Gašparovič odvolá vládu a bude hľadať nový kabinet

Prezident SR Ivan Gašparovič zatiaľ neodvolal vládu Ivety Radičovej. Ústava SR podľa neho nedáva hlave štátu po vyslovení nedôvery v Národnej rade SR iné právomoci než odvolať vládu, poveriť niekoho zostavením novej a následne ju vymenovať.

14.10.2011 11:31
Ivan Gašparovič Foto:
Prezident Ivan Gašparovič
debata

„V pondelok (17.10.) doobeda zvolám predsedov všetkých parlamentných strán, aby sme sa dohodli na ďalších krokoch. Či niekto bude schopný zostaviť novú vládu, ktorá by mala byť, samozrejme, väčšinová, a či sa dohodnú aj na vláde menšinovej. Inak ďalší krok je, že prichádza do úvahy, aby som sám zostavil úradnícku vládu,“ konštatoval Gašparovič po rokovaní s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ).

Pripomenul, že ak by abdikovala samotná Radičová, tak by ju s celou vládou poveril, aby ju viedla až do vymenovania novej. „Poďakoval som jej za všetko úspešné a prospešné, čo urobila pre Slovensko a ešte sa určite raz spolu stretneme,“ podotkol s tým, že ešte pred svojím odchodom na návštevu Indonézie apeloval na Radičovú, aby až do hlasovania o eurovale robila všetko pre to, aby prišlo k zhode.

„A ak sa tak nestane, že potom podá demisiu,“ priblížila hlava štátu. Na otázku, či sa Radičová vyjadrila, že chce až do predčasných parlamentných volieb, ktoré budú v marci budúceho roka, viesť dočasnú vládu, Gašparovič reagoval, že jej prečítal ústavné články.

„Tie hovoria jednoznačne, že nemôže ďalej viesť vládu, lebo vláda skončila vyslovením nedôvery Národnou radou. Nebolo o čom debatovať v tejto veci,“ poznamenal.

Nepredpokladá, že poverí vedením jednotlivých rezortov tých istých ministrov, ako je tomu teraz. „Skôr nie, ako áno,“ dodal. Podľa neho by bolo najlepšie, keby bola Radičová abdikovala a bola by až do vymenovania nového viedla súčasný kabinet okrem tých členov, ktorých sama namietala. Ide o štyroch ministrov SaS – Jozefa Mihála, Juraja Miškova, Ľubomíra Galka a Daniela Krajcera.

Prezident sa ešte pred prijatím Radičovej stretol v paláci na osobnú žiadosť s predsedom Smeru Robertom Ficom. „V súčasnej dobe mám žiadosť kresťanských demokratov, či môžu poobede prísť za mnou. Takže pravdepodobne sa stretnem aj s nimi,“ dodal.

Vláda Ivety Radičovej padla po utorkovom (11.10.) hlasovaní v parlamente. Poslanci koaličnej SaS a trojice zákonodarcov z OKS a hnutia Obyčajní ľudia nepodporili rozšírenie dočasného eurovalu napriek tomu, že bolo spojené s hlasovaním o dôvere vládnemu kabinetu.

Kusý: Fico má skvelú šancu

Oznámenie Gašparoviča, že odvolá celú vládu Radičovej, je podľa politológa Miroslava Kusého skvelá šanca pre Fica. „Môže nastúpiť hneď od pondelka a nemusí čakať do marca,“ domnieva sa Kusý. Medzi Gašparovičom a Radičovou podľa politológa už dlho vládla nevraživosť a teraz sa to prejavilo.

Situáciu tak môže podľa Kusého využiť Fico a jeho Smer. „Všetky strany doterajšej koalície už dali najavo, že sa zmenila situácia,“ hovorí politológ s tým, že predseda najsilnejšej opozičnej strany by nemal mať problém s niekým už v pondelok vytvoriť väčšinu. Ešte pred stretnutím s Radičovou sa dnes ráno Gašparovič stretol aj s Ficom. „Urobili predporadu, ako sa bude postupovať,“ myslí si Kusý.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy