Poslanci sprísnia bezpečnosť hračiek v potravinách

, 08.12.2011 15:35, aktualizované: 17:36

Hračky by sa po novom nemali predávať ako pevná súčasť potravinového výrobku. Ide o prípad, keď sa musí potravina najprv skonzumovať, aby sa spotrebiteľ dostal k hračke. Počíta s tým vládny návrh zákona o bezpečnosti hračiek z dielne ministerstva hospodárstva, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania s tým, že pokuty za nedodržanie zákona sú stanovené až do 50-tisíc eur, avšak pri opakovanom porušení zákona sa môžu zdvojnásobiť.

Právna norma zavádza do slovenskej legislatívy prísnejšie európske bezpečnostné normy, a to od 1. februára 2012. Pre výrobcov a dovozcov hračiek právna norma prináša vyššiu mieru zodpovednosti a prísnejší dohľad nad trhom.

Nový zákon tiež definuje povolené chemické zloženie hračiek, zakazuje a sprísňuje používanie karcinogénnych, mutagénnych látok alebo látok poškodzujúcich reprodukciu a zároveň znižuje prípustné limity pre isté nebezpečné látky ako napríklad olovo. Zavádza aj povinnosť výrobcov poskytovať úplné technické informácie o všetkých vyrábaných hračkách a uchovávať ich po dobu desiatich rokov.

Vládny návrh okamžite vyvolal diskusie na sociálnych sieťach z obavy, že zákaže predaj obľúbených kinder vajíčok. Hoci napríklad v Nemecku je ich predaj zakázaný, spomenutý vládny návrh predaj kinder vajíčok neobmedzí. Hračka vo vajíčku navyše spĺňa aj normu, ktorá hovorí, že jej obal ktorý má guľatý, vajcovitý alebo elipsovitý tvar, a akékoľvek jeho odnímateľné časti, alebo valcovitý obal hračky so zaoblenými koncami musia mať také rozmery, aby zabránili prerušeniu prívodu vzduchu vložením do úst alebo do hltanu alebo zachytením nad vstupom do dolných dýchacích ciest.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku