SaS vraj odmietla najnovší návrh Radičovej

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmietla najnovší kompromisný návrh predsedníčky vlády Ivety Radičovej v spore o posilnenie Európskeho fondu finančnej stability (EFSF).

10.10.2011 13:23 , aktualizované: 13:42
Iveta Radičová, Richard Sulík Foto:
Premiérka Iveta Radičová a predseda SaS Richard Sulík
debata (2)

Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters, pričom sa odvolala na bližšie nešpecifikovaný vládny zdroj. „Dohodu s SaS nemáme. Ponuku premiérky odmietli, pokúsime sa ju modifikovať,“ uviedol zdroj bez ďalších podrobností.

Nemáme už kam ustúpiť, tvrdí Kollár

SaS, ktorá odmieta podporiť euroval v jeho aktuálnej podobe, príde na Koaličnú radu v pondelok s ná­vrhom, ktorý je už niekoľko dní verejne známy. „Tie dva body, za ktoré už SaS nemá kam ustúpiť,“ uviedol po rokovaní parlamentného finančného výboru šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár.

Liberáli ponúkli svojim koaličným partnerom, že v utorok (11.10.) zahlasujú za zmeny v eurovale, pokiaľ sa zriadi komisia posudzujúca jednotlivé pôžičky z tohto mechanizmu s právom veta každého jej člena a zároveň sa celá vládna koalícia zaviaže, že nepodporí vstup Slovenska do trvalého eurovalu (ESM).
Kým o prvej požiadavke sú ostatné strany pripravené rokovať, tú druhú už neoficiálne odmietli. Podľa Kollára z nej však SaS neustúpi. „Určite nie. Považujem to za bod, ktorý snáď ani nie je potrebné komentovať,“ podčiarkol.

Šéf poslaneckého klubu liberálov neočakáva, že by dnešná Koaličná rada trvala až do nočných hodín. „Predpokladám, že nebude o čom do noci hovoriť. Verím, že budeme hotoví oveľa skôr. Ten priestor je vždy, rokovať treba a treba využiť čas do poslednej sekundy,“ zdôraznil Kollár s tým, že pravdepodobnosť dohody či nedohody nechce dopredu odhadovať.

„Určite budeme rokovať, aby sme sa spolupodieľali na práve veta, ktoré momentálne zdieľa SDKÚ cez ministra financií. Tu vidím priestor na rokovanie,“ avizoval poslanec najsilnejšej vládnej strany Ivan Štefanec. Naopak, so záväzkom odmietnuť účasť v permanentnom eurovale nesúhlasí. „Osobne tam nevidím priestor, pretože ESM schválila vláda a je povinnosťou koaličných partnerov presadzovať to, čo bolo schválené vo vláde, aj v parlamente,“ upozornil.

Pripomenul, že priestor na diskusiu existuje do poslednej chvíle. „My sme predložili naše návrhy, ktoré sme formulovali aj formou dodatku ku koaličnej zmluve. Stále verím, že dohoda je možná a že hlasovanie dopadne dobre. My budeme rokovať do poslednej chvíle,“ avizoval Štefanec. Zároveň nevylúčil možné spojenie utorkového hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde. „Všetky možnosti sú otvorené, bude sa o tom hovoriť dnes aj zajtra,“ dodal.

Kažimír: Koalícia sa tvári spokojne, SaS euroval podporí

Opozičný Smer sa o schválenie zmien v eurovale napriek koaličným sporom neobáva, pretože za ne nakoniec zahlasuje aj SaS. „Vzhľadom na to, že nás nikto neoslovil a vzhľadom na veľmi dobrú náladu, ktorá panuje medzi predstaviteľmi koalície, som stále presvedčený, že zajtra euroval prejde hlasmi koalície,“ povedal novinárom podpredseda najsilnejšieho opozičného subjektu Peter Kažimír. Pokiaľ sa niečo závažne do utorka neudeje, strana sa podľa neho prvého hlasovania o eurovale nezúčastní.

Zároveň však potvrdil, že pozvánka Smeru na rokovania o eurovale adresovaná koaličným stranám stále platí. „To pozvanie platí, my nemeníme názory. Je to ale čistá konštrukcia. Cítia sa tak spokojne a bezpečne, že sú už dohodnutí,“ myslí si Kažimír. Dôkazom je podľa neho aj badateľný posun v komunikácii Richarda Sulíka či Jozefa Kollára. „Je to zrejme postupný nábeh na dvojitý premet, nech si urobí každý obraz, ako sa dá za týždeň zmeniť názor,“ doplnil.

Posilnenie eurovalu prešlo hlavnou skúškou pred týždňom, keď dolná komora nemeckého parlamentu odsúhlasila jeho nové právomoci. Lídri eurozóny sa na júlovom summite dohodli na tom, že EFSF za určitých podmienok poskytnú dodatočné právomoci, vrátane prípadného podieľania sa na rekapitalizácii bánk, ďalej možnosť nakupovať vládne dlhopisy a poskytovať preventívne úverové linky členským krajinám eurozóny.

Po minulotýždňovom schválení v holandskom parlamente čaká rozšírený euroval na ratifikáciu už iba na Malte a na Slovensku. O dodatku k rámcovej zmluve o EFSF, teda o navýšení zdrojov a kompetencií prvého eurovalu, ako aj o zákone o špecifických štátnych zárukách, ktorým sa má navýšenie podielu Slovenska vykonať, by mal slovenský parlament hlasovať po dohode koaličných lídrov v utorok 11. októbra.

2 debata chyba