Ak sa politici nepoučia, štrajk sa zopakuje

Do nemocníc by sa v stredu mali vrátiť všetci protestujúci lekári a tým sa skončí núdzový stav. Lekárski odborári a vláda sa zhodli, že z boja nikto nevyšiel ako víťaz.

07.12.2011 12:00
lekári, operácia, nemocnica Foto: ,
Lekári tvrdia, že pri proteste im nešlo o platy, ale v skutočnosti sa snažili o zmenu systému.
debata (23)

Podľa odborníkov by si však mali politici z protestu odniesť ponaučenie a venovať zdravotníctvu väčšiu pozornosť. Ak sa nespamätajú, hrozí, že o chvíľu budú protestovať aj ostatní lekári, varuje bývalý riaditeľ zdravotnej poisťovne Apollo a súčasný poradca Slovenskej lekárskej komory Vladimír Balogh.

Vinu na dnešnom stave má podľa neho „nerešpektovanie názoru odborníkov, nepostavenie pevných ekonomických parametrov vrátane cien výkonov a jednotných účtovných osnov pre nemocnice, nestabilná legislatíva, nedostatočné prepojenie verejnej správy, chronické podfinancovanie celého systému, experimentovanie s transformáciou nemocníc“. Aby sa Slovensko vyhlo ďalším nátlakovým akciám, ktoré zdravotníkov donútia odísť od pacientov, bude podľa neho nutné nielen vypracovať pevnú a nemennú líniu smerovania zdravotníctva, ale čo najskôr odstrániť aj všetky spomínané nedostatky.

Aj podľa Dušana Zachara, analytika INEKO, by sa mali politici poučiť zo situácie, ktorá donútila lekárov odísť od lôžok pacientov, a v prípade, že sa zopakuje, hľadať riešenia oveľa skôr. „V budúcnosti by mali politici hneď na začiatku protestných akcií pripravovať a prijímať protikrízové opatrenia a počítať aj s najhorším možným scenárom, ktorý, ako sa ukázalo, môže aj reálne nastať. Politici by mali konať tak, aby ich rozhodnutia a činy nevytvárali motivácie, že sa oplatí štrajkovať.“

Lekári, ktorí v posledných dňoch z mnohých strán počúvali, že im ide len o zvyšovanie platov, a boli označovaní za „teroristov v bielych plášťoch“ hovoria, že v skutočnosti sa snažili o zmenu systému. „Bol to spoločný boj a môžete mu vyčítať čokoľvek, ale iná forma v našej "civilizovanej“ spoločnosti, žiaľ, nebola možná. Dlhoročná ignorácia celého lekárskeho stavu i zdravotníctva ako takého a následné zbavenie sa za jeho zodpovednosť o tom vypovedá najviac," hovorí anestéziologička, ktorá v uplynulých mesiacoch podala a nestiahla svoju výpoveď Elena Moresová.

Ignorovanie potreby kvalitných systémových zmien súčasnej a všetkým predošlým vládam vyčíta aj prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula. Upozorňuje, že za posledných dvadsať rokov sa nahromadilo veľa problémov, ktoré treba zmeniť. „Máme katastrofálnu organizáciu, štruktúru a riadenie zdravotníctva, veľa zriaďovateľov, ktorí medzi sebou nekooperujú. Každý si robí, čo chce. Poisťovne platia toľko, koľko uznajú za vhodné. V slovenskom zdravotníctve treba zmeniť veľmi veľa vecí. Otázka je, či na to bude politická vôľa,“ povedal.

Nie všetky politické strany, ktoré vstupujú do marcových volieb, však majú jasno v tom, ako situáciu v zdravotníctve riešiť.

SDKÚ zatiaľ svoje plány prezrádzať nechce. Predseda Výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný však potvrdil, že aj napriek protestom lekárov by SDKÚ chcela pokračovať v začatej premene nemocníc na akciové spoločnosti. „SDKÚ urobí všetko pre to, aby sme mohli po voľbách dokončiť transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti. Bude ju však potrebné viac vysvetliť, pretože som presvedčený po viacerých osobných rozhovoroch s lekármi aj odborármi, že jej nerozumejú,“ povedal.

Podľa poslanca strany Most-Híd a člena zdravotníckeho výboru Tibora Bastrnáka súčasná vláda spustila všetky dôležité zmeny, v ktorých bude iba potrebné pokračovať. „So systémovými zmenami sme už začali. Bol prijatý zákon o lieku, pracuje sa na DRG systéme, takže tie základné veci sú v poriadku,“ povedal.

SaS nemá zrejme žiadne konkrétne plány, ako situáciu riešiť, prostredníctvom svojej tajomníčky Tatiany Tóthovej totiž iba skonštatovala, že „za situáciu v zdravotníctve nesie v plnom rozsahu zodpovednosť KDH“.

Kresťanskí demokrati, ktorých nominant minister zdravotníctva Ivan Uhliarik vedie rezort viac ako rok, si však žiadne zlyhanie nepripúšťajú. „Minister zdravotníctva, ako aj poslanci KDH venovali dostatok pozornosti problémom zdravotníctva a snažili sa ich aj aktívne riešiť,“ povedal pre Pravdu hovorca strany Matej Kováč a dodal, že si však uvedomujú väčšiu potrebu vysvetľovať pripravované opatrenia odbornej, ale aj širokej verejnosti. Na čo v oblasti zdravotníctva by sa strana zamerala v prípade, že by bola aj po predčasných voľbách súčasťou koalície, Kováč neuviedol.

Najsilnejšia opozičná strana Smer má v pláne niekoľko zásadných zmien v zdravotníctve. „Chceme pripraviť legislatívne opatrenia v súlade so zákonom a ústavou, aby sa eliminovalo vyberanie zisku zdravotnými poisťovňami na úkor liečby pacientov. Platby za poistencov štátu chceme medziročné zvyšovať tak, ako sme to robili za našej vlády. Opätovne zadefinujeme sieť koncových nemocníc, ktoré musia byť pod gesciou štátu, aby sme vedeli zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre občanov aj v krízových situáciách,“ vymenoval bývalý minister zdravotníctva Richard Raši. Okrem toho chce strana Smer pokračovať v znižovaní nákladov na lieky, rozbehnúť elektronické zdravotníctvo a sociálny dialóg, aby viac nedochádzalo ku krízovým situáciám ako v prípade protestu lekárov.

© Autorské práva vyhradené

23 debata chyba