Nemocnice sú v kríze, viaceré ošetrujú iba akútne prípady

, , , 01.12.2011 09:41, aktualizované: 21:00
Lekári, nemocnica Antolská
Ilustračné foto Autor:

Vláda sa s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia nedohodla ani po poslednom rokovaní. Okolo 1 200 lekárov tak už od polnoci nie je zamestnaných v dotknutých nemocniciach, niektorým však nariadili pracovnú povinnosť a vo štvrtok majú prísť na svoje bývalé pracoviská.

Podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika boli pôvodne výpovede lekárov v 31 nemocniciach, teraz sú len v 25 nemocniciach. Nemocnice v núdzovom stave poskytujú minimalne akútnu starostlivosť. Kompletnú strarostlivosť poskytuje napr. Univerzitná nemocnica v Košiciach. Spresnil aj aká je situácia v Bratislave. V nemocnici na Kramároch sú dve oddelenia, chirurgia a urológia, ktoré neprijímajú ďalších pacientov, posielajú ich do Ružinova a Petržalky. „ČR je pripravená vyslať na Slovensko 25 lekárov, rovnako pripravené sú aj Maďarsko, Poľsko, Rakúsko ale zatiaľ nedošlo k presnému stanoveniu našich požiadaviek,“ vyjadril sa Uhliarik. 

Od vyhlásenia núdzového stavu previezli medzi nemocnicami v rámci celého Slovenska troch pacientov. A to z Ružomberka do Liptovského Mikuláša, Trenčína a Trstenej. Na území Bratislavy nebol zrealizovaný žiaden prevoz. Informovala o tom na brífingu v parlamente šéfka Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Andrea Smolková.

„Dnes je už situácia iná, stav sa upravuje a pacientov je možné previesť naspäť,“ upozornila Smolková.

Z nemocníc z celého Slovenska  prichádzajú informácie o aktuálnom stave v jednotlivých zariadeniach.

Univerzitná nemocnica v Bratislave

Počet lekárov Univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorí dnes nenastúpili do práce, sa počas dňa vyšplhal na 348, z nich 265 má od štvrtka platnú výpoveď. Ráno ešte hovorkyňa nemocnice Danica Lehocká informovala, že na oddeleniach chýba 287 lekárov s tým, že sa situácia rýchlo mení. V UNB evidujú celkovo 390 platných výpovedí. Ako v doobedňajších hodinách informovala Lehocká, časť lekárov vo štvrtok do práce nenastúpila a časť ohlásila práceneschopnosť.

Päť nemocníc, ktoré UNB zastrešuje, v spolupráci s krajským operačným strediskom dnes zabezpečovalo akútnu zdravotnú starostlivosť. V spolupráci s krajským operačným strediskom niektorých pacientov posielali do iných blízkych nemocníc, napríklad do Nemocnice Svätého Michala alebo do Národného onkologického ústavu.

Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave

Riaditeľ  Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave (DFNsP) Daniel Žitňan poobede informoval médiá, že nemocnica garantuje starostlivosť o detských pacientov. Do práce ráno nenastúpilo 39 lekárov, jediným oddelením, ktoré poskytuje len akútnu zdravotnú starostlivosť ostáva Klinika detskej chirurgie, kam do práce neprišlo 19 lekárov z tridsiatich.

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická, lekári ako dôvod uviedli zdravotné problémy, nemocnica zvažuje preveriť opodstatnenosť práceneschopnosti. Všetky oddelenia okrem detskej chirurgie fungujú štandardne, poskytujú aj plánovanú zdravotnú starostlivosť. Ako Kamenická uviedla, nemocnica je pripravená aj na hromadné nešťastia. Vo štvrtok ráno podľa nej zasadal traumatologický štáb, ktorý prijal traumatologický plán. Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave eviduje 85 výpovedí z celkového počtu 271 lekárov. Podľa Kamenickej sa bude pravdepodobne od piatka 2. decembra poskytovať na urologickej, ortopedickej a chirurgickej klinike len akútna zdravotná starostlivosť.

Lekárske odborové združenie infor­movalo, že v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave v súčasnosti pracuje šesť chirurgov, ktorí sú už v práci druhý deň. „Celá Univerzitná nemocnica Bratislava dnes kolabuje,“ uviedol Peter Malinovský z LOZ. Podľa anestéziológa Jána Sýkoru z DFNsP hrozí, že v nemocnici čoskoro nebude žiadny chirurg. „Klinika úrazovej chirurgie v súčasnosti má len primára a prednostu, ktorí sú vážne chorí. Chirurgická klinika má primára a prednostu, ktorí sú tam dva dni a do služby ich vystrieda neatestovaný lekár,“ informoval Malinovský.

Vedenie DFNsP v Bratislave v pondelok odovzdalo lekárom dodatky k zmluvám, ktoré im garantujú zvýšenie platov od 1. januára o 200 eur a od 1. apríla o 100 eur. Všetci lekári mali k dispozícii aj text memoranda, ktoré podpísala premiérka Iveta Radičová. Lekárov, ktorí svoje výpovede nestiahli, bolo v pondelok 108, pôvodne ich bolo 121. Výpoveďami lekárov je v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave dnes najviac ohrozená prevádzka Kliniky detskej chirurgie.

Fakultná nemocnica v Trenčíne

Trenčianska polícia dementovala informácie, ktoré vo štvrtok dopoludnia odzneli v niektorých médiách, že v Trenčíne viacerých lekárov zatkli a držia ich v cele policajného zaistenia.

„Policajti v Trenčíne nezadržali žiadnych lekárov,“ vyhlásil Pavol Kudlička z trenčianskeho krajského policajného riaditeľstva.

Napriek tomu sa situácia v tunajšej Fakultnej nemocnici zdramatizovala. V stredu to vyzeralo stabilizovane, nemocnica fungovala normálne, z pôvodných 144 výpovedí nestiahlo výpoveď len 22 lekárov. Poverenie na pracovnú povinnosť dostalo 17 lekárov, všetci si ho prevzali. Vo štvrtok ráno sa však situácia radikálne zmenila.

„Ráno nenastúpilo do práce 19 lekárov z interného oddelenia, ARO a gynekologicko – pôrodníckej kliniky. Najhoršie na tom je interné a ARO. Dnes sú schopné zabezpečiť akútnu starostlivosť, pre nedostatok anestéziológov sme však museli redukovať operačný program. Ak lekári z ARO nenastúpia, určite nebude môcť v piatok robiť plánované operácie,“ vraví námestníčka riaditeľa trenčianskej nemocnice Terézia Drobná.

Ako ďalej dodala, problémy sa črtajú aj na chirurgickom oddelení, keď všetci chirurgovia oznámili, že nenastúpia do služby. Podľa námestníčky to znamená, že ústavná pohotovosť v nemocnici by nemala byť zabezpečená.

„Neplánujeme lekárov predvádzať políciou, ani sme nikoho nenahlásili. Tí, čo prevzali poverenie na pracovnú povinnosť a neprišli, sú buď u lekára, alebo priniesli PN-ky, takže s tým nenarobíme nič,“ dodala Terézia Drobná.

Rooseveltova fakultná nemocnica v Banskej Bystrici

Obe fakultné nemocnice v Banskej Bystrici – detská aj Rooseveltova – zabezpečujú v plnom rozsahu len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Plánované výkony robia len na niektorých oddeleniach a v obmedzenom rozsahu. Oznámenia o pracovnej povinnosti lekárom doručuje obvodný úrad.

Pracovná povinnosť bola vo štvrtok uložená 60 lekárom. Uviedla to Ružena Maťašeje z referátu internej a externej komunikácie nemocnice. Ostatným lekárom sa skončil pracovný pomer a nesmú byť poverení žiadnym výkonom, vysvetlila. „Máme informácie, že lekári, ktorým bola uložená pracovná povinnosť, do práce z dôvodu čerpania práceneschopnosti nenastúpili, presný udaj v tejto chvíli nemáme,“ priblížila Maťašeje.

Oddelenia infektológie, ORL, OAIM (oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny), psychiatrie, ortopédie, hematológie a kliniky urologická, očná a plastickej chirurgie poskytujú akútnu zdravotnú starostlivosť. „Plánované zákroky sa vo štvrtok na týchto oddeleniach nevykonávajú. Ostatné oddelenia sú funkčné a zdravotná starostlivosť bude na nich poskytovaná v štandardnom režime,“ priblížila Maťašeje. Konečný počet výpovedí v nemocnici k 30. novembru bol 145.

Riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Banská Bystrica Ján Nosko uviedol, že pracovná povinnosť sa týka všetkých 32 lekárov, ktorí do konca výpovednej lehoty nestiahli výpovede. „Prostredníctvom obvodného úradu sa im doručujú pracovné príkazy. Niektorí prišli aj bez toho. Neodkladnú starostlivosť poskytujeme v plnom rozsahu, na klinike detskej chirurgie aj za pomoci externistov. Budeme vo štvrtok aj v piatok robiť aj plánované operácie,“ povedal Nosko. Práceneschopnosť nahlásilo osem lekárov. Kým oddelenia a kliniky fungujú, niektoré ambulancie nemocničnej polikliniky sú zavreté, pacientov preobjednávajú.

Fakultná nemocnica v Trnave

Na neurologickom oddelení v trnavskej Fakultnej nemocnici (FN) je v súčasnosti hospitalizovaných osem pacientov, traja na cerebrálnej jednotke a piati na lôžkovej časti. O nich sa stará jeden lekár a zdravotnícky personál.

Viac o situácii v trnavskej nemocnici v článku Na neurológii v Trnave zostal sám primár

Pôvodne boli v stredu 30. novembra k dispozícii traja lekári, no dvaja sú od štvrtka práceneschopní (PN). Zostal iba primár. Všetky nové prípady, ktoré potrebujú hospitalizáciu na neurológii, sú presmerované do Galanty. Vedenie galantskej nemocnice podľa Paveleka ústretovo vytvorilo materiálne i personálne podmienky pre pacientov zo spádového územia FN.

Riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trnave Gabriel Pavelek bezpečnostnú radu informoval o zložitej situácii na neurológii a na ARO. Zároveň však povedal, že doteraz neboli ohrozené životy pacientov. Situáciu na neurológii má podľa bezpečnostnej rady riešiť spoluprácou s bratislavskými nemocnicami.

V Trnave nestiahlo svoje výpovede 64 lekárov, 43 si prevzali nariadenia o pracovnej povinnosti a z nich 8 síce do práce vo štvrtok nastúpilo, ale hneď odišli na PN. Riaditeľ uviedol, že má signály, že na zajtra sa takto pripravujú zareagovať aj ďalší lekári z tejto skupiny. Ďalším 21 lekárom s výpoveďami sa zamestnanci Obvodného úradu v Trnave na pokyn Bezpečnostnej rady obvodu pokúšali doručiť nariadenia. Úspešní boli len v jednom prípade, jeden lekár odmietol nariadenie prevziať. „Skúšame to naďalej,“ povedal prednosta úradu Jozef Klokner s tým, že mimo obvodu Trnava udáva trvalé bydlisko dvanásť lekárov. Tam sa už pokúšať o doručenie nebudú.

Zvýšený počet pacientov pre neurologické oddelenie zaznamenal vo štvrtok i v stredu centrálny príjem Nemocnice s poliklinikou sv. Lukáša v Galante. Podľa slov námestníčky riaditeľa Drahomíry Bollovej boli prijímaní popri „domácich“ pacienti zo spádového územia Fakultnej nemocnice v Trnave, presný počet však uviesť nevedela.

„Zatiaľ nám to problémy nerobí, mierne sme zreorganizovali prácu na oddelení. V prípade potreby vieme stiahnuť našich lekárov z dovoleniek,“ povedala Bollová. Na iných oddeleniach v Galante trnavských pacientov neevidovali. Nemocnice sú od seba vzdialené zhruba 30 kilometrov.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Ko­šiciach

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice stiahlo výpoveď 230 lekárov. „Výpovedí ostalo osem. Piati lekári ukončili v stredu pracovný pomer a trom ešte plynie výpovedná lehota do 31. decembra. Žiadnemu lekárovi nebolo nutné nariadiť pracovnú pohotovosť v rámci núdzového stavu,“ informovala hovorkyňa univerzitnej nemocnice Jaroslava Oravcová. Uviedla, že všetci lekári nastúpili normálne do služieb.

Po stabilizácii situácie v UNLP bol ešte v utorok zrušený zákaz prijímania pacientov na plánované hospitalizácie a výkony. „Prevádzka všetkých našich kliník a oddelení beží v štandardnom režime. Pacientov, ktorým sme zrušili plánované operácie pre výpovede lekárov, objednávame na iné termíny. Oneskorenie plánovaných hospitalizácií nás mrzí a snažíme sa ich pre pacientov naplánovať čím skôr,“ informovala Oravcová.

Košická detská fakultná nemocnica

Košická detská fakultná nemocnica (DFN) funguje vo štvrtok v bežnom režime. „Všetky oddelenia fungujú v normálnom režime a nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu. Po vyhlásení núdzového stavu nastúpili vo štvrtok ráno do práce všetci lekári s výpoveďami. Neevidujeme žiadne hromadné ohlásenie práceneschopnosti. Oznámenie o pracovnej povinnosti sa nepodarilo doručiť iba jednému kolegovi,“ uviedol vo štvrtok ráno námestník nemocnice Igor Jenča.

Pracovnú povinnosť nariadil riaditeľ DFN Peter Krcho dvom lekárom, ktorí trvali na svojich výpovediach. Vo štvrtok im ju aj zrušil. „Bohužiaľ, už nie sú našimi zamestnancami,“ povedal novinárom Krcho. Zrušiť výpovede odmietli spolu traja lekári. DFN vo štvrtok zároveň prijala štyroch lekárov na detskú chirurgiu, neonatológiu, onkológiu a I. detskú kliniku.

V košickej DFN v stredu dopoludnia nestiahlo výpovede 19 lekárov. Ako však na brífingu povedal Krcho, očakáva, že výpovede stiahnu ďalší štyria až piati. „To už je prijateľný stav, veď v čase prázdnin či veľkých sviatkov má dovolenky viac lekárov. Nemocnica ostáva stále v nútenom režime, ale je otázkou času, kedy sa situácia stabilizuje,“ dodal Krcho. Nechcel však konkretizovať, ako dlho môže v detskej fakultnej nemocnici trvať núdzový stav.  V košickej detskej fakultnej nemocnici dalo pôvodne výpoveď 52 zo 152 lekárov.

Liptovská nemocnica s poliklinikou

Liptovská nemocnica s poliklinikou so sídlom v Liptovskom Mikuláši funguje od rána podľa informácií zástupcu riaditeľa Ivana Rusnáka prakticky v úplne normálnom režime, pripravená poskytovať pacientom akútnu i neakútnu zdravotnú starostlivosť.

Napriek tomu, že si netrúfol presne odhadnúť ďalší možný vývoj, ubezpečil, že všetky oddelenia aktuálne zabezpečujú aj prípadné hospitalizácie pacientov. Neuskutočňujú sa len plánované operačné výkony na chirurgii. Žiadneho pacienta nemusíme prevážať do iných nemocníc, naopak, v prípade potreby sme dokonca schopní účinne im vypomôcť, dodal zástupca riaditeľa liptovskomiku­lášskej nemocnice.

V Liptovskom Mikuláši ukončili pracovný pomer 4 lekári a 13 lekári, ktorí prevzali príkaz na pracovnú povinnosť, prispievajú k poskytovaniu komplexnej zdravotnej starostlivosti s výnimkou 2 oddelení. Obdobná situácia je aj v nemocnici Trstená, ktorá pacientom zabezpečuje komplexnú zdravotnú starostlivosť. Príkaz na pracovnú povinnosť prevzalo 12 lekárov vo výpovedi, uviedla Kulaviaková.

Fakultná nemocnica v Nitre

Z nitrianskej Fakultnej nemocnice odišlo 46 z celkového počtu 235 lekárov. Akútnu zdravotnú starostlivosť poskytujú všetky chirurgické odbory, Klinika anesteziológie a intenzívnej medicíny, detské oddelenie, ušné-krčné-nosné oddelenie, urológia a neurológia. Paradoxom je, že chirurgické odbory poskytujú len akútnu zdravotnú starostlivosť napriek tomu, že ani jeden z chirurgov nepodal výpoveď. Chirurgia by mohla operovať bez obmedzenia, paralyzujú ju však výpovede anesteziológov, konštatoval námestník riaditeľa nemocnice Peter Mondek. Štvrtkovú situáciu v nemocnici označil za relatívne pokojnú. Všetky akútne stavy zvládame vykonávať vo vlastnej réžii, potvrdil. Plánované operácie nemocnica zrušila až do odvolania.

„U nás nepodal výpoveď ani jeden chirurg – či už neurochirurg, cievny chirurg či gynekológ, no prevádzku chirurgických odborov paralyzujú výpovede lekárov Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny,“ povedal Mondek. Chýbajú totiž anestéziológovia.

Sú aj pracoviská, ktoré budú v prevádzke bez obmedzenia – infekčné, psychiatria alebo onkológia. Operačné zákroky na december už nemocnica v poslednom období neobjednávala. Tým pacientom, ktorí už boli objednaní, teraz termíny zruší. „Budeme ich evidovať a okamžite, ako sa situácia stabilizuje a prejdeme na plnú prevádzku, budeme ich postupne pozývať k výkonom,“ uviedol Mondek.

Núdzový stav vláda v Nitre nevyhlásila napriek tomu, že vedenie nemocnice požiadalo o jeho vyhlásenie na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny, neurológii, otorinolaryngológii a na detskom oddelení. „Ministerstvo to vyhodnotilo tak, že situácia v Nitrianskom kraji je relatívne priaznivá v porovnaní napríklad so Žilinským krajom,“ informoval Mondek. Podľa jeho odhadu potrvá poskytovanie len akútnej zdravotnej starostlivosti v Nitre minimálne celý december. „Závisieť to bude od toho, či sa vrátia lekári, ktorí podali výpovede. Ak áno, na pôvodnú prevádzku sa dá nabehnúť v priebehu jedného týždňa,“ dodal.

Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach

V Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach stiahlo do polnoci svoju výpoveď 16 z 51 lekárov, ktorí výpovede podali.

Lekári vo štvrtok prišli do práce na základe pracovného príkazu riaditeľa nemocnice. „Poslali sme na úrad práce informáciu o voľných pracovných miestach a dáme inzerát. Budeme čakať, ktorí lekári prejavia záujem o prácu v bojnickej nemocnici,“ informoval riaditeľ zariadenia Ladislav Gerlich. Lekárov budú hľadať na oddelenie anestéziológie, intenzívnej medicíny, všeobecnej chirurgie, úrazovej chirurgie a geriatrie.

Pôvodne podalo v bojnickej nemocnici výpoveď 53 lekárov z celkového počtu 126. Podľa Gerlicha žiadne oddelenia v nemocnici zlučovať nebudú, pokračovať budú aj v plánovaných operáciách. „Poskytujeme kompletnú zdravotnú starostlivosť, tak, ako vždy,“ uzavrel.

Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici

Vedenie Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici k 1. decembru eviduje už len dve z pôvodne 31 podaných lekárskych výpovedí. V jednom prípade ide o zamestnanca na plný úväzok, v druhom prípade o zamestnanca, ktorý v nemocnici pracuje len na štvrtinový úväzok. „Nemocnica s poliklinikou môže teda bez problémov pokračovať v štandardnom a zabehnutom režime poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ informoval riaditeľ zariadenia Peter Rendek.

„Chcem sa aj touto cestou poďakovať všetkým lekárom našej nemocnice, najmä tým, ktorí výpovede nepodali, ale i tým, ktorí svoje výpovede prehodnotili a potvrdili tak, že svoju prácu v podobe pomoci ľuďom chápu ako povolanie, nie ako zamestnanie,“ povedal Rendek.
Považskobystrická nemocnica je jedna z troch v Trenčianskom kraji, kde lekári podali hromadné výpovede. Núdzový stav bol však vyhlásený len v bojnickej a trenčianskej nemocnici.

Kysucká nemocnica s poliklinikou (KNsP) v Čadci

Kysucká nemocnica s po­liklinikou (KNsP) v Čadci poskytuje podľa hovorkyne ŽSK pacientom rovnako odkladnú aj neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Pracovný pomer ukončilo 8 lekárov a zatiaľ 4 prevzali príkaz na pracovnú povinnosť.

Riaditeľ Martin Šenfeld zdôraznil, že nemocnica má stále záujem o lekárov, ktorí podali výpoveď. Riešime aj iné možnosti, ale stále som presvedčený o tom, že títo lekári sú pre nás užitoční. A chcem ich zobrať naspäť, pokiaľ to bude možné z obidvoch strán, dodal Šenfeld.

V Dolnokubínskej nemocnici ukončil pracovný pomer 1 lekár, 28 prevzalo príkaz na pracovnú povinnosť a poskytujú akútnu zdravotnú starostlivosť.

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline je dostatok lekárov na zabezpečenie akútnej zdravotnej starostlivosti. Pre TASR to uviedol námestník riaditeľa FNsP v Žiline Rastislav Johanes.

V prípade, že by sa niečo stalo, sú na telefóne ďalší kolegovia, aby sa o ľudí postarali. Lebo lekárom nejde o to, aby sa niekomu niečo stalo, skonštatoval Johanes. Doplnil, že lekári v odboroch, na ktorých stojí nemocnica výpovede nestiahli.

Podpredseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v žilinskej FNsP Branislav Serva informoval, že na Oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) pracujú iba štyria lekári. Stále je to také, že si môžeme dovoliť, aby si jeden kolega išiel domov oddýchnuť, aby sa nič nestalo. Hlavne jemu a potom aj jeho pacientom. Ale to nevieme dokedy.  Piati lekári novorodeneckého oddelenia žilinskej FNsP výpovede stiahli. Nechceli sme, aby sem prišli lekári, ktorí novorodenca videli z rýchlika. Lebo o novorodenca sa má starať neonatológ a na Slovensku nie sú žiadni voľní neonatológovia. Podľa Zákonníka práce by nás malo byť asi 10. To znamená, že by museli prijať štyroch. A neverím, že sa na Slovensku štyria voľní kvalifikovaní neonatológovia vyskytujú, dodal primár novorodeneckého oddelenia FNsP v Žiline Michal Jánoš.

Univerzitná nemocnica v Martine

Lekári Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) pracujú v štandardnom režime a poskytujú pacientom neodkladnú aj odkladnú zdravotnú starostlivosť. Informovala o tom hovorkyňa UNM Katarína Kapustová.

Zdôraznila, že v nemocnici vykonávajú aj plánované hospitalizácie a operačné zákroky. UNM dementuje informácie, že neprijímame pacientov z iných zdravotníckych zariadení. V prípade potreby je naša nemocnica naďalej pripravená pomáhať riešiť aj akútnych mimoregionálnych pacientov, a to po dohovore s konkrétnymi pracoviskami okolitých nemocníc, uviedla hovorkyňa UNM.

Výrazne sa podľa jej vyjadrenia upokojila situácia, týkajúca sa podaní oznámení o nesúhlase s prácou nadčas. Vedenie nemocnice urobilo opatrenia, aby v prípade potreby zabezpečilo zdravotnú starostlivosť aj iným spôsobom ako pohotovostnými službami. Počas štvrtka lekári nastúpili do služieb ako obvykle, dodala Kapustová.

Fakultná nemocnica s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove vo štvrtok nenastúpilo do práce vyše sto lekárov. Hovorkyňa nemocnice Renáta Koziaková informovala, že vzhľadom na to boli vo štvrtok zrušené všetky plánované operácie.

„Zdravotná starostlivosť v prešovskej nemocnici je aktuálne zabezpečená. Zabezpečuje ju 219 lekárov z 336 zamestnaných. Dnes do práce nenastúpilo 101 lekárov, z toho 16 je dlhodobo práceneschopných,“ uviedla hovorkyňa. Dodala, že napriek tomu dokáže 16 oddelení fungovať v komplexnej zdravotnej starostlivosti a ostatných 15 oddelení je schopných zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť.

Podľa pokynov ministerstva zdravotníctva bola zriadená telefonická linka, ktorá funguje nepretržite a kde pacienti dostanú konkrétnejšie informácie. Koziaková konštatovala, že sa zmenil aj počet stiahnutých výpovedí lekárov.

„K včerajšiemu dňu stiahli svoje výpovede 36 lekári, takže 135 zatiaľ na výpovediach trvá. Vedenie nemocnice je ochotné s lekármi, ktorým uplynula výpovedná lehota, podpísať novú pracovnú zmluvu,“ uviedla Koziaková. Zdôraznila, že Obvodný úrad v Prešove (OÚ) dnes prevzal povinnosť nariaďovania pracovnej činnosti lekárom, ktorí vo štvrtok nenastúpili do práce.

Dodal, že na základe rozhodnutia bezpečnostnej rady prešovského obvodu pribudne jedna rýchla zdravotná služba, posilnia linku 150 na operačnom stredisku a na úrade vyčlenili pracovníkov na zabezpečovanie situácie ohľadom núdzového stavu.

Nemocnica v Topoľčanoch a v Leviciach

Výraznejší nárast pacientov počas dnešného dňa nezaznamenali ani nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch. Levickú nemocnicu opustili dvaja lekári z celkového počtu 77, v Topoľčanoch odišlo 15 z celkového počtu 81 lekárov. Podľa riaditeľky topoľčianskej nemocnice Marty Eckhardtovej prijala nemocnica v Topoľčanoch počas dňa na hospitalizáciu troch pacientov z iných regiónov. Obidve nemocnice poskytujú zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu rovnako ako doteraz. Zriaďovateľom nemocníc v Topoľčanoch a Leviciach je Nitriansky samosprávny kraj.

Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch

Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch pracuje v rovnakom režime ako doposiaľ. Z celkového počtu 170 lekárov odišlo šesť, chod nemocnice to neohrozilo. Podľa riaditeľa Mariána Karvaja lekári počas dnešného dňa nezaznamenali zvýšenie počtu pacientov. Rovnako ako doteraz sme pripravení v plnom rozsahu zabezpečovať zdravotnú starostlivosť, plánované operácie nerušíme, potvrdil Karvaj. Tie by nemocnica obmedzila iba v prípade, ak by sa výrazne zvýšil príjem akútnych stavov z ďalších regiónov. Operácie máme naplánované do polovice decembra. Na obdobie pred Vianocami už operácie neplánujeme, je to bežná každoročná prax, konštatoval riaditeľ.

Všeobecná nemocnica s poliklinikou v Lučenci

Vedeniu Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Lučenci vo štvrtok ráno 40 lekárov oznámilo, že na podporu požiadaviek lekárskych odborárov odmietajú nastúpiť do nočných a víkendových služieb nad limit stanovený zákonníkom práce. Ako uviedol jej riaditeľ Július Höffer, znamenalo by to krízový stav a nemocnica by nebola schopná v pracovných dňoch od 15:30 do 7:00 a cez víkendy a sviatky poskytovať zdravotnú starostlivosť.

„Zasadalo krízové vedenie, hrozilo, že budeme musieť požiadať o pomoc okolité nemocnice. Nakoniec sa podarilo s protestujúcimi dohodnúť, zatiaľ máme zabezpečené dnešné a piatkové nočné služby a verím, že to celkovo vyriešime. Sú to rozumní ľudia, nechajú si vysvetliť, čo môžem garantovať, aj keď sú veľmi nahnevaní,“ povedal riaditeľ. Dodal, že lekárov nahnevalo, že parlament v stredu zamietol zvýšenie platieb do zdravotníctva. „My nie sme štátna nemocnica a ja nemám finančné prostriedky, aby som vedel zabezpečiť zvýšenie miezd o 300 eur. A keď sa nezvýšili prostriedky pre zdravotníctvo, ani nebudem vedieť,“ zdôraznil Höffer.

Na podporu požiadaviek zdravotníckych odborárov podali v tejto nemocnici výpoveď 35 lekári, výpovedná lehota sa im však skončí 31. decembra. Riaditeľ verí, že dovtedy sa situáciu podarí upokojiť. Všeobecná nemocnica s poliklinikou Lučenec je nezisková organizácia, ktorá má v dlhodobej správe majetok banskobystrickej župy a poskytuje v ňom zdravotnú starostlivosť. Celkovo zamestnáva 128 lekárov.

AKTUALIZUJEME

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Sweet rose hypericum red

Sweet rose hypericum red

34,99
Perla tulip violet

Perla tulip violet

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk