Nemocnica v Liptovskom Mikuláši bude žalovať 19 lekárov

, 30.11.2011 12:07, aktualizované: 15:27

V liptovskomikulášskej nemocnici v stredu nenastúpilo do služby 19 lekárov, od rána tam preto nefungujú oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, chirurgie a traumatológie. Vedenie nemocnice požiadalo o pomoc vojenskú nemocnicu v Ružomberku, no pre jej vyťaženosť rokuje aj s nemocnicami v Prešove a Košiciach.

Ako ďalej informoval poverený zástupca riaditeľa Ivan Rusnák, lekári sa doposiaľ neozvali, neodôvodnili svoje absencie a neohlásili ani nástup na PN-ku. Podľa neho ide o organizovanú akciu Lekárskeho odborového združenia.

„Vedeli, že si budú preberať príkazy na vykonanie pracovnej povinnosti, a preto neprišli. Ide o porušenie zákona. Vedenie nemocnice pripravuje na týchto lekárov podanie trestných oznámení,“ uviedol Rusnák a dodal, že príkazy sa im budú v priebehu dňa snažiť doručiť mestskí policajti, nepredpokladá však, že budú zastihnuteľní.

Kritická situácia s nedostatkom lekárov podľa neho nespôsobila našťastie žiadne ohrozenie zdravia či životov pacientov. „Dvoch sme preložili na interné oddelenie. Zostala tam len jedna pacientka v dlhodobo vážnom stave, o ktorú sa starajú traja kvalifikovaní lekári. Jeden prišiel na výpomoc z ružomberskej Ústrednej vojenskej nemocnice. Na ďalšie oddelenia okrem spomínaných troch nepotrebujeme posily. Samozrejme, na anestéziológov sú naviazaní všetci ostatní operatéri,“ zdôraznil Rusnák.

Ružomberská vojenská nemocnica dokáže podľa Rusnáka vyslať na pomoc zatiaľ len jedného anestéziológa. „V Ružomberku sú tiež už plní, no riaditeľ nemocnice nám prisľúbil, že sa pokúsia vytvoriť nejaké lôžka navyše. Dohodli sme sa ale, že v prípade potreby budeme musieť previezť z našej nemocnice dýchacie prístroje,“ dodal Rusnák.

Primárka anes­téziológie a intenzívnej medicíny Mária Buffová uviedla po poludňajšom príchode do areálu nemocnice ako dôvod ranného nenastúpenia do práce, že má zápal pľúc a bola na vyšetrení. „Povedali sme si, že posledný deň predtým, ako budeme musieť rešpektovať podmienky núdzového stavu, využijeme na starostlivosť o svoje zdravie, lebo potom už na niečo také nebude čas,“ vysvetlila.

„Výpovede nesťahujeme, neporušujeme žiadne zákony ani ústavu, chceme len svoje práva, aby sme napríklad mesačne nemuseli robiť 300 až 350 hodín. To sa, navyše, pri nedostatočnom ohodnotení nedá vydržať donekonečna. Pracujem už 30 rokov a stačí sa zamyslieť, koľko lekárov za ten čas odišlo do zahraničia,“ dodala s tým, že nie je právnička, preto nevie posúdiť avizované trestné oznámenie.

Na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny nenastúpilo do služby 10 lekárov, na chirurgiu sedem a na traumatológiu dvaja lekári.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku