokoch objavil tému spravodlivosti

Predseda Smeru a bývalý premiér Robert Fico podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej prekvapivo po štyroch rokoch objavil tému spravodlivosti.

04.10.2011 14:32
debata

„Začal sa tváriť, ako keby naozaj predchádzajúce štyri roky jeho vlády boli prechádzkou ružovým sadom pre všetkých nepohodlných sudcov, ako keby neexistovali šikanózne žaloby, ako keby nechodili diplomati sa pozerať na tieto disciplinárne konania, ako keby nebol problém rodinkárstva na súdoch, ako keby sme zabudli na poslanie lístočkov a ovplyvňovanie rozhodnutí,“ vyhlásila Žitňanská.

Fico v pondelok vyslovil kritiku na adresu Žitňanskej, podľa neho sa dnes v justícii normalizuje a súdnictvo je destabilizované. Fico sa odvolával na ústavným súdom zastavenú účinnosť novely zákona o prokuratúre a rezolúciu Európskej asociácie sudcov, v ktorej vyjadrila vážne obavy z toho, že viacero noviel slovenských zákonov týkajúcich sa sudcov vedie k zvýšeniu celkového vplyvu vlády na súdnu moc a ohrozeniu nezávislosti sudcov a súdnej moci.

Ministerke Žitňanskej hrozí, že Smer jej bude iniciovať návrh na vyslovenie nedôvery. Najprv jej však predseda strany Robert Fico odkazuje, že má len dve možnosti – buď napraviť stav v justícii, ktorý podľa neho spôsobila, alebo sama odísť.

debata chyba