Členovia Ústrednej volebnej komisie zložili sľub

15.12.2011 12:23
Predčasné voľby, predseda ÚVK, Péter Nyilfa
Predseda Ústrednej volebnej komisie pre marcové predčasné voľby poslancov Národnej rady SR Péter Nyilfa Autor:

Predsedom Ústrednej volebnej komisie(ÚVK) pre marcové predčasné voľby poslancov Národnej rady SR bude Péter Nyilfa, ktorého do komisie nominovala Strana maďarskej koalície, podpredsedníčkou ÚVK sa stala Tatiana Janečková za Smer-SD. O týchto menách rozhodol žreb na prvom zasadnutí ÚVK, ktoré zvolala premiérka Iveta Radičová.

Na slávnostnom zasadnutí ÚVK zložilo sľub 23 členov ÚVK, dvaja sa ospravedlnili, jedna strana svojho zástupcu do komisie nenominovala. ÚVK sa bude svojou činnosťou podieľať na jednej z najdôležitejších celospoločenských udalostí, uvedomuje si premiérka významnú úlohu ÚVK v období pred konaním volieb ako aj po skončení hlasovania a zisťovaní výsledku volieb.

„Chcem vás preto úprimne požiadať, aby ste po zložení sľubu pristúpili k svedomitému a zodpovednému plneniu úloh s cieľom prispieť k príprave volieb tak, aby sa uskutočnili v súlade s platnou právnou úpravou,“ povedala členom komisie Radičová. Ubezpečila, že vláda bude sledovať plnenie úloh spojených s prípravou volieb a v prípade vzniku problémov alebo nedostatkov prijme okamžite opatrenia. „Želajme šťastie SR a dobrú voľbu občanom,“ dodala. Zapisovateľkou ÚVK je riaditeľka odboru volieb a referenda MV SR Lívia Škultétyová.

Po preskúmaní kandidačných listín budú žrebovať čísla pre strany

Členovia ÚVK sa dohodli, že v piatok sa opäť stretnú na ministerstve vnútra. „Pokračujeme preskúmavaním kandidačných listín a dúfame, že potom dôjde aj k ich registrácii,“ spresnil predseda ÚVK Nyilfa. Povinnosť preskúmať listiny vyplýva ÚVK zo zákona. „Členovia ÚVK budú zisťovať, či obsahujú všetky náležitosti, ktoré požaduje zákon, v prvom rade prílohy, vyhlásenia jednotlivých kandidátov o tom, že súhlasili so svojou kandidatúrou, že nedali súhlas, aby boli na inej kandidátke a že je im známe, že nemajú prekážky pre svoju voliteľnosť,“ vysvetlila Škultétyová. Po preskúmaní kandidačných listín môžu prikročiť k registrácii a bude možné vyžrebovať čísla pre jednotlivé strany.

Úlohy Ústrednej volebnej komisie

Pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sa zriaďuje Ústredná volebná komisia, obvodné volebné komisie a okrskové volebné komisie. Do Ústrednej volebnej komisie zo zákona o voľbách deleguje politická strana alebo koalícia, ktorá podala kandidačnú listinu, jedného člena a jedného náhradníka. Úlohou ÚVK je okrem iného do konca roka preskúmať a potom zaregistrovať kandidačné listiny. Dohliada aj na pripravenosť volebných komisií nižších stupňov. Prerokúva informácie od ministerstva vnútra o organizačnej a technickej príprave volieb, od štatistického úradu o príprave na spracovanie výsledkov volieb ako aj informácie o zabezpečení rovnosti pridelenia vysielacích časov v televíznom a rozhlasovom vysielaní počas volebnej kampane. Ústredná volebná komisia zisťuje a zverejňuje výsledky volieb, vyhotovuje zápisnicu o výsledkoch volieb, ktorú odovzdá predsedovi parlamentu. Po voľbách vydáva zvoleným kandidátom osvedčenia o zvolení a odovzdáva volebné dokumenty do úschovy ministerstvu vnútra.

Predčasné parlamentné voľby budú v sobotu 10. marca 2012. O hlasy občanov sa chce uchádzať 26 politických subjektov, ktoré podali kandidačné listiny.

 Členmi Ústrednej volebnej komisie sú: Slavomír Blažek za Komunistickú stranu Slovenska, Martin Beluský za Ľudovú stranu Naše Slovensko, Michal Bobota za stranu Národ a Spravodlivosť – naša strana, Marek Čachan za stranu Slobodné slovo Nory Mojsejovej, Iveta Durcová za stranu Právo a Spravodlivosť, Karol Gordík za Slovenskú národnú stranu, Martin Hetényi za Kresťanskodemo­kratické hnutie, Eva Hlaváčová za stranu Robíme to pre deti – SF, Tatiana Janečková za Smer-sociálna demokracia, Martin Jóna za Stranu zelených, Ferdinand Kolda za stranu Zelení, Katarína Kurucová za Strana +1 hlas, Gabriela Máčaiova za Ľudovú stranu – Hnutie za demokratické Slovensko, Petr Mrázek za Stranu občanov Slovenska, Ondrej Mularčík za 99 % – občiansky hlas, Karol Nagy za Most-Híd, Ivo Nesrovnal za Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu, Péter Nyilfa za Stranu maďarskej koalície, Peter Odehnal za Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Marianna Ondrová za stranu Sloboda a Solidarita, Mária Petrakovičová za Stranu Rómskej únie na Slovensku, Eva Poprendová za stranu Náš kraj, Matúš Šutaj-Eštok za Obyčajných ľudí, Jozef Valigurský za Stranu živnostníkov Slovenska a Rita Wagnerová za Stranu demokratickej ľavice. Strana Zmena zdola svojho zástupcu do ÚVK nenominovala.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku