Odbory žiadajú hlavu ministra Uhliarika

, , 30.11.2011 16:29, aktualizované: 21:31
Marián Kollár, predseda Lekárskeho odborového...
Predseda LOZ Marián Kollár Autor:

Rokovanie medzi lekármi a vládou sa podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Mariana Kollára posúva ťažko a pomaly. Verí však, že nakoniec sa podarí dospieť k dohode.

Pripomenul vážnosť situácie vo viacerých nemocniciach. Aj preto sa chcú lekári dohodnúť, aby od 1. decembra nebol problém v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Naďalej ale trvajú na požiadavke, aby sa na svoje miesta mohli vrátiť všetci tí, ktorí sa pripojili k akcii hromadných výpovedí.

Kollár očakáva od vlády kompromisy a následne dohodu. Vyzýva na rokovania s chladnou hlavou. „Situácia je vyhrotená dostatočne …, tú situáciu treba upokojiť, treba k tomu pristúpiť s chladnou hlavou, ale hlavne treba sa dohodnúť tak, aby občania aj zdravotníci mohli zase prejsť do normálneho života,“ vyhlásil v stredu pri príchode do parlamentu na rokovanie s členmi vlády, komory lekárov a predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským (KDH).

Kollár nechcel komentovať informácie o tom, že lekári plánujú neprísť do práce pre chorobu. Je však presvedčený, že pre pacientov je zabezpečená akútna zdravotná starostlivosť. „Nielen doktor Kollár pristupuje každý deň k svojej práci a ku každému pacientovi tak, akoby to bol jeho blízky. Som presvedčený, že aj dnes,“ vyhlásil.

Odborári podľa Kollára naďalej očakávajú odchod ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) zo svojho postu. Na stredajšom stretnutí bude okrem Kollára, Uhliarika a Hrušovského aj premiérka Iveta Radičová a prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.

Hrušovský mal odborom na rokovaní ponúknuť legislatívne záruky ponúk, ktoré sú obsiahnuté vo vládnom memorande. Novinárom to povedal predseda zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (SDKÚ). O ktoré záruky presne ide, však špecifikovať nechcel.

Podľa neoficiálnych informácii sa už diskutuje aj o nahradení Uhliarika na poste ministra. Radičová o tom už údajne rokovala s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Uhliarika by mohol vo funkcii nahradiť iný poslanec KDH, buď minister vnútra Daniel Lipšic alebo minister dopravy Ján Figeľ.

Prezident vyzýva ministra, aby zvážil svoje postavenie

„Každý máme svoju sebareflexiu a každý musí podľa toho zvážiť svoje postavenie. Najmä v takýchto kritických situáciách musí posúdiť, čo je prospešnejšie – či dokáže ešte vyvinúť aktivity, ktoré pomôžu tejto situácii, alebo je už prekážkou,“ uviedol prezident Gašparovič. Pripustil, že už dostal z viacerých miest podnety, aby Ivanovi Uhliarikovi zobral poverenie riadiť rezort zdravotníctva. Podľa hlavy štátu existuje ešte niekoľkohodinový priestor na to, aby sa ukázalo, či sa bude situácia v nemocniciach postihnutých výpoveďami lekárov stabilizovať a potom uvidí, ako bude ďalej postupovať. Prezident pripomína, že minister Uhliarik je priamym podriadeným premiérky Ivety Radičovej. Preto je v prvom rade na nej, aby vyhodnotila jeho fungovanie na čele rezortu.

Raši sa zastáva lekárov, hovorí o hrozbe pre zdravie pacientov

Zodpovednosť za súčasný stav v zdravotníctve nesie vláda Ivety Radičovej (SDKÚ), samotná premiérka, bulvárne médiá i minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). Posledný z nich by mal navyše svoju funkciu opustiť. „Nie zvážiť odstúpenie, ale mal by odstúpiť,“ podčiarkol  v stredu na tlačovej konferencii podpredseda opozičného Smeru-SD Marek Maďarič.

Jeho stranícky kolega a Uhliarikov predchodca Richard Raši si myslí, že už dnes existuje reálna hrozba pre zdravie pacientov. „A zajtra to môže byť ešte horšie,“ poznamenal. Poukázal pritom napríklad aj na to, že vedenie rezortu zlyhalo v rokovaniach s Lekárskym odborovým združením (LOZ) a zabezpečiť podľa neho nedokáže ani riadne fungovanie infoliniek. Ak by vláda postupovala zodpovedne, mohla podľa neho dohoda s odborármi vzniknúť ešte v lete, predtým, ako zdravotníci podali výpovede.

Raši sa pritom zastal lekárov, ktorí dnes do práce nenastúpili a hlásili sa ako práceneschopní. „Prejavy, ktoré teraz vidíme v nemocniciach, nás samozrejme netešia. Najradšej by sme všetci boli, keby lekári boli pri pacientoch. Ale to je podľa mňa aj prejav už postoja tých daných lekárov, ktorí boli dohnaní do kritickej situácie, boli zahnaní niekde do kúta a už nevedia, čo majú urobiť. Preto robia veci, ktoré by štandardne nerobili,“ komentoval súčasnú situáciu.

Sociálni demokrati navyše zo súčasnej situácie vinia aj bulvárne médiá. Tie sa mali previniť článkami, ktoré podľa Maďariča vykresľovali lekárov ako vydieračov. „Chcel by som, aby aj médiá objektívnym informovaním prispeli k tomu, aby sa našiel nakoniec nejaký kompromis,“ uviedol exminister kultúry.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku