Lekári nepovedia, ako budú reagovať na núdzový stav

Šéf lekárskych odborárov Marian Kollár tvrdí, že na Slovensku nie je možné urobiť žiadny variant poskytovania zdravotnej starostlivosti bez dvoch tisícov lekárov, ktorí podali výpovede a 1. decembra by už nemali pracovať.

27.11.2011 14:39
Šéf LOZ Marian Kollár Foto:
Šéf LOZ Marian Kollár
debata (24)

„By došlo k absolútnemu obmedzeniu kvality a dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ vyhlásil Kollár v relácii TV Markíza Na telo s tým, že oni od rokovacieho stola neodišli, lebo stále chcú rokovať, majú zodpovednosť voči občanom. Pacienta vraj nedržia ako rukojemníka.

Povedal, že nikoho nechcú strašiť, podľa jeho slov všetko urobili kvôli pacientovi. Kollár odmietol povedať, ako sa zachovajú, keď príde k vyhláseniu núdzového stavu, či prídu pracovať lekári, ktorí podali výpoveď. „Budeme na to reagovať, ak bude vyhlásený núdzový stav,“ reagoval Kollár a pripustil, že „vo chvíli, keď sa skončia výpovede, do práce nepôjdeme“.

Pripomenul, že výpovede sa skončia 30. novembra. Vláda by však mohla stihnúť vyhlásiť núdzový stav pred týmto dátumom. Kollár povedal, že aj od toho, akým spôsobom týchto lekárov povolajú do práce, bude závisieť ich reakcia.

Kollár si myslí, že vyhlasovanie núdzového stavu len preto, že niekto nie je ochotný pracovať za ponúkanú odmenu, je prinajmenšom podivuhodné. Spochybnil aj výšku navrhovaného zvýšenia platov lekárov. „Máte návrh memoranda, kde sa nehovorí o minimálne 300 eurách, hovorí sa o maximálnom zvýšení 300 eur, to zvýšenie môže byť – tak ako je napísané v memorande – podstatne nižšie,“ povedal Kollár a dodal, že „je vysoko pravdepodobné, že kopec ľudí nedostane prakticky nič“.

Na otázku, či by nemali zobrať aj návrh na zvýšenie platu o 300 eur, povedal Kollár, že lekári 20 rokov žijú v kríze. „Dvadsať rokov nie je na spravodlivé ohodnotenie lekára,“ vyhlásil.

Kollár odmietol, že by odborári žiadali zvýšenie platov len pre tých lekárov, čo podali výpovede. Podľa neho je viacero vyhlásení ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika nepravdivých. Memorandum je podľa Kollára napísané nejasne, podľa jeho slov ich požiadavky neboli len o platoch. Aj tie požiadavky, ktoré vyzerajú ako uspokojené, vraj nie sú definitívne dohodnuté. Kollár nesúhlasí ani s tým, že by požadovali zavedenie platieb za prevozy sanitkou a že by sa mali vrátiť odporúčacie lístky.

„Nikdy sme takéto niečo nepovedali,“ vyhlásil Kollár v TV Markíza. Vraj si to predstavitelia vlády vymysleli, nemalo ísť ani len o návrhy, nie to ešte požiadavky. Doplatok podľa Kollárových slov navrhovali len v prípade zneužívania prevozu sanitkou.

24 debata chyba