Radičová vyzýva Sulíka, aby odstúpil, ten na to nevidí dôvod

11.10.2011 22:42, aktualizované: 23:19
SaS, Sulík
Strana Sloboda a solidarita nezahlasovala za euroval. Na snímke na tlačovej konferencii po hlasovaní predseda SaS Richard Sulík (v strede) spolu s ostatnými poslancami strany. Autor:

Prosím mojich koaličných partnerov, aby sa obrátili s rokovaním na predsedu Smeru a dohodli postup ratifikácie eurovalu, inak dnešná cena nemá zmysel. Rovnako vyzývam predsedu parlamentu, aby bol chlap, aj jeho ministrov, aby odstúpili, povedala po páde vlastnej vlády premiérka Iveta Radičová. Richard Sulík odmietol prevziať zodpovednosť za pád vlády.

Reakcia SaS na výzvu na odstúpenie

Poslanci SaS hlasovali v súlade s Programovým vyhlásením vlády a podľa vlastného presvedčenia. Náš postoj v tejto veci je dlhodobo známy a nezmenil sa. „Nevidím najmenší dôvod na odstúpenie z pozície predsedu parlamentu len preto, že si to Iveta Radičová želá. Moje odvolanie, samozrejme, budem akceptovať s pokorou,“ povedal Richard Sulík.

V prípade výzvy adresovanej ministrom za SaS už táto otázka nemá zmysel, keďže vláde bola vyslovená nedôvera.

Národná rada SR by v stredu rokovať nemala. Poslanci zákonodarného zboru by sa mali zísť vo štvrtok o 13:00. Už v stredu by však mala opätovne o eurovale rozhodovať vláda, ktorá by ho mala čo najskôr predložiť do parlamentu.

„Ospravedlňujem sa občanom Slovenskej republiky a beriem veľkú mieru zodpovednosti na svoje plecia, že som nedokázala dohodnúť kompromis s koaličným partnerom. Ale kompromis je, že musia ustúpiť obe strany. Ponúkala som možnosť použitia veta, zelenú kartu pre trvalý mechanizmus. O čo potom šlo? Aby padla vláda a následne sme hľadali spojenca pre schválenie nášho záväzku? Tak tomu hovorím vlastný gól,“ pokračovala.

"Ospravedlňujem sa občanom aj za to, že nerozumejú, o čom je euroval. Ani nemôžu, lebo sa celý čas podával ako nejaká pôžička tučnému Grékovi. To je lož. Je to mechanizmus, ktorý má zabrániť šíreniu dlhovej krízy, lebo čím viac krajín a čím hlbšie v nej sú, tým menej práce bude u nás doma.

Koaličným partnerom SaS bola vyslovená nedôvera vláde. Pýtam sa, čo tým dosiahli. Ak máme naozaj spoločný zájem, aby Slovensko a jeho občania konečne zažili aspoň chvíľu stabilitu a pokoj. Mali sme im ponúknuť vyradenie sa zo spoločenstiev eurozóny a následne EÚ? Prepáčte, pod toto sa žiaden zodpovedný premiér nepodpíše. Pretože vie, tak ako moji koaliční partneri, že Slovensko má jedinú šancu ako zvládnuť pre našich občanov bolestivé obdobie v hlbokej kríze len v spolupráci, len v parnetnestve s našimi spriaznenými krajinami.

To chceme vážne povedať, že 17 vlád Európy sú hlupáci, že 16 parlamentov jednotlivých štátov sú hlupáci, že nevedia, že kroky a mechanizmy, ktoré sú pripavené, sú jediné možné? Aspoň pribrzdiť dopad dlhovej krízy na našich občanov? Nie sme náhodou malá otvorená exportná ekonomika, ktorá je bytostne závislá na tom, kto bude kupovať naše produkty?

Prijímam s pokorou, ale so vztýčenou hlavou hlasovanie Národnej rady. Odviedli sme prácu, pod ktorú sa všetci hrdo popíšeme. Slovensko sa zapísalo ako zodpovedná vláda, ktorá konsoliduje verejné financie a spúšťa reformy, aby sme boli adresní, spravodliví a málo, čo dnes máme, dali tým, ktorí to najviac potrebujú. Za touto politikou stojím."

Sulík odmietol zodpovednosť za pád vlády

Predseda parlamentu a strany SaS Richard Sulík na tlačovej konferencii spolu s ostatnými členmi strany odmietol prevziať zodpovednosť za pád vlády.

Zopakoval argumenty, o ktorých hovoril už pred hlasovaním. Liberáli chcú podľa neho len chrániť peniaze daňových poplatníkov. Sulík zároveň odmietol špekulácie, že sa vzdá postu predsedu Národnej rady. 

Fico: Vláda spôsobila Slovensku blamáž

Líder opozície Robert Fico uviedol, že Radičovej kabinet zodpovednosť za vládu nezvládol. Naopak táto vláda spôsobila Slovensku blamáž. „Nás teraz zaujíma, ako strany, ktoré chcú euroval, zabezpečia jeho schvalenie,“ povedal. Fico potvrdil, ze jeho strana je pripravená na rokovania. O ďalšom politickom vývoji hovoriť nechcel, pretože si myslí, že iniciatívu má mať v rukách pravicová koalícia.

V rovnakom duchu sa vyjadril aj k údajnej poznámke ministra financií Ivana Mikloša, podla ktorého by sa euroval mohol schváliť ešte tento týždeň.

Poslanec za Smer Ján Počiatek označil za najlepšie možné riešenie súčasnej politickej krízy predčasné voľby. Podľa neho pravicová vláda uz nie je schopná zvládať ďalšie rozhodnutia, ktoré budú aktuálne v najbližšom období. Počiatek však zopakoval, že ak Radičovej kabinet vyvodí politickú zodpovednosť za toto zlyhanie, v buducnosti za európsky stabilizačný mechanizmus Smer zahlasuje.

Po skončení neúspešného hlasovania o dôvere...
Premiérka Iveta Radičová po hlasovaní...
+8Koaliční poslanci po hlasovaní prišli za...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku