Predaj emisií je na dobrej ceste, tvrdí minister Nagy

12.12.2011 15:42

Ministerstvo životného prostredia rokuje so španielskou vládou o predaji emisných jednotiek AAU, teda o predaji emisií oxidu uhličitého. "V tomto roku to vyzeralo tak, že sa nám podarí urobiť zmluvu so španielskym ministerstvom životného prostredia, ktoré zabezpečuje nákup emisných kvót pre španielsku vládu. Nepodarilo sa, ale počítame, že v januári či februári sa podarí urobiť objem do 20 miliónov eur," povedal minister József Nagy. Nevedel povedať, o aký objem emisií pôjde, pretože ministerstvá sa ešte nedohodli na cene za jednu tonu.

Nagy o predaji slovenských emisií rokoval aj na medzinárodnej konferencií zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy v juhoafrickom Durbane so záujemcami z Japonska. Japonci však podľa Nagya momentálne nevedia, koľko emisií budú potrebovať, preto sa ministerstvo životného prostredia orientuje na európsky trh.

Okrem španielskej vlády má o naše emisie záujem napríklad aj Svetová banka, ktorá plánuje nakúpiť emisie za dva až päť miliónov eur. Ministerstvo má však podľa Nagya po kauze Interblue Group pri predaji emisií sťaženú pozíciu a Nagy musí byť prítomný na všetkých rokovaniach o predaji, aby garantoval transparentnosť celého procesu a to, že peniaze za predaj emisií budú použité na znižovanie emisií. „Každý kupujúci vyžaduje takéto účely,“ povedal minister. Dodal, že vláda sa nemôže rozhodnúť, že peniaze z predaja použije napríklad pre oblasť zdravotníctva.

Slovensko má v súčasnosti na predaj 27 miliónov ton emisných jednotiek AAU. Ak by aj spomínané obchody vyšli, spoločnosť Carbon Redux, ktorá ministerstvu radí pri predaji emisií, má podľa Nagya veľký priestor, aby dohodla ďalšie obchody.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk