Galko: Dôstojník VOS odmietol detektor lži v kauze odpočúvania

Utajované materiály z prostredia Vojenského obranného spravodajstva (VOS) vynášal zrejme jeden z vedúcich starších dôstojníkov kontrarozviedky.

25.11.2011 15:42 , aktualizované: 17:49
Ľubomír Galko Foto:
Podpredseda SaS Ľubomír Galko.
debata (45)

Podľa exministra obrany a podpredsedu SaS Ľubomíra Galka na základe materiálov, ktoré odprezentoval vo štvrtok podpredseda Smeru Robert Kaliňák, riaditeľ VOS Pavol Brychta poslal na detektor lži všetkých pracovníkov, ktorí mohli do styku s materiálmi prísť. Všetky preverovania skončili negatívne, len spomínaný dôstojník odmietol skúšku absolvovať.

Podľa Galka bol dôstojník preverovaný aj iným postupom, ten však nešpecifikoval. Dôstojníka VOS už preradili na pracovisko, kde neprichádza do styku s utajovanými skutočnosťami. Riaditeľ VOS pripravuje v týchto chvíľach trestné oznámenie.

Galko po tomto zistení zdôraznil, že Kaliňák vo štvrtok zverejnením materiálov porušil zákon. „Zverejnil spis, záznam operatívnych informácií, a jednu časť z neho, paradoxne, zverejnil aj denník Pravda,“ povedal Galko. Je presvedčený, že všetky dokumenty, ktoré sa môžu v budúcnosti objaviť, už má niekto niekde odložené.

„Postupne sa môžu dávkovať len s cieľom dlhodobo pripravovanej diskreditácie mojej osoby a SaS,“ zdôraznil a dodal, že „my sme zákon neporušili“. Dojem, ktorý sa snažil navodiť Kaliňák, že dokumenty mu prichádzajú náhodne a postupne, je obyčajná lož, pretože ich má dávno starostlivo uložené v šuplíku.

Galko ďalej zdôraznil, že informácie získal riadne, nakoľko nemá svojho nástupcu a na ministerstve obrany stále funguje normálne. Keď bude mať nástupcu, rezort mu odovzdá. Také bolo želanie premiérky.

** Je šokujúce, že civil Galko sa stále správa ako minister**

Je zarážajúce, že Ľubomír Galko, ktorý je dnes civilom, sa pohybuje po chodbách ministerstva obrany, správa sa ako minister obrany, tvári sa ako minister obrany a vyhráža sa ľuďom, ktorí odhalili nezákonnosť jeho konania. Vyhlásil to exminister vnútra a poslanec Národnej rady SR Robert Kaliňák (Smer) ako reakciu na dnešnú tlačovú besedu Galka.

Ten oznámil, že utajované materiály z prostredia Vojenského obranného spravodajstva (VOS) vynášal zrejme jeden z vedúcich starších dôstojníkov kontrarozviedky.

"Ani nemám predstavu, do akých dôsledkov toto môže ísť aj preto, že sme členskou krajinou NATO, kde civil bez právomocí a bez kompetencií sa oboznamuje s informáciami, riadi tajnú službu a ohrozuje tak nielen utajované skutočnosti, ale aj bezpečnosť krajiny. Nechcem vidieť tú reakciu ostatných členských krajín NATO,” povedal Kaliňák.

Galko podľa jeho slov nepovedal od pondelka ani raz pravdu a patrí do politického dôchodku. "Pošliapal demokraciu,” uzavrel Kaliňák s tým, že Galko nezákonne odpočúval novinárov a tým je vec skončená.

Sulík požiadal prezidenta, aby SaS nechal obranu

Prezident Ivan Gašparovič prijal popoludní predsedu SaS Richarda Sulíka. Potvrdil to hovorca prezidenta Marek Trubač s tým, že Sulík prišiel s požiadavkou, aby bol poverený vedením rezortu obrany po Ľubomírovi Galovi opäť člen dočasnej vlády, ktorý je nominantom SaS.

45 debata chyba