Policajti vedia vykonať aj humor

Policajti majú zmysel pre humor. Či už to robia zámerne, alebo nie, na ich vyhláseniach sa dá často dobre pobaviť. Hitparádu najvtipnejších výrokov vyhráva nesporne policajný prezident Jaroslav Spišiak.

31.12.2011 14:00
policajný prezident Jaroslav Spišiak. Foto:
Policajný prezident Jaroslav Spišiak
debata (13)

Aj keď je zrejme zabávačom proti svojej vôli, mnohé jeho výroky už zľudoveli. Zahanbiť sa však nedajú ani policajní hovorcovia.

Pre policajný slovník je charakteristické, že aj jednoduchú vec treba oznámiť čo najkomplikovanejším spôsobom. Ak napríklad niekto zomrel pri nehode, v policajnom žargóne „utrpel zranenia nezlučiteľné so životom“. Tam, kde by stačilo uviesť, že niekoho zadržali, musia povedať, že „bol obmedzený na osobnej slobode“.

Krajskí policajní hovorcovia však vedia vypustiť i skutočné klenoty. Hovorca bratislavskej polície v januári tohto roka napríklad informoval o prepade na Sedmokráskovej ulici, kde „muž spoločne s ďalšou neustálenou osobou vykonali vlámanie“. Či sa tú osobu neskôr podarilo ustáliť, sa však už novinári z policajných zvodiek nedozvedeli. V júni zase hovorkyňa žilinskej polície pri opise jedného zločinu uviedla, že páchateľ obeť „udrel drevenou haluzou do hlavy“. Asi aby bolo jasné, že tá haluz nebola z ocele. Keď v októbri v Ružomberku podpálili auto, napísala, že „zahorením kolesa“ bola majiteľke spôsobená škoda cca 500 eur.

Napínavo však pôsobil najmä zločin, ktorý sa v januári odohral v obci Marcelová. Keď tu miestnej gazdinej z chlievika zmizla koza, zasiahla ruka zákona. Policajti prezreli záhradu a dali si záležať. „Na dvore zaistili niekoľko trasologických stôp, rozbehli pátraciu akciu. Preverovanie prinieslo horúcu stopu,“ opísala nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová. Dramatické pátranie po stratenej koze policajtov napokon priviedlo až k páchateľom – dvom štrnásťročným chlapcom.

Zmysel pre humor a poetickú šírku má aj hovorca Mestskej polície v Bratislave Peter Pleva. V jeho zvodkách sa čitateľ napríklad dozvie, že na cintoríne vyčíňala „straka v ľudskej podobe“ alebo že nejaká zlodejka nakupovala v obchode „za päť prstov a jednu dlaň“. Občas sa blysnú aj prokurátori. Napríklad keď nedávno jeden z nich vyhlásil, že pri prehliadke miesta činu policajti objavili „mŕtvolu tela“.

Policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka však neprekoná nikto. Jeho „hlášky“ sú o to cennejšie, že sa pri nich tvári smrteľne vážne. Na tlačové konferencie slovenského Cattaniho, ako ho ľudia prezývajú, je preto celkom zážitok chodiť. Veď „zmenilo sa to, že sa nezmenilo nič“, to naozaj len tak niekto nevymyslí.

Perly slovenského Cattaniho

 • V prípade sa zmenilo to, že sa nezmenilo nič.
  • Oni vedia, že prečo, aj my vieme, že prečo. Toľko stačí povedať, že my vieme, že oni vedia.
  • Poviem aj mená… Nepoviem.
  • Poškodený bol smrteľne zranený a jeho liečenie potrvá šesť až sedem dní.
  • Nezostávalo mi nič iné, len ponuku prijať, lebo ak by som ju neprijal, tak by som sa celý život len trápil. A ja sa nechcem trápiť. Nech sa trápia iní, tí, ktorí si to zaslúžia.
  • Páchateľ sa sám zasamovraždil.
  • Absolvoval priestrel lebky.
  • Nemôžeme povedať, že prokurátor pochybil. S tým spochybníme celú demokraciu. Mal iný právny názor. Tak musíme povedať.
  • Keď policajtov, ktorých nazveme… ktorých by sme možno nazvali debili, a dosiahnu takýto výsledok, tak kľudne budem pracovať s debilmi.
  • My veľa vecí robíme z takých dôvodov, a preto to tak robíme, že o tom nikto nevie, prečo to tak robíme. A z taktického hľadiska, prečo je dôležité to tak riešiť. A práve v tom je tá naša výhoda, že nikto nechápe, prečo to vlastne tak robíme.
  • O tom by som mohol hovoriť, ale vzhľadom na to, že hlboko súcitím s pozostalými, nebudem o tom hovoriť.
  • Nebudem sa vyjadrovať, lebo zas by som bol humorný, a to nemám rád.
  • Smeruje to k napĺňaniu našich plánov vyšetrovania. Ako sme si naplánovali proces vyšetrovania, tak sa postupne dopracovávame k bodom, ku ktorým sme sa chceli dopracovať. Nejdeme spätným chodom. Ideme dopredu.
13 debata chyba