Lekárom nestačí ani pozastavenie transformácie, výpovede nestiahnu

Lekárom nestačí pozastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, ktoré avizoval prezident Ivan Gašparovič a premiérka Iveta Radičová. Výpovede preto stiahnuť neplánujú.

07.11.2011 15:41, aktualizované: 18:14
Marián Kollár, predseda Lekárskeho odborového... Foto:
Predseda LOZ Marián Kollár
debata (57)

Žiadajú definitívne zrušenie transformácie zákonom. Na pondelkovom brífingu v Bratislave to povedal šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár.

„Zatiaľ sa výpovede nesťahujú. Vyhlásenie pána prezidenta aj pani premiérky vnímame ako ústretový krok k naplneniu našich požiadaviek. Dnešný krok veľmi napomohol k tomu, aby sme sa v krátkej budúcnosti mohli nejako dohodnúť,“ povedal Kollár. Garancie však podľa neho nestačia, lekári trvajú na zrušení transformácie zákonom. „Bolo by to veľmi dobré východisko k naplneniu ďalších štyroch požiadaviek lekárov a aby sa lekári mohli k 1. decembru vrátiť na svoje pracoviská,“ poznamenal.
S prezidentom a premiérkou chcú lekári hovoriť aj o skutočnej reforme zdravotníctva. „Chceme, aby prišla taká reforma, pri ktorej sa spravia kroky, ktoré zlepšia poskytovanie zdravotnej starostlivosti všetkým občanom. Boli by sme radi, keby sa robili riešenia, ktoré raz a navždy vyriešia problémy v zdravotníctve,“ priblížil Kollár.

Rokovať s ústavnými činiteľmi chcú lekári aj o svojich ďalších požiadavkách vrátane platu. Žiadajú jeden a pol až trojnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve v závislosti od dosiahnutého vzdelania a praxe. „Je to zhruba od 1200 do približne 2500 eur,“ vyčíslil šéf LOZ.

O transformácii nemocníc a jej zastavení do vytvorenia novej vlády, ktorá vznikne po marcových predčasných parlamentných voľbách, rokoval prezident s premiérkou dnes. Hlava štátu oznámila, že šéfka dočasného kabinetu nemá možnosť predložiť na rokovanie vlády návrh ministerstva zdravotníctva na transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti. Dôvodom je súčasný legislatívny stav, v ktorom exekutíva potrebuje súhlas prezidenta na túto zmenu, čo však nemá.

Uhliarik očakáva, že lekári stiahnu výpovede

Po tom, čo Gašparovič garantoval, že nemocnice sa do vzniku novej vlády nebudú transformovať na akciové spoločnosti, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) očakáva, že lekári stiahnu svoje výpovede.

„Najzásadnejšia podmienka odborárov je splnená, pripájam sa k prezidentovi a premiérke a očakávam, že lekári stiahnu výpovede. O platoch sa dá rozprávať aj bez rukojemníkov pacientov,“ uviedol vo svojom stanovisku minister. Požadovať platy vo výške 2000 až 4000 eur je však podľa ministra nereálne.

Uhliarik v stanovisku uvádza, že zastavenie transformácie znamená prehlbovanie súčasného nevyhovujúceho stavu nemocníc, ktorý na vlastnej koži cítia pacienti, ale aj lekári. Rešpektuje však rozhodnutie prezidenta a jeho dohodu s premiérkou na zastavení transformácie. Pre rokovanie vlády však pripraví všetky potrebné dokumenty na vznik akciových spoločností. „O tom, či budú nemocnice fungovať na základe transparentných pravidiel a pod prísnou kontrolou zákona, ale rozhodne až nová vláda po voľbách,“ povedal minister. Oddlžovanie nemocníc bude podľa Uhliarika pokračovať. „Ak by sme zmenili zákon, oddlžovanie by sa zastavilo,“ dodal.

„Pán minister síce hovorí, že zo zákona si musí splniť povinnosť (predložiť návrh, pozn. TASR), áno, zákon mu to hovorí, ale ústavný zákon dáva mne právo o tom rozhodnúť… Môžem jednoznačne garantovať, že transformácia do vzniku novej vlády nebude,“ podčiarkol.

Premiérka informovala, že už požiadala Uhliarika, aby pripravil vyhlášku, ktorá by zabezpečila prísne a jasné rozpočtové pravidlá pre nemocnice, ktoré sa v súčasnosti oddlžujú. „To oddlžovanie musí prebiehať tak, aby sa znovu tie peniaze nestratili vo vzduchoprázdne, ale aby zabezpečili riadnu zdravotnú starostlivosť,“ vysvetlila Radičová. Výdavky vyčlenené na oddlženie by podľa nej mali v prvom rade nemocnice nasmerovať na splatenie dlhov voči Sociálnej poisťovni.

Transformáciou nemocníc by sa mala zaoberať na mimoriadnej schôdzi aj Národná rada SR na návrh opozičného Smeru. Sociálni demokrati žiadajú čo najrýchlejšie definitívne zastavenie transformácie.

57 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy