Parlament nezvýšil zdravotný odvod za poistencov štátu

Po tom, ako parlament v stredu nezvýšil zdravotný odvod za poistencov štátu z momentálne navrhovaných 4 % na 4,37 %, je budúcoročný štátny rozpočet nastavený nereálne. Upozorňuje na to poslanec KDH Anton Marcinčin, ktorého strana zmenu pôvodne presadzovala, nakoniec ju však pri hlasovaní nepodporila.

30.11.2011 16:04
politici, parlament Foto:
Ilustračné foto
debata

Postup hnutia odôvodňuje Marcinčin nedohodou v rámci bývalej koalície. „Tie rokovania nepriniesli žiadne ovocie a pozmeňujúci návrh kolegu Alojza Přidala tak dnes neprešiel. Bohužiaľ, tým má tento rozpočet zakomponovaný vyšší deficit než 4,6 %,“ uviedol.

Poslanec na tento fakt upozorňoval už minulý týždeň na rokovaní finančného výboru parlamentu, kedy ako jediný z bývalej vládnej koalície nezahlasoval za návrh rozpočtu. Odôvodnil to práve nedostatočným financovaním zdravotníctva.

„V roku 2012 mzdy nejako výrazne neporastú, takže bude menej peňazí od aktívnych osôb než v roku 2010, bude viac nezamestnaných a zároveň nižšie platby za jedného poistenca štátu. Tam bude chýbať minimálne 70 miliónov eur, ak nie viac,“ upozornil Marcinčin.

Problémom návrhu rozpočtu je však podľa neho to, že je celý postavený na príliš optimistických číslach. Poslanec si myslí, že pre nasledujúcu vládu bude veľmi ťažké dodržať plánovaný deficit 4,6 % a ešte ťažšie dosiahnuť 3-% cieľ v roku 2013. „Pokiaľ Slovensko naozaj budúci rok upadne do recesie a zdá sa, že áno, deficit sa ľahko môže dostať k 5 %. Z toho pri našich klesajúcich príjmoch bude veľmi ťažké z roka na rok ísť na 3 %,“ myslí si poslanec.

Poslanci Národnej rady (NR) SR v rámci novely zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách napokon neschválili rozsiahli pozmeňujúci návrh z dielne KDH týkajúci sa zmien v zdravotnom poistení. Okrem iného sa ním mal zvýšiť odvod za poistencov štátu z pôvodne navrhovaných 4 % na 4,37 %. S návrhom nesúhlasil minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ), ktorý hrozil aj stiahnutím rozpočtu z parlamentu.

Za návrh boli všetci prítomní poslanci Smeru, traja z SNS a nezaradený Rudolf Pučík, spolu 60 zákonodarcov. Väčšina klubu KDH sa hlasovania zdržala, SDKÚ, SaS a Most-Híd boli proti.
Mikloš v utorok (29.11.) tvrdil, že zdravotníctvo je jediný rezort, ktorý v porovnaní s pôvodnou koaličnou dohodu získa budúci rok viac zdrojov. Zároveň avizoval, že pokiaľ bude hroziť zvýšenie deficitu nad plánovaných 4,6 %, dá radšej prednosť rozpočtovému provizóriu a rozpočet z parlamentu stiahne. Návrh KDH na vyšší odvod za poistencov štátu mal stáť približne 90 miliónov eur.

debata chyba