Ak lekári neustúpia, núdzový stav vyhlási vláda zrejme v utorok

Ak sa lekári na stretnutí s premiérkou nedohodnú a nestiahnu výpovede, podľa informácií Pravdy vyhlási vláda zrejme v utorok núdzový stav.

24.11.2011 21:16 , aktualizované: 25.11.2011 16:53
Radičová, Kollár, LOZ Foto:
Predsedníčka vlády Iveta Radičová (druhá zľava) a predseda Lekárskeho odborového zväzu Marián Kollár (druhý sprava) počas stredajšieho rokovania s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia.
debata (107)

Tesne pred prijatím zástupcov lekárov u premiérky Ivety Radičovej predseda odborárov Marián Kollár vyhlásil, že to, na čom sa v stredu s predsedníčkou vlády dohodli zrazu neplatí.

„Aj napriek tomu, že premiérka tvrdila, že sme sa dohodli na všetkých bodoch okrem spravodlivej odmeny, môžeme konštatovať, že upravený návrh memoranda, ktorý nám bol zaslaný len zhruba pred dvomi hodinami, sa výrazne líši od prezentovanej dohody aj v bodoch, o ktorých sme si mysleli, že sme dohodnutí,“ povedal Kollár. Z memoranda podľa odborárov vypadla napríklad garancia prijatia lekárov na pôvodné miesta po stiahnutí výpovedí. „Zmenili sa tu aj iné ustanovenia, na ktorých sme sa dohodli inak. Aj napriek tomu prichádzame s ponukou riešenia a dúfame, že tieto ponuky nebudú odmietnuté,“ dodal šéf lekárskeho združenia. Ponuku odborárov odmietol konkretizovať.

„Prišli sme sem preto, že sa chceme dohodnúť. Máme záujem, aby aj po 1. decembri ostali lekári v nemocniciach,“ vyhlásil Kollár. K 25. novembru registrujú nemocnice výpovede 2026 lekárov.

Hodinu pred posledným rokovaním zástupcov štrajkujúcich lekárov s premiérkou Ivetou Radičovou to vyzeralo tak, že vláda bude musieť vyhlásiť núdzový stav.

Jednotliví regionálni členovia Lekárskeho odborového združenia sa totiž vyjadrili, že neprijímajú ministerskú ponuku na zvýšenie platu o 300 eur a trvajú na svojich požiadavkách. Nenechajú sa vraj vystrašiť ani hrozbou vyhlásenia núdzového stavu.

„Odkazujeme vláde Slovenskej republiky, že sa nedáme zastrašiť a naďalej podporujeme kroky predsedníctva Lekárskeho odborového združenia. Na rozdiel od ostatných zúčastnených strán je práve Lekárske odborové združenie organizáciou, ktorá si plne uvedomuje vážnosť situácie, a preto sa snaží o konštruktívny dialóg aj za cenu zásadných kompromisov,“ píše sa vo vyhlásení banskobystrického lekárskeho odboru.

Protesty lekárov a ich nekompromisný prístup podporujú dokonca aj niektorí lekári, ktorí výpoveď nepodali. „Plne podporujeme požiadavky LOZ, ktoré vytvárajú priestor na stabilizáciu zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Túto aktivitu vnímame ako poslednú a neopakovateľnú možnosť dosiahnuť skutočné systémové zmeny v slovenskom zdravotníctve, ktoré budú v prvom rade prospešné pre zdravotníkov a pacientov,“ píše sa v petíciách, ktoré prišli do redakcie Pravdy z Univerzitnej nemocnice Martin a Narodného onkologického ústavu v Bratislave.

107 debata chyba