Galkova kauza oslabuje SaS

Koaličný potenciál SaS sa oslabil po škandále s odpočúvaním a možnom monitorovaní premiérky vojenskými spravodajcami. Ešte viac sa totiž skomplikovali vzťahy bývalej koalície so Sulíkovými liberálmi.

28.11.2011 12:12
Ľubomír Galko Foto:
Podpredseda SaS Ľubomír Galko.
debata (70)

Politici pravice priznávajú, že posledné udalosti zhoršili vyhliadky na opätovnú spoločnú vládu. Líder Mostu – Híd Béla Bugár si myslí, že koaličný potenciál SaS sa po kauze s odpočúvaním a po údajnom sledovaní premiérky zúžil. „Určite, že to oslabuje. Jednoznačne,“ tvrdí Bugár.

Podpredseda KDH Pavol Abrhan povedal, že po tom, čo SaS povalila vládu a vyšlo najavo odpočúvanie novinárov, bude spolupráca bude veľmi, veľmi problematická. „Dopredu nevylučujeme nikoho, rozhodnú voliči, ale myslím si, že svojím správaním dávajú sami nominanti SaS odpoveď na túto otázku,“ podotkol.

Člen Prezídia SDKÚ Tomáš Galbavý tiež hovorí, že koaličný potenciál SaS sa zužuje. „Samozrejme, že po tomto megaškandále je absolútne nulový. To, čo sa stalo, by som prirovnal k únosu prezidentovho syna. Ak je to tak, že jedna z koaličných strán zakladá spis na vlastnú premiérku a hlasuje za jej odvolanie, tak s tým som sa ešte v parlamentnej demokracii nestretol. Sú to pre mňa nepochopiteľné veci,“ poznamenal Galbavý.

SaS kauzu odpočúvanie vníma ako útok proti nej. Exminister obrany Ľubomír Galko je presvedčený, že na stranu útočia politici, ktorým prekáža nová politická kultúra. „Vadí im to, že prišla strana, ktorá to chce robiť bez toho, aby mala svojho vlastného pokladníka a ktorá to chce robiť bez toho, aby z každej alebo z každej druhej zákazky tiekli provízie na stranícke alebo paralelné účty. Jednoducho, SaS je chyba v systéme,“ tvrdí Galko.

Otázkou je, ako udalosti okolo Galka a prípadný ďalší vývoj škandálu vyhodnotia priaznivci strany Richarda Sulíka. Sociológ Pavel Haulík povedal, že teraz je ťažké odhadnúť vplyv kauzy na voličov SaS. Poukázal na to, že už pri páde vlády bola určitá disproporcia medzi tým, ako sa udalosti zobrazovali v klasických médiách a ako na internete. „Pád vlády pre SaS neznamenal žiadnu stratu, skôr drobný posun. Toto môže byť podobná situácia, pretože je nepomer medzi tým, ako to interpretujú klasické médiá a ako sa to berie na internete.“ Haulík nepredpokladá, že sa okolo odpočúvania bude viesť dlhodobo veľký politický súboj, pretože škodí doslova všetkým.

70 debata chyba