Núdzový stav nebude vyhlásený pre všetky nemocnice

Vláda prerušila rokovanie o vyhlásení núdzového stavu. Našla totiž iné, trvalé, riešenia, ako aj po decembrovom masovom odchode nemocničných lekárov zabezpečiť zdravotnú starostlivosť o pacientov. V pláne je zlučovanie oddelení, ale aj rušenie celých nemocníc.

26.11.2011 19:19 , aktualizované: 20:57
Iveta Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová zvolala mimoriadnu vládu.
debata (66)

„Núdzový stav je krajné riešenie. Máme z ústavy povinnosť zabezpečiť zdravotnú starostlivosť a od leta sa pracovalo na pláne B, aby sa zabezpečila starostlivosť,“ povedala po rokovaní kabinetu premiérka Iveta Radičová. Ako dodala, náhradný krízový plán počíta s pomocou približne 180 lekárov zo zahraničia, ale aj s rušením nemocničných oddelení.

„Po 1. decembri tak vedenia nemocníc, ako aj rezort zdravotníctva, ako i vláda rozbehne svoje alternatívne riešenia a obsadí pracovné miesta v nemocniciach. Budeme postupovať aj systémom zlučovania oddelení, racionalizácie, v niektorých prípadoch možno aj plným zrušením nemocníc, ale po uvážení a zabezpečení zdravotnej starostlivosti,“ dodala premiérka. Na otázku Pravdy, či je podľa nej po poslednej júlovej optimalizácii v nemocniciach ešte priestor na rušenie oddelení odpovedala, že určite.

Núdzový stav by sa tak mal dotknúť iba minimálneho počtu nemocníc, pre ktoré nebude možné nájsť žiadne alternatívne riešenie na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti a na čo najkratší čas. „Pôjde len o pár dní. Nikto tu neuvažuje o 90 dňoch núdzového stavu. To v žiadnom prípade,“ vyhlásila Radičová.

Lekári z týchto nemocníc by mali 24-hodinovú povinnosť nastúpiť do práce, za čo by im prináležala mzda 70 percent z bežného platu. Ak by nenastúpili do práce, hrozila by im nielen finančná pokuta stoviek eur, ale aj trestné stíhanie.

O tom, ktoré konkrétne nemocnice budú postihnuté núdzovým stavom definitívne rozhodne vláda na svojom pondelkovom rokovaní.

Dôvodom, prečo sa kabinet musí zaoberať otázkou vyhlásenia núdzového stavu je nedohoda Lekárskeho odborového združenia s vládou na spoločnom memorande, ktoré malo garantovať splnenie ich požiadaviek a zároveň stiahnutie výpovedí približne dvoch tisícok lekárov. Tí žiadali od predsedníčky vlády, aby v memorande deklarovala úplne zastavenie transformácie nemocníc, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu financovania nemocníc a navýšenie miezd v priemere o 707 eur.

Premiérka lekárom vyhovela vo všetkých bodoch okrem platov. Ako vysvetlila, štát v súčasnosti nemá k dispozícii viac ako 34 miliónov eur, sľúbiť im preto môže zvýšenie miezd mesačne o 300 eur. Zástupcovia lekárskych odborárov s tým však nesúhlasili a odmietli stiahnuť výpovede.

Ministerstvo zdravotníctva preto začína memorandum o riešení lekárskych požiadaviek distribuovať do jednotlivých nemocníc, aby si ho doktori sami preštudovali a rozhodli sa, či stiahnu výpoveď. „Deklarujeme, že na všetkých lekárov, ktorí do 30. novembra stiahnu výpovede, sa bude vzťahovať zvyšovanie platov. Samozrejme aj na tých, ktorí zostali v nemocniciach,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Lekárski odborári na piatkovom viac ako osemhodinovom rokovaní o spoločnom memorande vyzvali predsedníčku vlády, aby odvolala ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika.

„Dlhodobo podceňoval situáciu, nekomunikoval, ale hlavne neriešil požiadavky lekárov, ktoré ponúkajú a ponúkali riešenie problémov slovenského zdravotníctva a tým spôsobom spôsobil nebezpečenstvo vyhlásenia núdzového stavu, ktoré by prinieslo a môže priniesť vážne ekonomické straty,“ argumentoval šéf združenia Marián Kollár. 

V sobotu sa k tejto výzve pridali aj lekárnici. „Slovenská lekárnická komora podporuje názor lekárov, že minister Uhliarik vo svojej pozícii vážne zlyhal a mal by byť odvolaný,“ uviedli členovia snemu komory vo svojom vyhlásení.

Premiérka ministra odvolať nemieni. „Za čo mám odvolávať ministra zdravotníctva. Že netvoril dlhy, konsolidoval rezort?,“ spýtala sa Radičová. „Nevidím na to dôvod,“ dodala.

66 debata chyba