V Tatrách je veľa medveďov, ľudia spisujú petície, boja sa vychádzať

26.10.2011 10:34
Medveď, Vysoké tatry
Medvede sa vo Vysokých tatrách neboja už zrejme ani električky... Autor:

Pohyb medveďov v zastavanom území mesta Vysoké Tatry je každodennou realitou. Hlavnou príčinou pohybu medveďov v obývanom území je podľa Petra Nováka z Mestského úradu Vysoké Tatry stav populácie medveďa hnedého, jeho premnoženie, čo má za následok aj zvyšovanie počtu synantropizovaných medveďov, teda takých, ktoré sa objavujú v blízkosti ľudských obydlí.

„Situácia nie je vážna, je veľmi vážna. Denne mám telefonáty a žiadosti od obyvateľov, aby sme riešili problém s medveďmi,“ povedal primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Mesto žiada kompetentné inštitúcie o efektívne riešenie problému s medveďmi a nielen neustále rozprávanie. Primátor je presvedčený, že hlavnou príčinou problémov s medveďmi je práve premnožená populácia medveďa.

K vedľajším príčinám problému s medveďmi podľa Nováka patrí postupná strata prirodzeného biotopu medveďa. Najväčšie problémy zaznamenáva mesto práve po kalamite z roku 2004. Druhou vedľajšou príčinou je odpadové hospodárstvo. Za ďalšiu príčinu považuje mesto aj prikrmovanie poľovnej zveri objemovým krmivom v dolných oblastiach Tatranského národného parku. Ďalšou príčinou je „prikrmovanie“ medveďov turistami v blízkosti hotelových zariadení.

Návštevy medveďov v tatranských osadách sa podľa primátora z roka na rok stupňujú. Za posledné roky mesto zaznamenalo najviac návštev medveďov v osadách. Nie sú to len jednotlivé medvede, ale do osád prichádzajú aj skupinky štyroch či ôsmich medveďov. „Nemáme dôvod neveriť ľuďom, ale bol aj prípad, keď ľudia narátali až 12 medveďov na jednom mieste,“ dodal primátor.

Medvede robia najväčšie problémy v Tatranskej Kotline, Tatranskej Lomnici, kde sa medvede pohybujú prakticky po celej osade. V Smokovcoch sa pohybujú takisto prakticky po všetkých osadách. Ďalšou lokalitou sú Vyšné Hágy. Mesto Vysoké Tatry sa snaží predchádzať tomuto problému skvalitňovaním odpadového hospodárstva. Mesto pripravuje projekt na zavedenie uzamykateľných priestorov pre kontajnery s komunálnym odpadom, ktoré by mali zabrániť medveďom dostať sa k odpadu. Primátor si myslí, že ani to však nevyrieši problém, keďže pachy budú medvede stále lákať.

Mesto navrhuje ako prvé kroky spočítanie medvedej populácie, určenie teritórií jednotlivých medveďov a následne, ak sa zistí, že je medveď v Tatrách premnožený, riešiť optimalizáciu jeho stavov. Okrem samotnej redukcie stavov navrhuje mesto aj presun odchytených medveďov do zahraničia. Problémom však podľa Nováka je, že o medvede nie je v zahraničí, napríklad v zoologických záhradách, veľký záujem.

Obyvatelia Tatranskej Lomnice a Horného Smokovca už spísali petície na riešenie problému s premnoženými medveďmi. Mestská polícia Vysoké Tatry podľa náčelníka Miroslava Kolodzeja eviduje aj niekoľko sťažností od podnikateľov a hotelierov, ktorí žiadajú problém s medveďmi riešiť.

„Každú chvíľu môže dôjsť k stretu medveďa s človekom,“ uviedol náčelník. Najčastejšie medvede prichádzajú do osád okolo 18:00. Ľudia sú podľa náčelníka obmedzovaní na pohybe, keďže sa obávajú o svoje zdravie a život, a po zotmení jednoducho nevychádzajú obyvatelia tatranských osád z bytov a domov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Sweet farebné ruže a gerbery

Sweet farebné ruže a gerbery

49,99
Sweet ružové ruže a biele frézie

Sweet ružové ruže a biele frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk