V prípade Valkovej smrti údajne nemuselo ísť o vraždu na objednávku, páchateľ tam vraj neprišiel s úmyslom zabiť. Pracuje polícia s takou verziou?
Polícia pracuje s rôznymi verziami. Analyzuje aj „mediálne šumy“ a dezinformácie, ktoré sa sústavne vytvárajú, či už v mediálnom alebo inom prostredí. Samozrejme, že berieme do úvahy všetky informácie – aspoň z toho dôvodu, aby sme zistili, kto je schopný čo všetko vymyslieť, aby bol zaujímavý.
Keďže ide o vraždu prominentného právnika, ktorý sa poznal i s politikmi, jej vyšetreniu sa venuje veľká pozornosť. Prečo sa ju napriek tomu nedarí vyriešiť?
Ani vo svetovej, ani v slovenskej kriminalistike nie je neobvyklé, že sa taká závažná vražda vyšetruje dlhšie. Práve pre možné motívy, spoločenské postavenie a kontakty pána Valka je potrebné analyzovať všetky potrebné súvislosti. Nie je to teda nič nezvyčajné, skôr by som povedal, že je to bežná vec. Ak sa nepodarí páchateľa zadržať priamo na mieste činu, čo sa stáva málokedy, tak si každé vyšetrovanie vyžaduje svoj čas a trpezlivosť. Veríme, že páchateľa odhalíme.
Už pri začatí vyšetrovania sa však polícia dopustila viacerých chýb – na miesto činu neprivolala prokurátora, hoci je to bežná prax, nezaistila dobre stopy, musela urobiť viacero doobhliadok, pri ktorých našla Valkovu zbraň. Pripúšťate nejaké zlyhanie?
To sú zase len mediálne analýzy rôznych kvázi analytikov, ktorí spochybňujú úplne všetko, čo Policajný zbor robí, zvlášť v tomto prípade. Všetko vysvetlil dozorujúci prokurátor. Žiadne trestnoprocesné pochybenie sa v tomto prípade nezaznamenalo. Nič sa neurobilo tak, že by zmarilo alebo znemožnilo ďalší postup pri vyšetrovaní. To je holá pravda, ktorú nikto nechce akceptovať.
V apríli tohto roku sa na ministerstve vnútra objavil údajný bos bratislavského podsvetia Juraj Ondrejčák, prezývaný Piťo. Tvrdil, že bol Valkovým priateľom a má informácie, ktoré by mohli pomôcť pri pátraní. Domáhal sa stretnutia s ministrom Danielom Lipšicom, ten ho však odmietol. Napokon vypovedal na polícii, ku ktorej vraj nemá dôveru. Prezradil niečo, čo by mohlo pomôcť odhaliť páchateľa?
Je absurdné, keď človek spájaný s podsvetím povie, že nemá dôveru k ministrovi alebo k polícii, a niekto nad tým ešte špekuluje a rozoberá názory nejakého Piťa. Koho zaujíma, komu dôveruje alebo nie? Keď taký človek o sebe tvrdí, že bol priateľom pána Valka, tak len dehonestuje jeho osobu.
Nie je však tajomstvom, že Valko sa poznal s viacerými členmi podsvetia, či už s nebohým Petrom Steinhübelom, prezývaným Žaluď, piťovcami alebo diničovcami. V roku 2000 polícia vo Valkovom aute zadržala muža podozrivého z dvojnásobnej vraždy. Berie sa pri vyšetrovaní do úvahy jeho blízky vzťah k ľuďom z podsvetia?
To hovoríte vy, že to bol blízky vzťah. Médiá na jednej strane tvrdia, že pán Valko bol stelesnením čestnosti a spravodlivosti, obhajca demokratických princípov, a na druhej strane, že mal blízke vzťahy s osobami z podsvetia. To k sebe vôbec nepasuje. Ja sa na to pozerám z pozície policajta – ako na osobu, ktorá bola zavraždená, a my skúmame všetky možné súvislosti, ktoré budú viesť k objasneniu tejto vraždy. Nič iné tu teraz nehrá rolu.