Haulík: Radičová konala zbytočne unáhlene

12.10.2011 14:54
Pavel Haulík
Pavel Haulík Autor:

Podľa sociológa Pavla Haulíka o ďalšom osude slovenskej politickej scény rozhodne Brusel. Povedal to v online diskusii s čitateľmi Pravda.sk. Dôležité podľa neho bude, či EÚ bude naliehať na rýchle, opätovné hlasovanie, alebo euroval "spustí" bez súhlasu Slovenska.

Ak by sa o eurovale nehlasovalo, podľa Haulíka môže koalícia pokračovať v súčasnom zložení. A to buď s priamou účasťou SaS, alebo iba jej tichou podporou. V každom prípade už bez Ivety Radićovej na čele kabinetu. Haulík si myslí, že aj zotrvanie ministrov za SaS na svojich postoch, je nepravdepodobné.

Naopak, ak Brusel bude na Slovensko naliehať, Mikuláš Dzurinda a Robert Fico sa dohodnú na ďalšom postupe. Buď by to boli predčasné voľby, alebo široká koalícia. „Teraz sa rozhoduje o tom, či sa vráti Dzurinda, alebo či sa vráti Fico. Obe možnosti sú otvorené,“ skonštatoval.

Haulík si myslí, že Fico zatiaľ nemá situáciu pod kontrolou a uvedomuje si, že pokračovanie vlády je možné aj bez jeho podpory. V tomto duchu sa podľa Haulíka nieslo aj jeho vyhlásenie priamo po hlasovaní.

Analytik je presvedčený, že premiérka v utorok konala unáhlene. „Mala hrať o čas. Ako hovorí jej stranícky predseda, najhoršia je smrť z oplašenia. Pokojne mohla nechať hlasovať bez toho, aby vsadila do hry svoju stoličku,“ uviedol. Haulík si myslí, že k tomuto rozhodnutiu jej pomohol Dzurinda s Miklošom, ktorí ju presvedčili, že je to jej posledná možnosť, ako Sulíka presvedčiť. 

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku