Záchranka podpísala zmluvu, ktorá môže tovar predražiť

Štátnej bratislavskej záchranke dodáva špeciálny zdravotnícky materiál firma TT Pharma. Bývalým spolumajiteľom distribučnej firmy je Miroslav Bucha, riaditeľ štátnej Univerzitnej nemocnice, ktorá rovnako od tejto firmy odoberá materiál. Záchranka dodávateľa vysúťažila na základe najnižšej ceny. No zmluva za 180-tisíc eur umožňuje sumu dodatočne navýšiť

16.01.2012 20:00
sanitka, nemocnica Foto:
Ilustračné foto
debata

Zmluva, ktorú podpísala Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava s trnavským distribútorom, umožňuje jednostranné navýšenie pôvodne dohodnutej ceny, na základe ktorej spoločnosť vo verejnom obstarávaní zvíťazila. A to je v rozpore s verejným obstarávaním.

 „Cena sa môže znížiť, ale navýšenie nie je možné, lebo by išlo o porušenie hlavných zásad verejného obstarávania. Všetci ostatní účastníci by potom mohli podať námietku a vyhrali by to,“ vysvetlil odborník na verejné obstarávanie Jiří Vlach. Ako dodal, každý z účastníkov by sa totiž s objednávateľom mohol dohodnúť, že ponúkne najvýhodnejšiu cenu a potom si ju dodatkami upravia.

Podľa riaditeľa Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby Bratislava sa ceny dohodnuté v zmluve budú upravovať iba v odôvodnených prípadoch. „Každá zmena musí byť riešená dodatkom a pokiaľ na to nebude dôvod, tak takýto dodatok nepodpíšeme. Keď bude zverejnený, potom ho možno napadnúť, ale zase je otázka na základe čoho. Napríklad v prípade liekov sa ceny odvíjajú od kategorizácie, to znamená, že niektoré vám môžu cenovo klesnúť alebo stúpnuť. Takže tam je úprava ceny potom opodstatnená,“ vysvetlil riaditeľ Vratko Šoka a dodal, že predávajúci bude musieť preukázať a zdokladovať navýšenie tej-ktorej ceny.

V zmluve sa píše, že firma si uplatní jednostrannú aktualizáciu cien v prípade legislatívnych zmien, alebo ak cenu dodávaných materiálov upraví sám výrobca. Presne však nedefinuje, od akých výrobcov plánuje záchrankám zdravotnícky materiál dodávať. Podľa Šoku tieto údaje úspešný uchádzač predložil v ponuke pri rokovaní o zmluve.

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní denníka Pravda, na webe po 12.00.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy