Lekári pokračujú v zbieraní výpovedí

Lekárske odborové združenie (LOZ) pokračuje v zbieraní výpovedí. Také sú závery niekoľkohodinového rokovania medzi odborármi a ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom. Termín ďalšieho zatiaľ nie je známy.

05.10.2011 21:30
Uhliarik, Kollár Foto:
Šéf lekárskych odborov Marian Kollár (vpravo) s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom na spoločnej tlačovej konferencii po niekoľkohodinovom rokovaní.
debata

„Ministerstvo má záujem veci riešiť, len čas pracuje proti nám,“ povedal po rokovaní šéf LOZ Marian Kollár. On sám pritom zo stretnutia neodchádzal ani spokojný, no ani nespokojný. „Odchádzame s nejakou nádejou,“ vyhlásil. Zároveň vyvrátil informácie o sťahovaní výpovedí. „Naopak, každý deň máme na stole nové výpovede,“ uviedol. Podľa neho sa ich počty pohybujú v desiatkach.

Odborári ministrovi na rokovaní predstavili legislatívny zámer o úprave ich platov. Kollár spresnil, že jeho obsahom je rast miezd na 1,5– až 3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, a to v závislosti od dosiahnutého vzdelania a dĺžky praxe. Platy by sa mali zvyšovať postupne, posledný rast by bol k začiatku roka 2013. Uhliarik sa k návrhu nechcel bližšie vyjadrovať. Podľa vlastných slov ho prvýkrát videl až na stretnutí s odborármi. Kollár však pripomenul, že aj v prípade prijatia návrhu, budú od ministra žiadať garancie jeho presadenia.

Tak ako pri predchádzajúcich rokovaniach aj teraz sa obe strany nezhodli na transformácii nemocníc na akciové spoločnosti. Podľa ministra si aj odborári myslia, že nemocnice nutne potrebujú lepšie hospodáriť, nemajú však rovnaký názor na to, akou formou sa to má dosiahnuť. „My navrhujeme transformáciu, ktorá sa osvedčila, Lekárske odborové združenie navrhuje pokračovať vo forme príspevkových organizácií, ktoré sa zadlžujú,“ uviedol Uhliarik. Podľa neho je akciová spoločnosť ako právna forma daná zákonom a je „správnou cestou“. Kollár mu oponoval, že lekári nemajú žiadne záruky, že v transformovaných nemocniciach bude ich postavenie lepšie.

Šéf odborárov upozornil, že zastavenie transformácie je pre nich jediná vec, pri ktorej odmietajú ustúpiť. Zároveň však vyhlásil, že prípadné zvýšenie platov by lekárov muselo presvedčiť. „Spravíme a prijmeme všetko, čo bude dobré a užitočné a prospeje pacientom a lekárom,“ skonštatoval napokon. Kollár nechcel odpovedať na otázku, či v prípade nesplnenia kompletne všetkých ich požiadaviek skutočne odídu z nemocníc. „Verím, že vláda prijme rozhodnutie, že od 1. decembra nepôjdeme do krízovej situácie,“ vyhlásil. Minister si je pritom podľa svojich slov istý, že lekári nevymenia život a zdravie pacientov za zmenu právnej formy.

Ku koncu septembra tohto roka podalo podľa Lekárskeho odborového združenia na Slovensku výpoveď 2 411 lekárov v 34 nemocniciach. Medzi zdravotníckymi zariadeniami, v ktorých sa lekári rozhodli podať výpoveď, sú všetky kľúčové fakultné nemocnice, ale aj niektoré menšie zariadenia i akciové spoločnosti. Odborári pristúpili k reálnemu zbieraniu výpovedí 25. augusta. Vtedy bolo pod deklaráciu pripravenosti ukončiť pracovný pomer podpísaných 3 827 lekárov z 51 nemocníc.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik v utorok informoval, že akútna zdravotná starostlivosť bude na Slovensku zabezpečená aj v prípade odchodu viac ako 2 400 lekárov. Zároveň dodal, že lekári svoje výpovede stále sťahujú. Minister pritom lekárom odkázal, že podľa dohody budú riaditelia nemocníc akceptovať stiahnutie výpovedí lekárov iba do konca októbra. Po tomto termíne budú hľadať iných lekárov.

Lekárske odborové združenie žiada presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Aby boli spokojní, mali by byť splnené všetky. Problémom je najmä zastavenie transformácie, odborári na ňom trvajú, podľa ministra je transformácia nariadená zákonom a pomôže nastoliť v zadlžených nemocniciach poriadok.

debata chyba