Valkov vrah nie je známy ani po roku

Aj keď od vraždy prominentného právnika Ernesta Valka uplynie zajtra rok, jeho vrah je stále na slobode. Polícia zatiaľ prešľapuje na mieste. Nikoho neobvinila a tvrdí, že stále skúma viaceré verzie činu.

07.11.2011 12:00
Valko, právnik, vražda Foto:
Ernesta Valka zavraždili 8. novembra minulého roku v jeho dome v Limbachu jedinou strelou do srdca.
debata (3)

Podľa odborníkov polícia dopláca na chyby, ktorých sa dopustila hneď po vražde, keď nezvládla obhliadku miesta činu a zaistenie stôp. Preto teraz zápasí s nedostatkom dôkazov a stráca čas, ktorý nahráva páchateľovi. Všetky medializované motívy činu pritom odmieta ako špekulácie.

„Viaceré informácie, ktoré sa objavili v médiách, svedčia o tom, že sa ten prípad od začiatku neviedol správne. Bolo tam množstvo pochybení už pri obhliadke miesta činu a zaisťovaní stôp. To všetko hralo do karát páchateľovi. Čím dlhší čas uplynie od skutku, tým nižšia je šanca, že sa podarí odhaliť páchateľa,“ zhodnotil situáciu bývalý šéf policajných vyšetrovateľov Jaroslav Ivor.

Valka zavraždili 8. novembra minulého roku v jeho dome v Limbachu jedinou strelou do srdca. Mŕtvolu našla jeho dcéra, ktorá o 22.20 h privolala políciu. Zatiaľ čo vyšetrovatelia, vedenie polície aj minister vnútra Daniel Lipšic na miesto dorazili do 20 minút, prokuratúra sa o vražde dozvedela až o štvrtej nadránom, tri hodiny po tom, čo o tom informovali médiá. Volať prokurátora, ktorý zodpovedá za predsúdne konanie, je pritom bežná prax. Policajti navyše zanedbali prvotné úkony – obhliadku miesta činu. Pištoľ, ktorá patrila Valkovi, našli až pri doobhliadke zastrčenú v sedačke pod vankúšmi. Vtedy objavili aj kľúče od bezpečnostnej schránky v banke.

„Hoci všetci vedeli, že je to závažný prípad, ktorý budú médiá i verejnosť pozorne sledovať, policajti neboli schopní ani urobiť poriadnu obhliadku miesta činu,“ kritizuje postup bývalý policajný detektív Martin Kubík. Upozornil, že pred ďalšími doobhliadkami boli na mieste činu už aj členovia Valkovej rodiny. „To je neprípustné. To je úplný amaterizmus,“ skonštatoval Kubík.

**Objasnenosť vrážd je horšia ako vlani
**
Len asi 68 percent vrážd, ktoré sa tohto roku stali, sa zatiaľ polícii podarilo objasniť. Od januára do septembra polícia vyriešila 50 zo 74 zaznamenaných vrážd. To je menej ako vlani, keď sa v porovnateľnom období stalo 69 takých činov. Polícia vtedy usvedčila páchateľa v 48 prípadoch, čo je vyše 70-percentná úspešnosť. „Polícii sa za deväť mesiacov tohto roka objasňovať vraždy skôr nedarilo, ako darilo,“ priznal hovorca policajného prezídia Michal Slivka. V rovnakom období roku 2009 bola objasnenosť vrážd 80 percent, v roku 2008 takmer 67 percent a rok predtým iba 66 percent. Podľa Slivku sa vraždy dejú väčšinou neplánovane – po hádke, kde často asistuje alkohol či drogy. Motívom bývajú tiež peniaze, šperky, narušené medziľudské vzťahy či nešťastná láska.

Ministerstvo vnútra i polícia akékoľvek zlyhanie odmietajú. „Žiadne trestnoprocesné pochybenie sa v tomto prípade nezaznamenalo,“ povedal Pravde policajný prezident Jaroslav Spišiak. Vylúčil, že by postup pri prvotných úkonoch na mieste činu skomplikoval vyšetrovanie.

Politici aj predstavitelia polície od začiatku tvrdili, že Valkovmu prípadu budú venovať zvýšenú pozornosť. Vyšetrovanie vraždy prevzal Úrad boja proti organizovanej kriminalite, vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka zveril dozor odboru špeciálneho určenia. Napriek tomu sa v prípade nepokročilo. Polícia ho stále vyšetruje ako vraždu. Na to, aby čin prekvalifikovala na úkladnú vraždu, by totiž musela poznať motív páchateľa, ktorý by dokazoval, že vraždu plánoval alebo konal na objednávku.

O priebehu vyšetrovania polícia odmieta informovať s odôvodnením, že by to mohlo zmariť objasnenie prípadu. Dozorujúci prokurátor Peter Šufliarsky však v apríli tohto roku oznámil, že sa rozsah vyšetrovacích verzií zužuje a v máji dokonca vyhlásil, že vyšetrovací tím už vie, ako mohla vražda prebehnúť. O tom, že sa pátranie posúva, hovoril v júli aj minister Lipšic. „Je veľká šanca, že sa to podarí objasniť,“ zdôraznil minulý týždeň. Navzdory tomu však k obvineniu podozrivej osoby stále nedošlo. Podľa informácií Pravdy polícia už naozaj má vytypovaný okruh páchateľov, ale na ich usvedčenie chýbajú dôkazy.

V priebehu vyšetrovania sa v médiách objavilo viacero možných motívov a verzií prípadu. Valkova smrť sa napríklad dávala do súvislosti s tzv. Duckého zmenkami. Valko totiž na súde vymohol, že štát nemusel vyplatiť asi 7,5 miliardy korún za 21 zmeniek, za čo dostal odmenu 860-tisíc eur. Keď ho pred vraždou vymenovali do dozornej rady Slovenského plynárenského priemyslu, počítalo sa, že by mohol byť úspešný aj pri ďalších štyroch zmenkách. Valko však mohol prekážať i ľuďom z ďalších káuz, ktorými sa zaoberal. Zastupovať mal aj národnú lotériovú spoločnosť Tipos v spore o vyše 66 miliónov eur.

Podľa Spišiaka ide pri všetkých odhaleniach, ktoré v tomto prípade priniesli médiá, o nezmysly. „Je to len mediálna hra. Nič z toho, čo sa o tom popísalo, možno až na nejaké drobnosti, nemalo nijaký vplyv na vyšetrovanie. To je asi zatiaľ naša výhoda, že médiá ešte nič nevyňúrali. Všetko sú to iba špekulácie,“ tvrdí policajný prezident.

Valkovi spolupracovníci, priatelia i rodina si nevšimli, že by mal pred osudným dňom z niečoho strach. ,Netuším, kto to mohol spraviť. Boli sme priatelia, rozprávali sme sa o práci, o sporoch, ktoré riešil, ale nespomínal, že by sa cítil ohrozený," povedal Pravde Jozef Vozár, právnik, ktorý zastupuje Valkovu rodinu. Podľa neho sa už polícii nepodarí objasniť celý prípad: „Je možné, že nakoniec nájde vraha, ktorý to spáchal. No neverím, že sa podarí odhaliť toho, kto si ho najal, kto stojí v pozadí.“

Aj keď sa o Valkovi hovorí len ako o čestnom právnikovi a bojovníkovi za spravodlivosť, taktne sa mlčí o jeho vzťahoch s podsvetím. Je pritom známe, že poznal viacerých ľudí zo sveta zločinu, či už Petra Steinhübela, prezývaného Žaluď, alebo členov skupiny piťovcov a diničovcov. Vo februári 2000 zadržali policajti na slovensko-českých hraniciach hľadaného Karola Patasyho, ktorý mal patriť k piťovcom. Polícia ho vyšetrovala v súvislosti s vraždou v bratislavskom Irish Pube, kde zastrelili dvoch ľudí. Auto, na ktorom chcel Patasy ujsť do Česka, patrilo Valkovi. Podľa informácií Pravdy chránili piťovci istý čas i jeho dcéru Janu.

Údajný šéf bratislavského podsvetia Juraj Ondrejčák, prezývaný Piťo, sa v apríli tohto roka prihlásil u ministra vnútra Daniela Lipšica, ktorému chcel odovzdať informácie ohľadom Valkovej vraždy. „Ernest Valko bol môj priateľ,“ zdôvodnil Ondrejčák. Lipšic ho však odmietol prijať a polícii, ktorá ho následne vypočula, Piťo údajne nedôveroval. Či naozaj vie niečo, čo by mohlo pomôcť pri pátraní, sa verejnosť nedozvedela.

Ivor je presvedčený, že táto kauza je pre políciu skúškou. „Také prípady vždy vzbudzujú pozornosť. Polícia je pod tlakom. Objasnením tohto prípadu si môže vylepšiť povesť, ale v prípade neúspechu si ju môže, naopak, poškodiť,“ upozornil Ivor.

**Vyšetrovanie Valkovej vraždy
**
* po zanedbanej obhliadke boli potrebné ďalšie štyri doobhliadky, pri ktorých sa našla Valkova zbraň, kľúč od bezpečnostnej schránky v banke a ďalšie stopy

* kľúč bol od bankového sejfu v ČSOB, kde sa našli peniaze a dokumenty

* do decembra minulého roku polícia urobila vyše 40 výsluchov a zaistila 107 stôp

* Valko pred vraždou telefonoval s kolegyňou, ktorej sa údajne sťažoval, že cíti acetón, dôkazy, že by ho páchateľ použil, polícia nenašla

* možné verzie činu: nájomná vražda v súvislosti s tzv. Duckého zmenkami alebo so sporom Tiposu o vyše 66 miliónov eur, lúpež, neplánovaná vražda

* Úrad boja proti organizovanej kriminalite, ktorý vraždu vyšetruje, spadá pod policajného viceprezidenta Jána Vaľa; ten pritom v novembri 2006 viedol vyšetrovanie v kauze Rehákovci, pri ktorej zatkli aj Valka a štyri dni ho držali vo väzbe, prokuratúra stíhanie neskôr zastavila a Vaľo odstúpil; Valko za to od ministerstva vnútra žiadal ospravedlnenie a odškodnenie vo výške 1,6 milióna eur

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vražda #Ernest Valko